Zachodnia Islandia

Zachodnia Islandia skrywa wiele ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. Poniżej znajdziesz wszystkie lokalizacje z tego regionu, które dodaliśmy do naszej mapy Islandii. Pomimo bliskości Reykjaviku, to często pomijany fragment wyspy, a większość podróżnych wybiera jazdę przez tunel, zamiast malowniczą trasę dookoła Hvalfjordur. W tej sekcji zawarliśmy także atrakcje Złotego Kręgu oraz miejscówki znajdujące się w jego pobliżu.

Na stronie podróż po Islandii znajdziesz wpisy z lokalizacjami ze wszystkich regionów. Możesz potraktować je jako inspirację lub wstęp do planowania własnych wakacji na Islandii.

Na dole strony znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Wyślij do nas wiadomość, jeżeli któregoś pytania brakuje, lub szukasz konkretnej informacji. Uzupełnimy treści sekcji FAQ z myślą o innych osobach planujących wycieczkę po Islandii.

Najczęściej zadawane pytania

1. Jakie są najsłynniejsze atrakcje zachodniej Islandii?

Wśród największych atrakcji zachodniej Islandii jako pierwszą i najważniejszą wymienia się zawsze Złoty Krąg, którego wyjątkowość doceniana jest z kilku względów. Golden Circle składa się z trzech miejsc: Parku Narodowego Thingvellir, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na wartość historyczną i piękne położenie, majestatycznego wodospadu Gullfoss, posiadającego niezwykłą historię, a także słynnego Geysira, leżącego w dolinie geotermalnej Haukadalur. Ponadto znajduje się tu wiele miejsc, które warto odwiedzić podczas wizyty na zachodzie Islandii. Najsilniejsze źródło geotermalne w Europie — Deildartunguhver, wodospady Barnafoss i Hraunfossar, lodowiec Langjokull, historyczny Reykholt czy miasteczko Borgarnes. Warto zobaczyć także Fludir, Skalholt oraz samo jezioro Thingvallavatn, przy którym znajduje się Laugarvatn Fontana — gorący basen.   

2. Czy zachodnia Islandia jest przejezdna przez cały rok?

Wszystkie główne drogi w zachodniej Islandii są przejezdne przez cały rok. Oczywiście, może się zdarzyć, że podczas ekstremalnej pogody część dróg zostanie zamknięta, ale jest to sytuacja wyjątkowa. Dotarcie do miejsc leżących z dala od „jedynki” lub tych znajdujących się poza główną trasą, może być utrudnione podczas zimy. Wszystko zależy od warunków drogowych i pogodowych. 

3. Czy trasa Złotego Kręgu jest otwarta w zimie?

O ile nie ma zagrożenia bezpieczeństwa (śnieg, zamieć, wiatr, oblodzenie), dotrzesz do wszystkich atrakcji Złotego Kręgu przez cały rok.

4. Czy dam radę zwiedzić wszystkie ważne miejsca w zachodniej Islandii w 1 dzień, a następnie wrócić do Reykjaviku?

Latem nie powinno stanowić to problemu. Zimą wszystko zależy od długości dnia i warunków drogowych. Normalnie, objechanie Złotego Kręgu i powrót do Reykjaviku w jeden dzień jest jak najbardziej wykonalne. Podobnie z dotarciem do wodospadów Barnafoss i Hraunfossar, czy do miejscowości Reykholt. 

5. Czy mogę wybrać się na lodowiec, będąc w zachodniej Islandii?

Tak. W zachodniej Islandii znajduje się drugi co do wielkości lodowiec Islandii o nazwie Langjokull. To właśnie w nim wydrążono tunele, które obecnie można zwiedzać. Wycieczka startuje z Husafell, lub z bazy Klaki (o ile posiadasz samochód 4×4).

6. Czy lepiej skorzystać z tunelu, czy warto objechać cały fjord Hvalfjordur?

Mając niewiele czasu na cały pobyt na Islandii, polecamy tunel. Obecnie jest bezpłatny i skraca podróż o niemal godzinę. Pamiętaj o ograniczeniu prędkości — w tunelu są fotoradary. Objechanie całego Hvalfjordur to wyjątkowo przyjemne zajęcie. Teren jest bardzo malowniczy, zdecydowanie rzadziej odwiedzany niż inne popularne regiony, i możesz wybrać się do fajnych miejsc, jak na przykład opuszczona baza wojskowa lub drugi najwyższy wodospad Islandii o nazwie Glymur.

7. Czy w zachodniej Islandii znajdę gorące źródła, do których mogę wejść?

Jasne! W zachodniej Islandii znajduje się największe źródło geotermalne Deildartunguhver, które jest wykorzystywane między innymi w niewielkim kąpielisku KRAUMA. Dodatkowo możesz skorzystać z nowego kąpieliska Hvammsvik, Giljabod w Husafell czy Gudrunarlaug jadąc na Fiordy Zachodnie. Niedaleko Złotego Kręgu znajdują się również Sekretna Laguna, spa Laugarvatn i Hrunalaug.

8. Gdzie zarezerwować nocleg na pobyt w zachodniej Islandii?

Wszystko zależy od tego, jaki nocleg cię interesuje. Jeżeli chcesz zatrzymać się w dobrym hotelu, polecamy okolice doliny Haukadalur, gdzie znajduje się gejzer Strokkur lub okolice Borgarnes. Region Złotego Kręgu jest także idealnym dla osób szukających domków letniskowych — znajdziesz opcje budżetowe jak i wersje luksusowe. Pensjonaty i hotele oferujące proste zakwaterowanie znajdują się w całej zachodniej Islandii. O ile poza sezonem nie powinno być problemu z ich rezerwacją, przylatując latem lub w okresie świątecznym, koniecznie zarezerwuj nocleg z wyprzedzeniem. 

9. Czy zachodnia Islandia to dobre miejsce, żeby zobaczyć zorzę polarną?

Tak, chociaż musisz pamiętać o tym, aby wyjechać z dala od sztucznego światła miasta. Dobrą okolicą jest Kjalarnes, Hvalfjordur oraz Blafjall.

10. Jaka jest różnica pomiędzy tunelem w lodowcu Langjokull a niebieską jaskinią lodowcową?

Tunele w lodowcu Langjokull zostały wydrążone przez człowieka. Nie są naturalnymi jaskiniami, które możemy spotkać w lodowcach Myrdalsjokull czy Vatnajokull. Błękitne jaskinie lodowcowe tworzą się naturalnie, zazwyczaj zimą i regularnie zmieniają swój kształt, fakturę, kolor. Co roku przewodnicy wyruszają na poszukiwanie nowych jaskiń, stąd trudno przewidzieć, w którym dokładnie miejscu będą organizowane wycieczki. Kryształowe jaskinie lodowcowe w Vatnajokull są dostępne zazwyczaj od października do kwietnia, natomiast jaskinia nad wulkanem Katla jest dostępna przez cały rok. Różnica między nimi jest przede wszystkim taka, że ta nad Katlą nie jest w pełni kryształowa. W jej ścianach zobaczysz czarny popiół z poprzednich erupcji, kamienie oraz różne odcienie błękitu i szarości.

11. Czy warto zatrzymać się w zachodniej Islandii zamiast w Reykjaviku?

Wszystko zależy od twojego planu podróży oraz oczekiwań. Pamiętaj, że poza Reykjavikiem ilość atrakcji charakterystycznych dla miasta jest mocno ograniczona. W zamian za to masz okazję wyciszenia się w otoczeniu pięknych krajobrazów, skorzystania z ciepłego hot-pota na świeżym powietrzu, czy zaoszczędzenia kilometrów na drogę powrotną do stolicy, zwłaszcza jeżeli następnego dnia ruszasz w dalszą podróż. Reykjavik sprawdzi się pod koniec pobytu, lub jeżeli chcesz wybrać się na wieczorną imprezę, koncert, czy do świetnej restauracji. 

12. Jaki samochód jest niezbędny do zwiedzania zachodniej Islandii?

Podobnie jak w innych częściach Islandii, gdzie porusza się przede wszystkim główną trasą, wystarczy zwykła osobówka. Zimą, gdy warunki gwałtownie się zmieniają, polecamy wynajęcie 4×4. Dla własnej wygody, bezpieczeństwa i komfortu jazdy po zaśnieżonych lub oblodzonych drogach. Pamiętaj jednak, że niemal wszystkie wypożyczalnie samochodów dostarczają opony z kolcami na zimowy wynajem.

t

Laurent Fine dining,
107 Duncan Avenue, New York
914-309-7030,
Open: 09:00 am – 01:00 pm