Wynajem samochodu na Islandii — FAQ

Wynajem samochodu na Islandii to podstawa, jeżeli wybierasz się na samodzielną wycieczkę objazdową. Poniżej znajdziesz kilka odpowiedzi na najpopularniejsze pytania. Mamy nadzieję, że przydadzą ci się w planowaniu wycieczki po Islandii. Jeżeli uważasz, że brakuje jakiegoś pytania, skontaktuj się z nami. Chętnie dodamy nowe informacje do tego wpisu. Niech skorzystają inne osoby planujące podróż po Islandii!

 

Zanim przejdziemy do sedna, kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę przy wynajmie samochodu na Islandii:

Porównaj ceny z kilku miejsc, bo może się okazać, że zamiast starego samochodu sprzed dekady, w tej samej cenie dostaniesz coś z bieżącego lub zeszłego roku.

 Wynajmowanie samochodu od osób prywatnych to twoja sprawa i twoja pełna odpowiedzialność – jeżeli robisz to bez jakiejkolwiek umowy i bez świadomości co w rzeczywistości stanie się w przypadku stłuczki (bądź innej formy zniszczenia samochodu), możesz mieć pretensje tylko do siebie.

 Ubezpieczenie GP, czyli chroniące Cię na drodze szutrowej. W sytuacji, kiedy zamierzasz zjechać z asfaltu, to ubezpieczenie nie jest tylko marketingową gadką, a tarczą. Właśnie ona może uchronić Cię przed poniesieniem dużych kosztów. Kamienie odpryskujące od innego samochodu faktycznie rozbijają szyby i rysują lakier.

 Zawsze pytaj o depozyt, który jest „zamrożony” na Twojej karcie kredytowej w momencie odbierania samochodu z wypożyczalni. Czasami wynoszą one po 12 tysięcy złotych. Dobrą wiadomością jest, że niektóre wypożyczalnie nie mają depozytu.

 Sprawdź, czy camper to faktyczny camper, czy tylko osobówka lub dostawczak przerobione na „campera”.

 Chociaż zdarza się to niezwykle rzadko, zobacz czy samochód, który ma w opisie „luxury” bądź „4×4” ma możliwości zjazdu na drogi górskie. Czasami wypożyczalnie zabraniają konkretnych zachowań, między innymi przejazdu przez rzeki. I czy w rzeczywistości „trąci blichtrem” 🙂

 Sprawdź, ile walizek zmieści się do wynajmowanego samochodu oraz czy jest możliwość wynajęcia skrzyni na dach, która równie dobrze może być już w pakiecie.

 Foteliki dla dzieci są na Islandii obowiązkowe!

 Wypożyczalnie na Islandii nie odpuszczą Ci mandatu ani niezapłaconego tunelu.

 Czasami zdarza się, że „odbiór na lotnisku” oznacza, że pracownik będzie na Ciebie czekał w hali przylotów z tabliczką z Twoim imieniem. Następnie zabierze cię/was do biura oddalonego o 5 minut drogi od międzynarodowego lotniska w Keflaviku, z którego zabierzecie samochód. Taka sama procedura jest w przypadku oddawania samochodu – do biura, z którego będziecie zawiezieni do hali odlotów.

 Latem, przy objeżdżaniu Islandii dookoła („jedynką”) wystarczy Ci mały samochód. Planując wyjazd w interior albo na drogi górskie, wynajmij 4×4.

 Jeśli przylatujesz zimą i planujesz objechać wyspę dookoła („jedynką”), to polecamy 4×4 ze względów wygody i bezpieczeństwa, chociaż zwykłym samochodem również powinno się udać. Wszystko zależy od warunków pogodowych, których (jak wiadomo) przewidzieć się nie da.

 Jeżeli przyjeżdżasz zimą i planujesz wjechać w interior albo na wymagające drogi górskie – zapomnij. Drogi tego typu będą zamknięte, a dojazd np. na Fiordy Zachodnie mocno utrudniony lub niemożliwy.

 Zimą wszystkie wypożyczalnie mają obowiązek dostarczenia samochodu z oponami zimowymi, ale niekoniecznie będą one nabite kolcami. Łańcuchy na Islandii są nielegalne.

Najczęściej zadawane pytania

1. GDZIE ZNAJDĘ SAMOCHÓD DO WYNAJĘCIA NA ISLANDII W NAJLEPSZEJ CENIE?

Tutaj znajduje się największa oferta samochodów na wyspie z różnych wypożyczalni. Wybierz datę odbioru i odstawienia samochodu, potrzebne dodatki i ubezpieczenia, a ostateczna cena pojawi się na dole w panelu. Rezerwacja na stronie wymaga zapłaty za samochód z góry, po jej opłaceniu otrzymuje się voucher ze wszystkimi informacjami. Jeżeli chcesz rozbić płatność na 2 części, skontaktuj się (po polsku) poprzez formularz na stronie wybranego samochodu (zazwyczaj nie ma problemu z rozłożeniem płatności, o ile rezerwujesz pojazd z rozsądnym wyprzedzeniem). Pamiętaj, że przy rezerwacji pobierana jest opłata za samochód (+dodatki i ubezpieczenia) – jak w innych europejskich krajach niektóre wypożyczalnie blokują również depozyt na karcie kredytowej w momencie odbioru samochodu!

2. CZY WYPOŻYCZALNIE SAMOCHODÓW NA ISLANDII WYMAGAJĄ DEPOZYTU?

Kwestia depozytu podczas wynajmu samochodu na Islandii nie jest ujednolicona. Wszystko zależy od konkretnej firmy, każda z nich ustala własne zasady. Coraz częściej jednak zdarza się, że wypożyczalniom wystarcza kopia karty kredytowej (lub debetowej – istnieje taka opcja w niektórych miejscach) wpisana do umowy wynajmu. Najbezpieczniej jest zapytać o konkretny samochód.

3. CZY JEST SZANSA NA WYNAJEM SAMOCHODU NA ISLANDII BEZ DEPOZYTU?

Tak. Wśród takich wypożyczalni są na przykład Blue Car RentalLagoon i Magic Car Rental. Tylko Blue akceptuje 16-cyfrowe karty debetowe i kredytowe, reszta wymaga ważnej karty kredytowej. Ponieważ zasady dotyczące depozytu mogą się zmienić, w przypadku gdy masz wątpliwości – zapytaj.

4. JAKIE UBEZPIECZENIA SAMOCHODU SĄ OFEROWANE PRZEZ WYPOŻYCZALNIE NA ISLANDII?

Najpopularniejszymi są:

CDW – podstawowe ubezpieczenie z wysoką odpowiedzialnością własną, które jest automatycznie dodawane do wynajmu samochodu

SCDW – ubezpieczenie CDW w opcji Super, obniżające odpowiedzialność własną

GP – ochrona na szutrze i w przypadku, gdy kamienie obijają nam lakier lub przednią szybę

TP – na wypadek kradzieży samochodu

SAAP – ubezpieczenie na wypadek uszkodzeń wyrządzonych przez pył lub piasek

TI – obejmuje opony / koła.

Niektóre wypożyczalnie oferują pakiety ubezpieczeń po obniżonej cenie. Niektóre w ramach takich pakietów obniżają Twoją odpowiedzialność własną w przypadku uszkodzeń do 0 ISK.

5. JAKIE DOKUMENTY BĘDĄ POTRZEBNE W MOMENCIE ODBIORU WYNAJĘTEGO AUTA?

Będziesz potrzebować:

– ważnego prawa jazdy (może być polskie)

– ważnej karty kredytowej

– dowodu osobistego / paszportu

– potwierdzenia rezerwacji (możesz mieć voucher w telefonie).

6. CZY NA ISLANDII OBOWIĄZUJE MINIMALNY WIEK KIEROWCY?

Prawie każda wypożyczalnia samochodów na Islandii posiada prawne regulacje dotyczące wieku kierowcy, który może wynająć auto. Zazwyczaj jest to 20 lat dla samochodów z napędem na dwa koła (zwykłych osobówek) i 23 lata dla osób, które marzą o 4×4. Czasami firmy robią wyjątki, ale są one ściśle uzależnione od tego, jak długo masz prawo jazdy.

7. CZY MOGĘ SPAĆ W WYNAJĘTYM SAMOCHODZIE NA ISLANDII?

Tak, o ile samochód jest do tego przystosowany. Jeżeli wypożyczasz regularny pojazd – sprawdź swój kontrakt w momencie odbioru pojazdu. Odpowiedź znajomego z wypożyczalni na ten temat brzmi: „Nie mamy sztywnej reguły na ten temat, ale nie chcemy, żeby klienci spali w wynajętych samochodach. Zdecydowanie tego odradzamy. Jeżeli jednak klient postanowi spać w samochodzie podczas wycieczki po Islandii, nie mamy na to wpływu. Przecież nie jedziemy z nim w podróż”.

8. CZY MOGĘ PRZEJEŻDŻAĆ RZEKI NA ISLANDII, MAJĄC SAMOCHÓD Z WYPOŻYCZALNI?

Jeżeli jest to samochód z napędem na 2 koła – nie ma takiej opcji. Jeżeli nie masz doświadczenia – nie polecamy ryzykować. Wynajmując 4×4 z pozwoleniem na wjazd na drogi górskie (oraz na drogi oznaczone jako F) musisz pamiętać, że ubezpieczenie nie pokrywa zalania bądź utopienia samochodu w rzece. O ile nie ma zakazu wyszczególnionego w kontrakcie, możesz przejeżdżać rzeki, ale na własną odpowiedzialność finansową. Pamiętaj też, że off road jest zakazany. Niestety oba przypadki – utopienia pojazdu oraz utknięcie poza wytyczoną drogą zdarzają się co roku.

9. CZY WYPOŻYCZALNIE SAMOCHODÓW NA ISLANDII OFERUJĄ CAŁODOBOWĄ POMOC W RAZIE AWARII LUB WYPADKU?

Tak. Każda firma ma swoje procedury – nigdy jednak nie pozostawiają klientów bez pomocy.

10. GDZIE SPRAWDZĘ, CZY KONKRETNA DROGA NA ISLANDII JEST PRZEJEZDNA BĄDŹ ZAMKNIĘTA?

Tutaj jest mapa drogowa aktualizowana co kilka minut.

11. CZY MOGĘ PODRÓŻOWAĆ PO INTERIORZE NA ISLANDII PRZEZ CAŁY ROK?

Nie. Tutaj znajdziesz informacje na temat dróg w interiorze.

12. INTERESUJE MNIE WYNAJEM SAMOCHODU NA ISLANDII POZA SEZONEM. CZY WARUNKI DROGOWE PANUJĄCE ZIMĄ NA ISLANDII SĄ FAKTYCZNIE WYMAGAJĄCE?

W zależności od pogody. Jeżeli nie ma opadów, wiatru czy skrajnie niskich temperatur każdy przyzwyczajony do polskich warunków drogowych poradzi sobie bez najmniejszego problemu. Nastawiaj się jednak na każdy rodzaj aury. Łącznie z zamkniętymi drogami, wichurami i zamieciami śnieżnymi, przez które w sekundzie traci się orientację. Bywa, że wiatr porywa kamienie.

Tutaj video z lutego 2018, Reykjavik:

Tak też bywało:

Pamiętajcie, że dzień w zimie na Islandii jest bardzo krótki. Tak samo ciemno jest o północy jak o 8:00 rano. Takie sytuacje zimą nie są rzadkością:

13. MOJA ZNAJOMOŚĆ ANGIELSKIEGO JEST RACZEJ SŁABA, CZY DOGADAM SIĘ Z PRACOWNIKAMI WYPOŻYCZALNI?

Bardzo wielu Polaków pracuje na Islandii. Jesteśmy praktycznie w każdym sektorze. Jeżeli obecność kogoś kto mówi po polsku jest niezbędna, skontaktuj się z wypożyczalnią – może uda się tak ustawić grafik, aby ktoś z Polski dostarczył Ci samochód. Uważamy również, że wynajem samochodu na Islandii jest sprawnie zorganizowany, więc wszelkie wątpliwości rozwiejesz przed przylotem.

14. CZY POLSKIE PRAWO JAZDY OBOWIĄZUJE NA ISLANDII?

Tak. Wypożyczalnie samochodów na Islandii akceptują prawo jazdy, o ile posiada łacińskie litery.

15. GDZIE SPRAWDZĘ WYSOKOŚĆ MANDATÓW NA ISLANDII?

Tutaj znajduje się informacja na temat wysokości kar za przekroczenie prędkości na Islandii. Niestety jest po islandzku, ale Google Translate poradzi sobie dobrze 🙂

16. NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ PODRÓŻUJĄC SAMOCHODEM PO ISLANDII?

Polecamy Elfisa:


I niezawodną Akademię:

17. CZY NA ISLANDII OBOWIĄZUJE TOLERANCJA PO SPOŻYCIU NIEWIELKIEJ ILOŚCI ALKOHOLU?

Jest absolutny zakaz jazdy pod wpływem.

18. CZY KAŻDA WYPOŻYCZALNIA SAMOCHODÓW NA ISLANDII OFERUJE ZIMĄ OPONY Z KOLCAMI?

Kolce nie są obowiązkowe na Islandii. Jeżeli wypożyczasz samochód zimą, na pewno będzie mieć założone opony zimowe. Niektóre firmy oferują również opony z kolcami – jeżeli zależy ci na takim rozwiązaniu, skontaktuj się z wypożyczalnią.

19. PLANUJĘ WYCIECZKĘ Z GRUPĄ. CZY WYNAJEM SAMOCHODU NA ISLANDII ODNOSI SIĘ TYLKO DO OSOBÓWEK, CZY MOGĘ WYNAJĄĆ BUSA?

Tak, pamiętaj jednak, że musisz posiadać uprawienia na przewóz większej ilości osób. Tutaj znajdziesz vany i busy do wynajęcia. Jeżeli potrzebujesz większy pojazd lub autokar, skontaktuj się z nami, może uda nam się pomóc 🙂

20. ROZUMIEM, ŻE WYNAJĘTY SAMOCHÓD ODBIERA SIĘ NA MIĘDZYNARODOWYM LOTNISKU W KEFLAVIKU. CZY MOGĘ ODEBRAĆ SAMOCHÓD W INNYM MIEJSCU?

Bez problemu odbierzesz go również w Reykjaviku. Niestety, jest bardzo niewiele wypożyczalni, które oferują wynajęcie samochodu w jednej części kraju i odstawienie go w innej (np. odbiór w Reykjaviku a odstawienie w Akureyri).

21. CZY NA ISLANDII DROGI SĄ PŁATNE?

Drogi na Islandii są bezpłatne. W tym momencie również tunel w Hvalfjordur nie pobiera opłat. Nowy tunel przy Akureyri (do Husaviku) jest płatny i wzbudza wiele kontrowersji – sprawdzaliśmy, zdecydowanie lepiej starą drogą. Czas praktycznie ten sam, bez konieczności ponoszenia niepotrzebnego wydatku. Ceny znajdziesz tutaj.

22. CZY NA ISLANDII UŻYWANE SĄ FOTORADARY?

Tak. Są oznakowane. Policja również pojawia się na drogach i sprawdza prędkość.

t

Laurent Fine dining,
107 Duncan Avenue, New York
914-309-7030,
Open: 09:00 am – 01:00 pm