Wycieczki po Islandii — FAQ

Samodzielne i grupowe, oferowane przez lokalne firmy

Zdajemy sobie sprawę, że sporo osób wybiera wycieczki jednodniowe po Islandii, samodzielne wycieczki objazdowe lub wycieczki grupowe, organizowane autokarami. Po wielu latach pracy w islandzkiej turystyce postanowiliśmy zebrać kilka najważniejszych odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące wycieczki po Islandii. Temat jest niezwykle szeroki, więc jeżeli chcesz o coś zapytać, możesz wysłać do nas wiadomość. 

Zanim przejdziemy do sedna, kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę przy rezerwowaniu wakacji na wyspie (mowa o wyjazdach grupowych, zorganizowanych przez lokalne biuro podróży):

 

 Większość biur podróży sprzedających swoje wycieczki online wymaga pełnej płatności w momencie dokonywania rezerwacji. Bywa, że na stronie nie ma mowy o możliwości rozbicia płatności na dwie, lub więcej części. W takim wypadku warto zapytać bezpośrednio u obsługi klienta, czy firma oferuje takie rozwiązanie. Jeżeli tak, najczęściej wysyłane są bezpieczne linki do płatności. Rzadziej oferowana jest opcja przelewu bankowego, choć i ta jest możliwa.

Większość islandzkich firm pobiera opłaty w koronach islandzkich ISK. Jeżeli chcesz zapłacić w innej walucie (USD, EUR, PLN), zapytaj obsługę klienta, czy udostępniają możliwość płatności przelewem bankowym lub poprzez bezpieczny link do płatności obsługujący wybraną walutę.

Pamiętaj o przewalutowaniu. W razie, gdyby doszło do zwrotu pieniędzy, nastaw się na nieco mniejszą kwotę niż ta, która została zapłacona. Powodem jest zmiana kursu walut oraz opłaty bankowe, należące po stronie twojego banku. Większość firmy turystycznych na Islandii nie pobiera opłat za płatności na ich stronie. Jeżeli trafisz na firmę, która pobiera takie opłaty, radzimy poszukać innej 🙂

Kupując wycieczkę u pośrednika (platformy sprzedające różnego rodzaju usługi turystyczne), upewnij się, że na voucherze znajdują się informacje kontaktowe do touroperatora, z którym jedziesz na wycieczkę. Albo jego nazwa. W przypadku problemów z wycieczką (np. odwołaniem w ostatniej chwili, spóźnieniem przy odbiorze na wycieczkę, …) najlepiej skontaktować się bezpośrednio z touroperatorem, zamiast czekać, aż obsługa firmy pośredniczącej rozwiąże ten problem za ciebie, często z drugiego końca świata.

Odbiór na wycieczki z Reykjaviku, spod hotelu lub z wyznaczonego miejsca, może zająć 30-45 minut i zależy od kilku czynników. Kierowca odbiera uczestników wycieczki po kolei, stąd czasami może się zdarzyć, że wsiądziesz jako pierwszy pasażer, lub jako ostatni. Czekaj cierpliwie w lobby hotelu lub na wyznaczonym przystanku.

Nastaw się na wycieczkę prowadzoną po angielsku. Czasami zdarzają się wycieczki w innych językach (niemiecki, francuski, hiszpański czy chiński), ale z założenia językiem wycieczki grupowej po Islandii jest angielski. Jeżeli chcesz, aby wycieczka odbyła się po polsku lub w innym języku, zarezerwuj wyjazd prywatny.

O ile w autokarach nie powinno być z tym problemu, o tyle wycieczki minibusem po Islandii czasami posiadają limity bagażowe, które mogą ograniczać wnoszenie toreb do 1 walizki (kabinówki, jeżeli to krótki wyjazd, lub zwykłej walizki przy wycieczkach objazdowych) i 1 małego plecaka. Jeżeli przylatujesz z większą ilością bagażu, zapytaj touroperatora, czy udostępnia przechowalnię bagażu. W przypadku, gdy wycieczka nie ma kompletu uczestników, lub firma organizująca wyjazd postanowi zabrać przyczepę, nie powinno być problemu z nadmiarowymi bagażami.

Jeżeli w trakcie wycieczki zorganizowanej po Islandii (grupowej) nie chcesz spać z obcą osobą w pokoju, koniecznie sprawdź u touroperatora, czy oferuje prywatne pokoje lub opcję dopłaty do pokoju jednoosobowego. Przylatując w parze (lub w konfiguracji parzystej), nie powinno być tego problemu.

W przypadku złej pogody, część wycieczki może zostać odwołana, lub jej plan zmieniony. Dowiesz się o tym z wyprzedzeniem, ale nastawiaj się raczej na informację w ostatniej chwili. Pogoda na Islandii bywa nieprzewidywalna, a wszelkie drastyczne zmiany, zwłaszcza w wycieczkach objazdowych dookoła wyspy, to także wyzwanie dla firm, które muszą zadowolić kilkudziesięciu lub nawet kilkuset pasażerów w tym samym momencie. Bywa, że wycieczki są całkowicie odwołane i klienci zostają w Reykjaviku, bez możliwości wyjechania. To najgorszy scenariusz, ale realny zimą, przy załamaniu pogody. W takich wypadkach otrzymasz możliwość dołączenia do innej wycieczki lub pełny zwrot pieniędzy. Dobra rada: zawsze wybieraj najlepsze firmy, które w razie potrzeby nie zostawią cię w mieście, z obietnicą zwrotu pieniędzy do dwóch tygodni, przez co stracisz cały urlop. Albo wybierz prywatną wycieczkę po Islandii, która jest gwarancją elastyczności zmiany planu wyjazdu, nawet w przypadku sztormu. 

To ile czasu spędzisz przy konkretnych atrakcjach w trakcie wycieczki, zależy od touroperatora. Zazwyczaj jest to około 30 minut na miejsce. Niewiele, biorąc pod uwagę chęci zrobienia dobrych zdjęć, lub po prostu nacieszenia się otaczającą przyrodą. Pamiętaj również, że plan zorganizowanej wycieczki grupowej zazwyczaj zakłada podstawowe lokalizacje, bez zatrzymywania się przy mniej znanych, ale równie ciekawych atrakcjach. Nastawiaj się raczej na standardowy wyjazd, który ma zadowolić całą grupę (będzie ona liczyła 17-19 osób w minibusie lub 50-60 osób w autokarze).

 Nie planuj lotu powrotnego tego samego dnia, w którym wracasz z wycieczki zorganizowanej (całodniowej), zwłaszcza zimą. Przez zmianę warunków pogodowych, drogowych lub innych nieprzewidzianych sytuacji, powrót do Reykjaviku może się opóźnić, a tym samym spóźnisz się na lot powrotny. Najbezpieczniej jest zarezerwować lot do domu na następny dzień.

Najczęściej zadawane pytania

1. Gdzie zarezerwuję wycieczki jednodniowe po Islandii? Czy muszę zarezerwować wycieczkę po Islandii z wyprzedzeniem?

Wszystko zależy od tego, o jakiej wycieczce mówimy. Część z nich jest limitowana, a co za tym idzie, dobrze zrobić rezerwację z maksymalnym wyprzedzeniem. Zwłaszcza jeżeli przylatujecie większą grupą. O ile jedno czy dwa miejsca nie powinny stanowić problemu, tak na niektórych trasach znalezienie wolnego siedzenia dla trzech, lub więcej osób graniczy z cudem. Dla własnego komfortu polecamy zrobić wszystkie niezbędne rezerwacje przed przylotem.

Możesz znaleźć wycieczki na stronach przewoźników, którzy je oferują lub skorzystać z tej strony – to największa platforma turystyczna w kraju, współpracuje z setkami islandzkich operatorów, gwarantuje najniższe ceny i wygodne opcje odwołania rezerwacji oraz zwrotu pieniędzy. Wystarczy wybrać datę, godzinę, miejsce, z którego operator ma cię odebrać i zarezerwować płacąc kartą płatniczą. Następnie otrzymuje się voucher, który jest potwierdzeniem.

2. Skąd rozpoczynają się wycieczki zorganizowane po Islandii?

Większość firm oferuje taką opcję jedynie z centrum Reykjaviku, w pobliżu najbardziej znanych hoteli. Od jakiegoś czasu miasto Reykjavik wprowadziło również obostrzenie dla przewoźników i obecnie podróżni nie mogą być odbierani spod wszystkich hoteli w centrum, a z wyznaczonych, specjalnie do tego dostosowanych przystanków autobusowych (są rozmieszczone z zachowaniem rozsądku, czeka cię kilkuminutowy spacer). Tutaj sprawdzisz ich lokalizacje. Jeżeli zatrzymujesz się w Airbnb lub innym miejscu, którego nie ma liście, wybierz jako miejsce odbioru najbliższy przystanek lub znajdujący się w pobliżu hotel. Co więcej, jeśli zatrzymujesz się poza Reykjavikiem, w dodatku poza trasą wycieczki, istnieją nikłe szanse na to, że kierowca po ciebie przyjedzie.

3. Czy macie w ofercie samodzielne wycieczki objazdowe po Islandii?

Nie. Oferujemy jedynie wycieczki prywatne, spersonalizowane, bez możliwości dołączenia do istniejącej grupy. Jeżeli szukasz samodzielnych wycieczek objazdowych po Islandii, sprawdź tę stronę.

4. Na czym polegają samodzielne wycieczki po Islandii wynajętym samochodem, organizowane przez lokalne firmy?

To najlepsza opcja dla osób, które podróżują we dwójkę lub takich, które chcą zwiedzać Islandię na własną rękę. Po rezerwacji wycieczki otrzymujesz plan podróży, opisujący każdy twój dzień wraz z dołączonymi voucherami: na samochód (zazwyczaj możesz wybrać rodzaj pojazdu, jaki cię interesuje — sprawdź, które ubezpieczenia są zawarte w pakiecie!), na nocleg w hotelach i na wycieczki dodatkowe, jeżeli zostały wybrane w momencie rezerwacji.

Wycieczki z samodzielnym dojazdem zakładają, że będziesz prowadzić wynajęty samochód, inspirując się otrzymanym planem podróży, co wieczór docierając do miejsca zakwaterowania, które zostało zarezerwowane z wyprzedzeniem. Jeżeli twój plan zakłada wycieczki fakultatywne, musisz dotrzeć na miejsce ich startu o wyznaczonej godzinie. Tego typu rezerwacje posiadają konkretną godzinę. Jeżeli się spóźnisz, nie weźmiesz udziału w wycieczce fakultatywnej.

5. Czy organizujecie wczasy na Islandii w towarzystwie lokalnego przewodnika mówiącego po polsku?

Jasne! Koniecznie sprawdź tę stronę.

6. Czy wycieczki zorganizowane na Islandii są realizowane tylko autokarami?

Nie, możesz zwiedzać Islandię na wiele sposobów. Autokary to tylko jeden z nich. Do tego dochodzą minibusy (zazwyczaj mieszczące 17-19 osób), specjalnie zmodyfikowane samochody dostosowane do warunków panujących w najbardziej odizolowanych częściach wyspy, tzw. super jeepy, łodzie (te oferujące regularne rejsy na wieloryby oraz te, którymi dotrzesz między innymi na Hornstrandir), promy (na Vestmannaeyjar, Fiordy Zachodnie czy Grimsey). Oferowane są także wycieczki skuterami śnieżnymi, psim zaprzęgiem, helikopterem, paralotnią, samolotem, …

7. Czy mogę samodzielnie wybrać się na lodowiec?

Możesz dotrzeć do lodowca samodzielnie (jak chociażby do Solheimajokull czy Svinafellsjokull), natomiast samodzielne wejście na lodowiec jest zabronione. Po pierwsze musisz mieć odpowiedni sprzęt taki jak raki, kask, czekan i liny, a ponad wszystko potrzebujesz doświadczenia. Przewodnicy doskonale wiedzą, jak się poruszać po takich miejscach, na co uważać, gdzie znajdują się pęknięcia, szczeliny oraz co sprawia, że wycieczka staje się niebezpieczna.

8. Chcę zobaczyć jaskinie lodowcowe lub jaskinię lodową na Islandii. Gdzie je znajdę i czy mogę wybrać się do nich bez przewodnika?

Naturalnie utworzone jaskinie lodowcowe w lodowcach formują się co roku i w większości są dostępne jedynie od listopada do marca. Wyjątek stanowi jaskinia lodowcowa nad aktywnym wulkanem Katla w lodowcu Myrdalsjokull, do której wejść można przez cały rok.

Ponieważ to twory naturalne nigdy nie wiadomo gdzie się ostatecznie pojawią – co roku przewodnicy, zanim rozpocznie się sezon, szukają takich miejsc, które nie tylko będą piękne, ale również bezpieczne. Stąd ciężko przewidzieć, do której jaskini lodowcowej będą zabierani turyści w przyszłym roku. Dodatkowo firmy starają się chronić swoje znaleziska. 

Wybranie się do jaskini lodowcowej, zwłaszcza poza sezonem, bez przewodnika jest oznaką głupoty. Po pierwsze, aby dostać się do jaskini, musisz wjechać w głąb interioru, co wymaga nie tylko odpowiedniego samochodu, ale i umiejętności (droga bywa naprawdę wymagająca). Następnie musisz wiedzieć, gdzie jaskinia się znajduje. Po trzecie nie masz żadnej pewności, że miejsce, do którego udało ci się dostać, jest bezpieczne. Jaskinie lodowcowe się zapadają, wypełniają wodą, bez odpowiedniego monitorowania są zwyczajnie nieprzewidywalne. To nie jest sztucznie zbudowany twór, którego środowisko da się kontrolować. W takich wypadkach nie warto ryzykować swojego życia.

9. Czy istnieje gwarancja, że podczas wycieczki po Islandii zobaczę zorzę polarną?

Nie da się tego zagwarantować, to naturalne zjawisko, kompletnie nieprzewidywalne. Istnieją jednak specjalne prognozy dla zorzy (kliknij tutaj), które ułatwiają przygotowanie się na ewentualny wyjazd. Jeżeli planujesz wycieczkę zorganizowaną z przewodnikiem, to firma będzie odpowiedzialna za monitorowanie i podejmowanie decyzji o wyjeździe. Odwołanie może nastąpić tego samego dnia, nawet na kilka godzin przed planowanym startem wycieczki.

10. Czy mogę samodzielnie zwiedzać jaskinie na Islandii?

Łatwe jaskinie, w dodatku opisane jako te, do których możesz swobodnie i samodzielnie wchodzić – jak najbardziej. Do tych, które mają w jakiś sposób zamknięte wejście – zdecydowanie nie. Nie ma również opcji samodzielnego wejścia do wulkanu Thrihnukagigur – aby się dostać do kaldery, musisz zjechać w głąb specjalnie zbudowaną windą. Pamiętaj także, że czasami kłódka nie oznacza jedynie odgórnej zasady ustalonej przez firmy wycieczkowe, a jest tam z większego powodu. Na przykład jaskinia Lofthellir to miejsce o delikatnym środowisku wewnątrz (unikalnym na skalę światową), które stanowi również obiekt badań i obserwacji. Zniszczenie delikatnych lodowych formacji wewnątrz jest niedopuszczalne!

11. Planuję rejs na wieloryby. Jaka jest gwarancja, że je zobaczę podczas wycieczki po Islandii?

W tej kwestii również nikt nie może zagwarantować powodzenia, chociaż nie ma co ukrywać – północna Islandia jest bardzo dobrym miejscem, aby spróbować szczęścia podczas rejsu. Większość firm w przypadku niepowodzenia oferuje voucher na kolejny, darmowy rejs. Bywa, że jest on ważny przez cały najbliższy rok.

12. Czy na wycieczki zorganizowane (np. po lodowcu lub do wnętrza wulkanu) muszę zabrać swoje raki, kask i czekan?

Nie. Przewodnik dostarczy cały niezbędny sprzęt.

13. Czy jaskinie lodowcowe na Islandii są bezpieczne?

Te wybrane przez przewodników, do których zabierani są turyści – jak najbardziej. Ponieważ zmieniają się regularnie pod wpływem temperatury, opadów czy spływającej wody, ich stan oraz bezpieczeństwo są monitorowane na bieżąco. Jeżeli są jakiekolwiek przesłanki, że pogoda na lodowcu może się załamać lub wyjazd do jaskini nie jest do końca bezpieczny, taka wycieczka jest od razu odwoływana.

14. Czy wczasy na Islandii są dostosowane również do małych dzieci?

Tak. Oczywiście część wycieczek jak te po lodowcu, do jaskiń czy wymagające specjalnych umiejętności (skutery śnieżne) posiadają ustawiony limit wiekowy, ale albo jest on odpowiedni dla starszych dzieci, albo możesz bez problemu znaleźć alternatywę, jeśli przylatujesz z mniejszym dzieckiem. W opisie wycieczki powinna znaleźć się informacja na temat limitu wiekowego przewidywanego w trakcie danej aktywności.

15. Czy woda w Błękitnej Lagunie jest czysta?

Wszystkiego dowiesz się na tej stronie.

16. Czy muszę mieć prawo jazdy, żeby wziąć udział w wycieczce skuterami śnieżnymi?

Tak. Ważne prawo jazdy (musisz je posiadać od minimum roku) jest wymagane dla wycieczek skuterami śnieżnymi. Jeżeli nie masz prawa jazdy, możesz jechać jako pasażer. Jeżeli zapomnisz dokumentu, skan lub zdjęcie nie będą ważne i touroperator odmówi ci wzięcia udziału w wycieczce.

17. Czy są jakieś wymagania, które należy spełnić, jeśli chce wziąć udział w snorkelingu na Islandii?

Przede wszystkim musisz potrafić pływać, mieścić się w limicie wiekowym (min. 12 lat, max. 69 lat), być zdrowym, mieścić się w limicie wagowym i wzrostu (min. 150 cm i 49 kg, max. 200 cm i 120 kg) oraz nie być w ciąży. Jeżeli masz powyżej 60 lat, sprawdź wymagania medyczne na tej stronie.

18. Czy mogę wziąć udział w rejsie na wieloryby na Islandii, jeżeli mam chorobę morską?

To już zależy od ciebie. Większość touroperatorów oferuje tabletki na chorobę morską przed wyruszeniem w rejs. 

19. Moje dziecko nie spełnia ograniczeń wiekowych dla konkretnej wycieczki. Czy da się to obejść?

Niektóre firmy pozwalają na udział w wycieczce, jeżeli dziecku brakuje kilku miesięcy do wymaganego limitu wiekowego i będzie pod opieką rodzica. W innych wypadkach limit wieku jest sztywny i nie da się go obejść. Zwłaszcza jeżeli mowa o snorkelingu, skuterach śnieżnych czy wycieczkach po lodowcu. Skontaktuj się w wybraną firmą, jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości.

20. Planuję lot samolotem z krajowego lotniska w Reykjaviku. Czy muszę stawić się na lotnisku na 2 godziny przed odlotem?

Nie. To maleńkie lotnisko, przypominające nieco dworzec autobusowy w małym miasteczku powiatowym 🙂 Wystarczy być na miejscu na godzinę przed odlotem.

21. Co się stanie, jeżeli z powodu pogody lot powrotny do Reykjaviku nie będzie możliwy?

Linia lotnicza, w tym wypadku Icelandair, powinna zaoferować darmowy nocleg i transport na lotnisko. Dla przykładu zimą 2022 nie byliśmy w stanie wrócić z Isafjordur (z powodu kilkudniowego sztormu). Po dotarciu na lotnisko i potwierdzeniu, że lot się nie odbędzie, pracownik Icelandair’a zadzwonił do hotelu oraz zamówił nam taksówkę. Wstępnie, mieliśmy lecieć następnego dnia, ale ostatecznie wylecieliśmy dwa dni później. Oczywiście, pobyt został przedłużony na koszt linii lotniczej. 

Opcją, która nas wtedy zaskoczyła, było wzięcie wynajętego samochodu z lotniska w Isafjordur i samodzielne dojechanie nim do Reykjaviku. Linia lotnicza płaciła za wynajem samochodu oraz za benzynę. Akurat w tym wypadku nie braliśmy takiego rozwiązania pod uwagę, ze względu na trudne warunki drogowe (pod koniec dnia i tak wszystkie drogi były zamknięte).

22. Które firmy organizujące grupowe wycieczki zorganizowane po Islandii są najlepsze? 

Trudno jednocześnie odpowiedzieć na to pytanie. Najpopularniejszymi firmami na Islandii są Guide to Iceland (platforma sprzedająca wycieczki różnych touroperatorów), Arctic Adventures, Reykjavik Excursions, Troll Expeditions, Nice Travel, Your Day Tours. Oferują podobne wyjazdy, zazwyczaj kilkudniowe do najważniejszych atrakcji. Do tego dochodzą firmy organizujące wycieczki do konkretnych miejsc, takich jak lodowce, interior, czy wejście do wulkanu.

My współpracujemy z największymi markami oraz tymi mniejszymi, które oferują unikalne opcje wycieczek. Najważniejsze, aby firma miała przejrzyste warunki płatności i odwołania wycieczki, oferowała wsparcie podczas pobytu oraz była transparentna w kwestii własnej oferty. Powyższe firmy są rozpoznawalne, wybierane przez większość podróżnych, posiadające dobrą obsługę klienta, która zazwyczaj działa przez cały dzień lub przez całą dobę.

23. Czy taniej jest wziąć udział w samodzielnej wycieczce objazdowej po Islandii zorganizowanej przez biuro podróży, czy taniej jest dołączyć do grupy z przewodnikiem?

Samodzielne wycieczki objazdowe po Islandii bywają tańsze od wycieczek zorganizowanych, zwłaszcza gdy przyjeżdżasz w 3 lub 4 osoby. Ale nie jest to regułą. Wszystko zależy od tego, jaki wyjazd cię interesuje. Jeżeli chcesz samodzielnie zwiedzać Islandię, wybierz wyjazd z dojazdem własnym. W przypadku, gdy nie chcesz prowadzić samochodu, możesz wybrać wycieczkę zorganizowaną grupową (ale licz się z tym, że nie będzie spersonalizowana), lub wycieczkę prywatną, dopasowaną do twoich oczekiwań. Ten ostatni rodzaj wyjazdu będzie najdroższy.

t

Laurent Fine dining,
107 Duncan Avenue, New York
914-309-7030,
Open: 09:00 am – 01:00 pm