wYCIECZKI NA gRENLANDIĘ

Wycieczki na Grenlandię, gdy planuje się dłuższy pobyt na Islandii, bywają dla wielu osób naturalnym wyborem. Obie wyspy dzieli względnie niewielka odległość, połączenia lotnicze są łatwo dostępne, a wiele firm turystycznych organizuje wyjazdy, podczas których podróżni nie muszą się o nic martwić. Poniżej znajdziesz kilka lokalizacji z największej wyspy świata, które mieliśmy przyjemność zobaczyć na własne oczy.

Drodzy Podróżnicy! Ze względu na zobowiązania wydawnicze oraz sezon wycieczek po Islandii, podjęliśmy decyzję o zamknięciu opcji rezerwacji wycieczek na Grenlandię w 2023 oraz 2024 roku. 

DO TEJ PORY ODWIEDZILIŚMY

Swoje wycieczki na Grenlandię rozpoczęliśmy latem 2017 roku, kiedy dzięki uprzejmości Air Iceland polecieliśmy na kilka godzin do Kulusuk, niewielkiej osady leżącej na wschodnim wybrzeżu. Od tamtego czasu dotarliśmy na największą wyspę świata kilkukrotnie, za każdym razem mając okazję podziwiania niesamowitych lokalizacji z prywatnej listy podróżniczych marzeń. Wszystkie wyjazdy po Kulusuk organizowaliśmy samodzielnie, a dzięki zdobytemu doświadczeniu postanowiliśmy dodać wycieczki na Grenlandię do oferty IceStory. Daleko nam do bycia specjalistami w kwestii tak ogromnego kraju, ale na pewno jesteśmy w stanie zapewnić ci wyjazd, którego nie zapomnisz do końca życia.

TASIILAQ

Wschodnia Grenlandia

Tasiilaq jest największą miejscowością we wschodniej Grenlandii, w której mieszka około 2 tysięcy osób. Znajdziesz tam spore, jak na tę część świata, zaplecze noclegowe, restaurację, sklep, pocztę, muzeum, informację turystyczną, warsztat, w którym tworzy się rękodzieło czy siedzibę Tele Greenland, gdzie możesz kupić kartę Sim. W Tasiilaq działa kilka firm turystycznych oferujących typowe dla Grenlandii aktywności – wycieczki łodziami, psie zaprzęgi, podziwianie gór lodowych czy dotarcie do lodowców.

ITTOQQORTOORMIIT / SCORESBYSUND

PÓŁNOCNO-WSCHODNIA GRENLANDIA

W tej części świata Ittoqqortoormiit to największe skupisko ludzi i historii. Znajduje się niecałe czterdzieści kilometrów od lotniska Nerlerit Inaat nazywanego również Constable Point. Ląduje na nim każdy, kto chce dotrzeć do osady, planuje lot badawczy lub chce wrócić na Islandię. Ittoqqortoormiit to jedna z najmniejszych osad na Grenlandii, leżąca nad największym fiordem świata. Mówi się, że to również jedno z najbardziej odizolowanych miejsc na Ziemi, w którym żyją najczęściej przepytywani ludzie.

BAZA WOJSKOWA BLUIE EAST TWO

WSCHODNIA GRENLANDIA

Grenlandczycy mówią o niej „amerykańskie kwiaty”. Nie do końca wiedzą, co z nią zrobić, jak klasyfikować. Zgadzają się jedynie, że znajduje się tam od bardzo dawna. Za długo. A to, co stoi za długo, staje się reliktem. Zwłaszcza w tych warunkach. „American flowers” to niepowtarzalne połączenie pomnika z wysypiskiem.

NUUK

ZACHODNIA GRENLANDIA

Stolica kraju i świetna baza wypadowa jeżeli chcemy się przemieszczać do innych miejscowości na wyspie. To również najpopularniejszy kierunek jeżeli chodzi o wycieczki na Grenlandię. Nuuk, podobnie jak inne stolice świata, oferuje najlepsze dostępne zaplecze niezbędne dla każdego turysty. Podobno, gdy odwiedzi się jedynie Nuuk, to tak jakby w ogóle nie odwiedziło się Grenlandii, ale to kwestia osobistych preferencji. My polecamy wybrać się tam na czerwcowe święto narodowe 🙂

KANGEQ

ZACHODNIA GRENLANDIA

Wioska opuszczona w latach ‘60 tych, znajdująca się niedaleko Nuuk. Dotarcie łodzią ze stolicy zajmuje około 45 minut. Na miejscu ciągle pozostało sporo budynków, choć większość z nich jest w ruinie. Jest również stary cmentarz oraz niszczejący kościół. Kangeq odgrywało ważną rolę w latach migracji, posiada historię ściśle związaną z Wikingami, to z tego miejsca pochodzi kilku znanych grenlandzkich artystów. Kangeq to także jedna z miejscowości, której mieszkańcy doświadczyli wysiedlenia.

NORDAFAR - FAERINGEHAVN

ZACHODNIA GRENLANDIA

To jedno z tych miejsc, do których pojechaliśmy po zobaczeniu 1 zdjęcia. Znajduje się około 50 km od Nuuk i, oczywiście, można się do niego dostać łodzią. Na miejscu zastaniemy potężny kompleks opuszczonych, zrujnowanych budynków z interesującą historią. Przed bankructwem właścicieli, w Nordafar mieszkało około 100 osób. Nawet dzisiaj, ponad 30 lat po opuszczeniu tego miejsca, ciągle robią wrażenie pralnia, świetlica ze sceną czy dom z charakterystycznym oknem zamieszkiwany niegdyś przez pracowników.

KULUSUK

WSCHODNIA GRENLANDIA

Kulusuk to niewielka miejscowość, w której żyje nieco ponad 250 osób. Została założona na początku XX wieku. Obecnie wiele z kolorowych, niemalże pocztówkowych domów jest pustych. We wsi znajduje się między innymi hotel, hostel, sklep, muzeum i szkoła. Podczas jednodniowej wycieczki z Reykjaviku można również zobaczyć lokalny kościół, a przy dobrej pogodzie występ jednego z mieszkańców z tradycyjnymi grenlandzkimi bębnami. Powrót na lotnisko jest możliwy spacerując tą samą drogą, lub możesz wybrać się łodzią z lokalnym przewodnikiem, podziwiając wybrzeże z perspektywy fiordu.

LODOWIEC KNUDA RASMUSSENA

WSCHODNIA GRENLANDIA

Nieopodal bazy wojskowej Bluie East Two znajduje się przepiękny lodowiec, zlokalizowany przy fiordzie Sermiligaaq. Dotarcie do niego zależy od warunków pogodowych i tego, czy w wodzie znajduje się dużo lodu. Jeżeli jednak wszystko jest w porządku, zacumujecie łódź o skały, a następnie będzie czas na lunch. To bezsprzecznie jedno z najpiękniejszych miejsc, do jakich udało mi się dotrzeć. Niesamowite kolory, dźwięk cielącego się lodowca oraz faktury skał tworzą scenerię, przez którą islandzka laguna lodowcowa Jokulsarlon zdaje się być przeciętną lokalizacją.

KAPISILLIT I NERIUNAQ

ZACHODNIA GRENLANDIA

Neriunaq określana jest jako najbardziej na północ wysunięta farma na wyspie, leżąca około 2,5 godziny łodzią z Nuuk. Po drodze mamy okazję zobaczyć opuszczoną osadę Qoornoq, gdzie znajdują się między innymi tory kolejowe (co na Grenlandii jest czymś wyjątkowym). Podróż do Neriunaq to także możliwość zatrzymania się w Kapisillit. W tej niewielkiej osadzie mieszka obecnie mniej niż 60 osób, utrzymujących się głównie z polowań i połowów. Wycieczka w ten region Grenlandii to dobra okazja, aby się wyciszyć i zmienić perspektywę po pobycie w Nuuk.

Najczęściej zadawane pytania

1. CZY POLSKI DOWÓD OSOBISTY WYSTARCZY, ABY POLECIEĆ NA GRENLANDIĘ?

W ramach wycieczki na Grenlandię będziesz potrzebować ważnego paszportu. Jeżeli mieszkasz w kraju, w którym wjazd na Islandię wymaga Visy, będziesz jej również potrzebować, aby wjechać na Grenlandię.

2. JAK PORUSZAĆ SIĘ PO GRENLANDII?

Na Grenlandii praktycznie nie ma dróg łączących miejscowości ze sobą. Tradycyjną komunikację zbiorową znajdziesz jedynie w największych miastach na wyspie, między innymi w Nuuk. Podobnie jest z taksówkami. Najpopularniejszymi środkami transportu są łodzie i promy/statki pasażerskie oraz helikoptery, które trzeba rezerwować z wyprzedzeniem. Opcją są także tradycyjne loty pomiędzy regionami Grenlandii oferowane przez Air Greenland.

3. JAK DOSTAĆ SIĘ Z POLSKI NA GRENLANDIĘ?

Opcją jest lot przez Kopenhagę lub przez Keflavik / Reykjavik. Organizowane są również rejsy z Islandii lub innych europejskich krajów, między innymi przez norweski Hurtigruten oraz kilka prywatnych islandzkich firm. Warto śledzić promocje Icelandair, czasami udaje się upolować tańsze bilety lotnicze w ramach pakietu wraz z noclegami.

4. KIEDY JEST NAJLEPSZY CZAS NA WYCIECZKI NA GRENLANDIĘ?

Podobnie jak z innymi krajami na Północy, wszystko zależy od tego co chcesz na Grenlandii zobaczyć. Jeżeli planujesz podziwianie zorzy polarnej, kibicowanie na zawodach psich zaprzęgów czy jazdę skuterami śnieżnymi, przyleć w zimie. Plusem będą również niższe ceny, z minusów należy wymienić możliwość „utknięcia” w danej lokalizacji ze względu na pogodę.

Lato polecamy osobom, które chcą dopłynąć do ciekawych lokalizacji, lubią białe noce oraz chcą maksymalnie wykorzystać czas wycieczki na Grenlandię. Z minusów musimy wspomnieć o bardzo wysokich cenach i komarach.

5. CZY JESTEŚCIE W STANIE ZORGANIZOWAĆ POBYT NA GRENLANDII KOMPLEKSOWO?

Oczywiście. Nasze wycieczki na Grenlandię zawierają transport, noclegi, wyżywienie i wycieczki fakultatywne na miejscu, realizowane między innymi we współpracy z lokalnymi, zaprzyjaźnionymi firmami.

6. CZY ORGANIZUJECIE WYCIECZKI JEDNODNIOWE NA GRENLANDIĘ Z ISLANDII?

Niestety nie. Ze względu na siatkę połączeń, która nie daje wielkiego pola manewru oraz na fakt, że jeden dzień na Grenlandii to zdecydowanie za mało, nie posiadamy w swojej ofercie wycieczki jednodniowej na Grenlandię.

7. CZY ORGANIZUJECIE WYCIECZKI NA GRENLANDIĘ W ZIMIE?

Wycieczka na Grenlandię w zimie jest możliwa, zwłaszcza gdy mowa o zachodnim wybrzeżu. Jednak większość naszych wyjazdów odbywa się pomiędzy czerwcem a końcem sierpnia i jest to preferowany czas podróży na Grenlandię.

8. CZY ORGANIZUJECIE WYCIECZKI NA GRENLANDIĘ Z MOŻLIWOŚCIĄ POLOWANIA?

Nie.

9. CZY OFERUJECIE WYCIECZKI NA GRENLANDIĘ DLA OSÓB STARSZYCH, KTÓRYCH NIE INTERESUJE TREKKING?

Oczywiście! Możemy dla ciebie i twoich bliskich stworzyć plan pobytu, który będzie zakładał poznawanie kultury oraz przemieszczanie się łodziami / helikopterami, bez konieczności udawania się na trekking.

10. CZY W TRAKCIE WYCIECZKI NA GRENLANDIĘ MOGĘ SPAĆ W DOBRYM HOTELU, W KTÓRYM OFEROWANE JEST Wi-Fi, CZY HOSTEL TO JEDYNA OPCJA?

To zależy od miejsca, do którego planujesz się wybrać. Jeżeli mowa o Nuuk, nie będzie z tym najmniejszego problemu. Jeżeli marzysz o północno-wschodniej, odizolowanej części Grenlandii, nastaw się na hostel oraz na wykupienie grenlandzkiej karty sim, która umożliwi ci korzystanie z internetu.

11. CZY MOGĘ DOŁĄCZYĆ DO WASZEJ GRUPY? CZY MACIE TERMINY WYCIECZEK NA GRENLANDIĘ USTALONE Z GÓRY? JAKIE SĄ CENY WYCIECZKI NA GRENLANDIĘ?

Tak jak w przypadku wycieczek na Islandię, wycieczki na Grenlandię są organizowane indywidualnie, z uwzględnieniem potrzeb konkretnej grupy. Nie mamy terminów wycieczek ustalonych z góry, nie oferujemy również możliwości dołączenia do istniejącej grupy. Wszystkie nasze wycieczki na Grenlandię są prywatne, szyte na miarę. Cena wycieczki na Grenlandię będzie zależała od konkretnego planu, który zatwierdzisz w trakcie podpisywania umowy.

t

Laurent Fine dining,
107 Duncan Avenue, New York
914-309-7030,
Open: 09:00 am – 01:00 pm