wODOSPAD sELJALANDSFOSS

Najważniejsze informacje

Seljalandsfoss to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i najczęściej odwiedzanych wodospadów na Islandii. Leży na południowym wybrzeżu, w pobliżu obwodnicy. Wodospad mierzy 60 metrów wysokości i w najszerszym miejscu ma 15 metrów szerokości. Jest zasilany wodą z lodowca Eyjafjallajokull, a słynie z tego, że za potężną kaskadą wody znajduje się spora jaskinia. Dzięki wytyczonej ścieżce możesz obejść wodospad dookoła. Oczywiście będzie się to wiązało z tym, że z dużym prawdopodobieństwem wyjdziesz cały mokry, dlatego najlepiej zabrać ze sobą coś przeciwdeszczowego.

Wodospad Seljalandsfoss jest widoczny z głównej drogi, dodatkowo kilka lat temu zamontowano reflektory, które mają podkreślić wyjątkowość tego miejsca. W planach było również wybudowanie centrum dla zwiedzających, które planowo miało mieć rozmiar 7 metrów wysokości oraz 2000 metrów kwadratowych powierzchni. Do zatwierdzenia, a następnie realizacji tego projektu nie doszło – okoliczni mieszkańcy wyrazili sprzeciw, ponieważ taki budynek mocno wpłynąłby na wygląd samego wodospadu.

Poza tym, że Seljalandsfoss pojawia się w niemal każdym planie podróży na Islandię, był również wykorzystywany jako plan zdjęciowy do kilku filmów i klipów muzycznych, a także przy kręceniu amerykańskiego reality show.

CIEKAWOSTKA

Wodospad Seljalandsfoss to jedna z niewielu atrakcji na wyspie, przy której znajduje się parking z parkometrem. To dość zaskakujące, zwłaszcza jak się jest przyzwyczajonym do tego, że natura na Islandii z założenia jest bezpłatna i ma być dostępna dla wszystkich. Opłata z parkometru jest wykorzystywana, aby utrzymywać obejście dookoła wodospadu w dobrym stanie. Mowa tu nie tylko o parkingu, ale także o ścieżce prowadzącej dookoła kaskady, toaletach na miejscu oraz dróżce do innego wodospadu leżącego w pobliżu o nazwie Gljufrabui. Przy Seljalandsfoss, co także może wzbudzać mieszane uczucia, kilka lat temu pojawiły się budki z pamiątkami oraz fast foodem.

Jak dojechać?

Odległość z Reykjaviku do Seljalandsfoss wynosi około 130 kilometrów i podróż zajmie Ci około 1,5 godziny. Wystarczy kierować się drogą numer jeden w kierunku Viku, a następnie zjechać w drogę numer 249 i dojechać do parkingu znajdującego się niedaleko kaskady.

INNE MIEJSCA W TEJ CZĘŚCI ISLANDII​

NASZA MAPA ISLANDII​

Kliknij w wybraną lokalizację
t

Laurent Fine dining,
107 Duncan Avenue, New York
914-309-7030,
Open: 09:00 am – 01:00 pm