Wodospad Gullfoss

Najważniejsze informacje

Gullfoss, to jeden z najpiękniejszych i największych islandzkich wodospadów. Obok słynnego gejzera i Parku Narodowego Thingvellir, wchodzi w skład trzech atrakcji zwanych Złotym Kręgiem. Leżący w głębokim na siedemdziesiąt metrów wąwozie, stworzony z trzech poziomów i dwóch kaskad wody, swoim kształtem nie przypomina innych wodospadów na Islandii. Dwie kaskady, jedna o wysokości 11, a druga 21 metrów, powstają dzięki rwącej rzece Hvita (isl. biała rzeka). Latem prędkość wody może osiągać tu nawet 130 metrów sześciennych na sekundę. Gullfoss to w dosłownym tłumaczeniu „złoty wodospad/złote wodospady”, ale etymologia tej nazwy nie jest dokładnie znana. Może pochodzi od zjawiska, gdy przy dobrej pogodzie świecące słońce tworzy miliony rozbijających się o skały kropelek wody umiejących sprawić, że nad Gullfossem powstaje ogromna tęcza? A może od tego, że to prawdopodobnie najcenniejszy islandzki wodospad, z którym łączy się opowieść o Sigridur Tómasdóttir. Jej ojca, Tómasa kuszono wielokrotnie, by sprzedał teren, na którym znajdował się wodospad. Brytyjczycy chcieli stworzyć tam hydroelektrownię, na zawsze niszcząc przepiękny krajobraz. Sigridur poświęciła sporą część życia na walkę o to, by tak się nie stało, a jej ojciec oznajmił deweloperom, że „nigdy nie sprzeda przyjaciela”. Do dziś na miejscu można podziwiać płaskorzeźbę i tablicę upamiętniającą odważną kobietę. Niestety Sigridur wygląda na niej ciągle tak, jakby gniewała się na Brytyjczyków 🙂

Ciekawostka

Gullfoss posiada dwa parkingi. Na główny możesz dotrzeć, kierując się od góry, na ogromny plac przy Gullfoss — Panorama, gdzie możemy również coś zjeść, kupić pamiątki z Islandii czy słynne swetry lopapeysa. Jest to również „meeting point”, jeśli zdecydujemy się na wycieczkę do lodowca Langjokull (isl. długi lodowiec). Jest tam również taras widokowy. Drugi parking znajduje się niżej i dotrzesz na niego, skręcając w prawo i zjeżdżając około 600 metrów. Jeśli zdecydujesz się podejść bliżej wodospadu, koniecznie zabierz coś przeciwdeszczowego!

Jak dojechać?

Jeśli jedziesz od południa drogą numer jeden, powinieneś przed miejscowością Selfoss, skierować się w lewo, na drogę numer 35. Gdy trafisz do słynnego islandzkiego gejzera, jesteś już prawie na miejscu. Stamtąd jest zaledwie 10 minut drogi do Gullfossa. Kierując się od strony Thingvellir, trasa jest nieco trudniejsza, ale kierując się drogą numer 36, powinieneś w pewnym momencie zjechać na drogę 365. Tam trafisz na drogę numer 37, skręcasz w lewo i przez miejscowość Laugarvatn, cały czas prosto, trafimy w końcu na drogę numer 35. Do wodospadu można też dojechać będąc już za Selfoss, drogą numer 30. Jeśli nie wypożyczyłeś samochodu, skorzystaj z objazdowej wycieczki po Złotym Kręgu, która wyjeżdża każdego dnia z Reykjaviku. 

INNE MIEJSCA W TEJ CZĘŚCI ISLANDII​

NASZA MAPA ISLANDII​

Kliknij w wybraną lokalizację
t

Laurent Fine dining,
107 Duncan Avenue, New York
914-309-7030,
Open: 09:00 am – 01:00 pm