Thorsmork

Najważniejsze informacje

Masyw górski, zespół dolin czy cały wyżynno-górski obszar – w odniesieniu do Thórsmörk każda z tych definicji będzie prawdziwa. Rejon położony w południowej Islandii, „za plecami” słynnego lodowcowego wulkanu Eyjafjallajökull i u stóp znacznie większego lodowca Mýrdalsjökull, został ukształtowany przez zjawiska sejsmiczne i erozję. Dodajmy: ukształtowany niezwykle.

Thórsmörk, czyli „las Thóra”, to miejsce stosunkowo łatwo dostępne (jeśli ma się odpowiednie wyposażenie), ale niezwykle bogate krajobrazowo. Wszystkiego jest tu dużo: spływających spod lodowców strumieni (bywają głębokie, a jadąc w głąb doliny, musimy przekroczyć ich kilkanaście), jęzorów lodowcowych, pod które prowadzą turystyczne szlaki, wielkich głazów porozrzucanych po kątach jak zabawki, ukrytych w zboczach wąwozów, poszarpanych górskich grani, a nawet… drzew, którym sprzyja lokalny mikroklimat. 

Można oczywiście „liznąć” Thórsmörk na kilkugodzinnej wycieczce superjeepem i wystarczająco wiele razy się zachwycić. Ale lepiej zostać w okolicy na dwa-trzy dni (rejon wylotu doliny obfituje w pensjonaty, hostele i kempingi, a w samym Thórsmörk też znajdziemy wygodne noclegi) i eksplorować lasy Thóra pieszo. Tylko w ten sposób mamy szansę dotrzeć na przełęcze i granie, zapewniające niesamowite widoki na rozlewisko rzek Krossá i Markarfljót z ich licznymi dopływami, wijące się między grzbietami gór. Piękny szlak, który pozwala nasycić oczy unikalnymi obrazami, prowadzi na szczyt Valahnúkur w rozwidleniu rzek (465 n.p.m.) – z góry roztacza się widok na obie sąsiadujące doliny. Można tu dotrzeć z kempingów Skagfjörðsskáli lub Húsadalur – obu położonych na północnym brzegu Krossy, niedostępnym dla zwykłych samochodów. Zachwycający jest też spacer dwukilometrowym kanionem Stakkholtsgjá, którego kilkudziesięciometrowe, omszałe ściany wznoszą się pionowo nad naszymi głowami – na końcu, w grocie ukryty jest malowniczy wodospad. Ale Thórsmörk ma do zaoferowania znacznie więcej szlaków i widoków. Jest też przedostatnim przystankiem słynnej kilkudniowej trasy trekkingowej Laugavegur, ciągnącej się od Landmannalaugar do nadmorskiego Skógar.

CIEKAWOSTKA

Thórsmörk, jak wiele miejsc na Islandii, ma silne związki z nordycką mitologią. Od 2010 roku możemy poznać tu jej bohaterów osobiście: wędrując szlakiem Fimmvörðuháls w kierunku Skógar, mijamy dwa nowo powstałe (podczas pamiętnej erupcji Eyjafjallajökull w 2010 r.) kratery. Dostały imiona Magni i Móði, po synach Thóra, jednego z najważniejszych bogów nordyckich i patrona okolicy.

Jak dojechać?

Z Reykjaviku do Hvolsvöllur 107 km obwodnicą, następnie drogą nr 261 na wschód, w głąb doliny. Latem trasę południowym brzegiem rzeki Krossá pokonamy zwykłym, lekko uterenowionym samochodem, ale znacznie ogranicza to dostęp do ciekawych turystycznych szlaków. Do Thórsmörk dojedziemy też kilkoma liniami autobusów turystycznych (np. Trex lub Highland Bus). Dobrą, choć nie najtańszą opcją jest wycieczka superjeepem z kierowcą-przewodnikiem. Pewnym wyzwaniem jest pieszy, dwudniowy szlak Fimmvörðuháls od wodospadu Skogafoss do serca lasów Thóra, z noclegiem w szałasie.

INNE MIEJSCA W TEJ CZĘŚCI ISLANDII​

NASZA MAPA ISLANDII​

Kliknij w wybraną lokalizację
t

Laurent Fine dining,
107 Duncan Avenue, New York
914-309-7030,
Open: 09:00 am – 01:00 pm