Stykkisholmur

Najważniejsze informacje

Stykkisholmur to niewielkie rybackie miasteczko leżące na półwyspie Snaefellsnes, w którym mieszka nieco ponad 1000 osób. To największa miejscowość na półwyspie, do której z łatwością można dojechać z Reykjaviku, z północnej Islandii lub z Fiordów Zachodnich. 

W Stykkisholmur znajdziesz wszystkiego, czego potrzebujesz podczas zwiedzania Islandii. W mieście jest kilka hoteli, pensjonatów i hostel. Zakupy zrobisz w taniej sieci supermarketów Bonus, a jeżeli masz ochotę na lokalną kuchnię, możesz zarezerwować stolik w jednej z dobrych restauracji, które serwują islandzkie potrawy. To wygodne miejsce na nocleg po całym dniu zwiedzania półwyspu Snaefellsnes.

W mieście otwarte jest Muzeum Wulkanów (Eldfjallasafnið) oraz Biblioteka Wody (Eldfjallasafnið). Możesz stamtąd wypłynąć w rejs po fiordzie Breiðafjörður, podczas którego będziesz łowić ryby, spróbujesz owoców morza, albo zobaczysz maskonury i wieloryby. Opcją jest także popłynięcie kajakami do wraku statku Þorgeir. 

Przy dobrej pogodzie możesz zrelaksować się na 9-dołkowym polu golfowym lub na miejscowym basenie. 

Latem organizowany jest narodowy festiwal kostiumów Domu Norweskiego. Od 1994 roku w Stykkisholmur możesz również wziąć udział w festiwalu Dni Duńskich, podczas którego celebruje się historię powiązań miasteczka z Danią (głównie wymiana handlowa).

CIEKAWOSTKA

W Stykkisholmur zakazane są plastikowe torby. Dodatkowo możesz na terenie całej miejscowości skorzystać z darmowego WiFi. Miasteczko było także miejscem, w którym kręcono film „Sekretne życie Waltera Mitty”, a Stykkisholmur „zagrało” Grenlandię (słynna scena z wypożyczalni samochodów miała miejsce niedaleko portu). W Stykkisholmur znajduje się również najstarsza stacja meteorologiczna datowana na 1845 rok.

Jak dojechać?

Stykkisholmur leży około 170 kilometrów od Reykjaviku i prowadzi do niego dobra, asfaltowa droga, przejezdna przez cały rok. Dotarcie ze stolicy zajmie Ci około 2 godzin. Opcją jest również wybranie się do Stykkisholmur w drodze z Fiordów Zachodnich – możesz skorzystać z promu Baldur, który przepływa obok wyspy Flatey, wprost na półwysep Snaefellsnes. Prom dobija do portu w centrum miasteczka. Jeżeli jedziesz z północy, na przykład z Akureyri, będziesz mieć do przejechania około 350 kilometrów, najkrótszą drogą (drogi 59 oraz 54 zamiast „jedynki” przez Borgarnes).

INNE MIEJSCA W TEJ CZĘŚCI ISLANDII

NASZA MAPA ISLANDII​

Kliknij w wybraną lokalizację
t

Laurent Fine dining,
107 Duncan Avenue, New York
914-309-7030,
Open: 09:00 am – 01:00 pm