W tej zakładce znajdują się wszystkie wpisy związane z półwyspem Snaefellsnes, które dodaliśmy do naszej mapy Islandii. Jeżeli szukasz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące tego regionu, znajdziesz je na dole strony. Napisz do nas jeżeli jakiegoś pytania brakuje. Chętnie uzupełnimy tę sekcję z myślą o innych podróżnikach planujących swoje wakacje na Islandii, bez względu na porę roku.
Półwysep Snaefellsnes to popularna część Islandii, głównie przez swoje zróżnicowanie krajobrazów, względną bliskość Reykjaviku oraz łatwość w poruszaniu się po nim. Wyślij do nas wiadomość, jeżeli szukasz opcji podróży po Islandii z polskim przewodnikiem i interesuje cię dotarcie na półwysep Snaefellsnes, lub do innych regionów wyspy.
Na tej stronie znajdziesz wszystkie wpisy z lokalizacjami, które mogą stać się inspiracją dla stworzenia własnego planu podróży.
Półwysep Snaefellsnes zwany jest Islandią w miniaturze, ponieważ możemy tu spotkać w różnym stopniu wszystko to, z czego słynie wyspa lodu i ognia: wulkany, lodowce, wodospady, pola lawy, urokliwe nadmorskie miasteczka, czarne i jasne plaże, lisy polarne, monumentalne góry i fiordy oraz chłodne pustkowia. Do największych atrakcji półwyspu zaliczyć należy: Park Narodowy, lodowiec Snaefellsjokull, plażę Ytri-Tunga, formacje skalne w Arnarstapi i Lóndrangar, plażę w Djupalonsandur, jaskinie lawowe, wąwóz Raudfeldsgja, pola lawowe Berserkjahraun oraz górę Kirkjufell.
Przylatując na Islandię latem, dotrzesz do wszystkich najważniejszych atrakcji półwyspu Snaefellsnes w jeden dzień. Zimą, gdy warunki mogą być wymagające, a dzień krótki, zdecydowanie polecamy przeznaczyć na ten region dwa dni.
Pomijając ekstremalne warunki (sztorm, śnieżyce, oblodzenia), gdy droga jest oficjalnie zamknięta, półwysep Snaefellsnes jest przejezdny przez cały rok. To jeden z najpopularniejszych regionów do zwiedzania, stąd drogi utrzymywane są w możliwie najlepszym stanie.
Tak. Jeżeli nie złamiesz zasad, wjeżdżając na zamkniętą drogę (np. tę koło lodowca Snaefellsnesjokull), i zachowasz zdrowy rozsądek, podróżowanie po półwyspie jest bezpieczne i bezproblemowe.
Największymi miejscowościami na półwyspie są Stykkisholmur, Grundarfjordur, Olafsvik, Hellissandur. Opcją jest również nocleg w Arnarstapi, Hellnar oraz w Budir. W wysokim sezonie (lato, Boże Narodzenie, przełom roku) część miejsc noclegowych może być w pełni zarezerwowanych na kilka miesięcy do przodu. Zimą, może się również zdarzyć, że kilka pensjonatów i hosteli zostanie zamkniętych i otwartych dopiero na wiosnę. Jeżeli znasz swoje daty przylotu i chcesz spać pod dachem, zrób rezerwację z maksymalnym wyprzedzeniem.
Latem wystarczy zwykły samochód z napędem na dwa koła. Zimą polecamy wynajęcie samochodu 4×4 dla własnego komfortu i bezpieczeństwa (na drodze może pojawić się sporo śniegu, lodu; nie zapominaj również o wietrze tworzącym zaspy). Oczywiście, jeżeli droga będzie przejezdna, objedziesz półwysep osobówką bez napędu 4×4. Obowiązek poruszania się jeepami istnieje tylko na drogach górskich oznaczonych jako „F” oraz w interiorze.
Tak! To bardzo dobre miejsce, aby podziwiać te zwierzęta. Możesz wypłynąć z Olafsviku, Grundarfjordur lub Stykkisholmur. Wycieczki są oferowane przez cały rok. Dodatkowo Grundarfjordur to świetne miejsce, aby zobaczyć orki. Bywało, że pojawiały się blisko wybrzeża, dzięki czemu można je było oglądać bez konieczności wypłynięcia w rejs.
To dwa różne światy, które ciężko ze sobą porównywać. Snaefellsnes posiada każdy rodzaj krajobrazu, z jakiego słynie Islandia. Fiordy Zachodnie to odosobnione miejsce, w którym rządzą góry, fiordy i niezamieszkałe tereny. Polecamy pojechać do obu miejsc, najlepiej korzystając z promu płynącego ze Stykkisholmur, który zatrzymuje się na wyspie Flatey. Jeżeli masz więcej czasu i przylatujesz latem, koniecznie rusz na spokojny objazd samochodem. Mając 4×4 dojedziesz bez problemu do Strandir czy na półwysep Latrabjarg.
W tym momencie istnieje możliwość wspinaczki na szczyt Kirkjufell, ale dopiero od połowy czerwca. Taka decyzja władz i właścicieli gruntów wynika z tego, że jesienią 2022 roku doszło do kolejnego śmiertelnego wypadku.
Latem, gdy chcesz dojechać do wszystkich atrakcji, podziwiać łubiny i zrobić zdjęcia w trakcie białych nocy. Zimą, jeżeli chcesz zobaczyć zorzę polarną, zamarznięte wodospady i spędzić czas w przytulnym miasteczku rybackim. Jesienią Snaefellsnes wypełnia się przepięknymi kolorami, wiosną natomiast masz okazję zwiedzać bez tłumów, korzystając z lepszej pogody.
Laurent Fine dining,
107 Duncan Avenue, New York
914-309-7030,
Open: 09:00 am – 01:00 pm