Półwysep Reykjanes

Sprawdź poniższe lokalizacje związane z półwyspem Reykjanes, które dodaliśmy do naszej mapy Islandii i stwórz własny plan podróży po wyspie. Jeżeli szukasz inspiracji, interesują cię miejsca oraz atrakcje z innych regionów, zapraszamy na stronę podróż po Islandii. To tam wrzucamy ostatnie wpisy z miejscówkami wartymi zobaczenia.

Na dole strony znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Mamy nadzieję, że będą pomocne w przygotowaniach do wakacji na Islandii. Daj nam znać, jeżeli jest coś, co moglibyśmy dodać do tej sekcji. Chętnie uzupełnimy treści, z myślą o innych podróżnikach wybierających się na wyspę.

Skontaktuj się z nami jeżeli szukasz polskiego przewodnika na wycieczkę po Islandii. Miłośników literatury o Północy zapraszamy na stronę książkową.

Najczęściej zadawane pytania

1. Jakie są najsłynniejsze atrakcje na półwyspie Reykjanes?

Plusem Reykjanes jest to, że leży na nim międzynarodowe lotnisko w Keflaviku i od razu po wylądowaniu na półwyspie, możesz rozpocząć jego zwiedzanie lub zrobić to podczas drogi powrotnej. A jest co zwiedzać! Most między dwoma kontynentami, jeziora Kleifarvatn i Graenavatn, obszary geotermalne Seltun oraz Gunnuhver, malowniczo położone osady Vatnsleysustrond, Gardur, Sandgerdi oraz Hafnir. W 2021 roku w dolinie Geldingadalur powstał nowy wulkan i od tego czasu miejsce erupcji odwiedziło dziesiątki tysięcy osób z całego świata. Niedaleko położony Grindavik to kolejna miejscowość warta zobaczenia, zwłaszcza że niedaleko niej znajdziesz najsłynniejsze spa na Islandii — Blue Lagoon.  

2. Ile czasu przeznaczyć na zwiedzanie półwyspu Reykjanes?

Ze względu na niewielkie odległości pomiędzy atrakcjami oraz bliskość stolicy i międzynarodowego lotniska w Keflaviku, możesz przeznaczyć na zwiedzanie półwyspu Reykjanes od kilku godzin do całego dnia.

3. Czy półwysep Reykjanes jest warty odwiedzenia?

Zdecydowanie! Bardzo wielu turystów pomija tę część Islandii kierując się od razu do Reykjaviku lub jadąc bezpośrednio na lotnisko. Naszym zdaniem jest to dobre miejsce na rozpoczęcie lub zakończenie wycieczki po Islandii.

4. Czy bilety do Błękitnej Laguny muszę rezerwować z wyprzedzeniem?

Tak. Im wcześniej zrobisz rezerwację, tym większa pewność, że bez problemu wejdziesz do spa w dniu, który cię interesuje. Zwłaszcza w wysokim sezonie zdarza się, że wszystkie bilety są wyprzedane. Jeżeli dojdzie do zmiany planów, obsługa Blue Lagoon pomoże w przebukowaniu rezerwacji.

5. Czy hotele na półwyspie Reykjanes muszę rezerwować z wyprzedzeniem?

Latem hotele w Keflaviku i przy lotnisku międzynarodowym często są wyprzedane, więc koniecznie zarezerwuj swój pokój tak szybko, jak to możliwe. Nocleg w innych miejscowościach takich jak Grindavik, Vogar czy Hafnarfjordur również szybko znikają. Zwłaszcza gdy mowa o najlepszych Airbnb lub domkach letniskowych przy oceanie.

6. Czy mogę wypożyczyć samochód zaraz po przylocie na międzynarodowe lotnisko w Keflaviku?

Możesz. Ale wiąże się to z ryzykiem:

– nie znajdziesz samochodu, który cię interesuje

– ceny będą wyższe niż rezerwując online

– w wysokim sezonie wszystkie samochody będą zarezerwowane i pomimo ich dostępności na parkingu, obsługa wypożyczalni odmówi ci wynajęcia

– nie będziesz spełniać wymogów narzuconych przez wypożyczalnię (minimalny wiek dla niektórych samochodów, rodzaj depozytu, rodzaj karty kredytowej/debetowej); rezerwując z wyprzedzeniem, otrzymasz wszystkie niezbędne informacje przed przylotem.

7. Jaki samochód jest niezbędny do zwiedzania półwyspu Reykjanes?

Wystarczy zwykła osobówka. Zimą, pomijając skrajną pogodę, wszystkie drogi będą otwarte.

8. Czy mogę odwiedzić półwysep Reykjanes zimą? 

Jasne! Główna droga prowadząca na lotnisko z założenia jest zawsze otwarta (pomijając naprawdę ekstremalne warunki), południowa część półwyspu jest utrzymywana w przejezdności przez całą zimę.

9. Czy wycieczki zorganizowane na Islandii startują z hoteli na półwyspie Reykjanes?

Większość wycieczek zorganizowanych, oferowanych przez duże firmy (busami, minibusami, autokarami) rozpoczyna się z centrum Reykjaviku. Kierowca odbiera gości z wyznaczonych przystanków lub spod hotelu. Zazwyczaj nie ma możliwości dołączenia do takiej wycieczki nocując w Keflaviku, nie wspominając o innych miejscowościach na Reykjanes. Jedynym wyjątkiem jest skorzystanie z lokalnej firmy (pamiętaj jednak, że ich oferta może być bardzo ograniczona) lub wybranie się na wycieczkę prywatną. 

10. Czy półwysep Reykjanes to dobre miejsce, żeby zobaczyć erupcję wulkanu?

Ostatnia erupcja miała miejsce w sierpniu 2022 roku i zakończyła się po trzech tygodniach. Jeżeli chcesz być na bieżąco z aktywnością wulkanów na Islandii, koniecznie sprawdzaj tę stronę: https://en.vedur.is/earthquakes-and-volcanism/volcanoes/ 

t

Laurent Fine dining,
107 Duncan Avenue, New York
914-309-7030,
Open: 09:00 am – 01:00 pm