Na tej stronie znajdziesz wszystkie wpisy dotyczące południowego wybrzeża, które dodaliśmy do naszej mapy Islandii. To najpopularniejsza i najczęściej odwiedzana (zaraz po Złotym Kręgu) część wyspy, którą podróżni zwiedzają przez cały rok. Latem przyciąga łubinami, maskonurami, interiorem oraz łatwą dostępnością do słynnych miejsc. Zimą to właśnie tam znajdziesz najpiękniejsze jaskinie lodowcowe i bez problemu złapiesz zorzę polarną (o ile warunki pogodowe będą dobre).
Sprawdź wszystkie lokalizacje, korzystając ze strony podróż po Islandii. Skontaktuj się z nami jeżeli szukasz wycieczki po Islandii z polskim przewodnikiem, lub uważasz, że pominęliśmy któreś z ważnych dla ciebie miejsc. Na samym dole strony znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące południowej Islandii. Mamy nadzieję, że będą pomocne w planowaniu twoich wakacji.
Podobnie jak Złoty Krąg, to najczęściej odwiedzany region Islandii. Na południowym wybrzeżu znajdziesz cały przekrój niesamowitych miejsc. Od wodospadów, przez lodowce, czarne plaże, aż po laguny lodowcowe, pola lawowe i źródła geotermalne. Najsłynniejszymi atrakcjami południowej Islandii są:
– wodospady: Seljalandsfoss, Skogafoss, Gljufrabui, Foss a Sidu, Svartifoss
– lodowce: Eyjafjallajokull, Myrdalsjokull, Solheimajokull, Svinafellsjokull, Vatnajokull
– czarne plaże: Reynisfjara, Solheimasandur, Breidamerkursandur (Diamentowa Plaża)
– laguny lodowcowe: Fjalsarlon, Jokulsarlon
– gorące źródła: Reykjadalur, Landmannalaugar, Seljavallalaug
– formacje skalne: Reynisdrangar, Reynisfjall, Dyrholaey, Gigjagja.
Obecnie dostępne są dwie opcja. Pierwsza zakłada spacer z parkingu dla samochodów do samego wraku. Druga to płatna podwózka prosto do samolotu, która również startuje z parkingu. W tym momencie nie ma możliwości samodzielnego dojazdu do Dakoty.
Basen Seljavallalaug znajduje się na południu Islandii. Jadąc główną drogą („jedynką”), musisz skręcić w drogę 242, która prowadzi między innymi do hotelu Lambafell. Jedź nią do samego końca, aż zobaczysz parking. Tam zostaw samochód i kieruj się przed siebie, aż zobaczysz basen. Tutaj znajdziesz więcej informacji o basenie Seljavallalaug.
Południowa Islandia oferuje spory, jak na wyspiarskie standardy, wybór zakwaterowania. W każdej miejscowości po drodze możesz znaleźć miejsce do spania. Wiadomo, nie wszystkie oferują najlepsze hotele lub najtańsze hostele, ale każdy powinien mieć możliwość zarezerwowania dla siebie najlepszej opcji. Jeśli przylatujesz latem lub w trakcie świąt Bożego Narodzenia / Nowego Roku, koniecznie zarezerwuj pokój z maksymalnym wyprzedzeniem. Bez względu na to czy szukasz hotelu 4*, czy pokoju w pensjonacie. Pola namiotowe, poza festiwalami, nie wymagają wcześniejszej rezerwacji.
Przez cały rok zwykła osobówka powinna wystarczyć, aby dotrzeć do miejsc znajdujących się przy głównej trasie. Oczywiście, jeżeli planujesz wyjazd w interior, obowiązkowy będzie samochód 4×4. Zimą, dla własnego komfortu, także polecamy napęd na cztery koła. W razie nieprzewidzianej zmiany warunków drogowych łatwiej będzie pokonać lód czy zaspy.
Tak. Zdarzają się zamknięte fragmenty drogi na południowym wybrzeżu, ale tylko w sytuacji gwałtownej pogody zagrażającej bezpieczeństwu. W normalnych warunkach południowa Islandia będzie przejezdna.
Oczywiście. Jeśli przylatujesz od października do kwietnia, to obowiązkowa część planu podróży! Pamiętaj jednak, że takie wyjścia są możliwe jedynie w towarzystwie doświadczonego, certyfikowanego przewodnika. Samodzielne wycieczki są zabronione i niebezpieczne. Lodowce ciągle się poruszają, pod wpływem temperatury i pogody jaskinie mogą się zawalić lub wypełnić wodą. Wycieczka z przewodnikiem to gwarancja, że nic ci się nie stanie.
Najlepszymi miejscami, aby zobaczyć maskonury na południu Islandii, jest cypel Dyrholaey oraz archipelag Vestmannaeyjar. Pamiętaj jednak, że w sezonie lęgowym Dyrholaey jest zamykany wieczorami, aby turyści nie przeszkadzali ptakom. Jeżeli chodzi o Vestmannaeyjar, możesz wybrać się na rejs łodzią RIB lub samodzielnie ruszyć na poszukiwanie maskonurów na wyspie Heimaey, jedynej zamieszkałej na całym archipelagu.
W porównaniu do Krakowa, Tatr czy Trójmiasta, ilość osób odwiedzających południowe wybrzeże jest niewielka. W skali całej wyspy wygląda to nieco inaczej. Nie ma co ukrywać, rzadko zdarzy się, że przy głównych atrakcjach nikogo nie spotkasz. Patentem jest zwiedzanie w trakcie białych nocy, gdy większość turystów dojechała do swojego zakwaterowania.
To jest pytanie, na które nie znamy odpowiedzi 🙂
Poza basenem Seljavallalaug, przy Hveragerdi znajduje się gorąca rzeka, do której można wejść. Poza tym w większych miejscowościach, jak Hella czy Vik znajdują się baseny dostępne dla każdego.
Tak, ale to będzie bardzo długa podróż. Z Reykjaviku do Jokulsarlon i z powrotem jest niemal 760 km. Zdecydowanie polecamy przeznaczyć na południowe wybrzeże przynajmniej 2 dni. Albo polecieć samolotem do Hofn, na miejscu wynająć samochód, i następnie dotrzeć nim do Reykjaviku.
Szczerze w to wątpimy. Nawet osoby, które przylatują na Islandię kolejny raz, często wracają do ulubionych miejsc na południu wyspy. Inna pora roku, inny czas w życiu — wszystko to wpływa na odbiór tych samych atrakcji. Nawet po kilku latach mieszkania na Islandii, co jakiś czas wybieramy się w podróż, aby zobaczyć, co się zmieniło. Albo wypróbować nową drogę, którą zawsze omijaliśmy.
Laurent Fine dining,
107 Duncan Avenue, New York
914-309-7030,
Open: 09:00 am – 01:00 pm