W 2022 postanowiliśmy przekopać się przez nasze zasoby zdjęć i wspomnień. Podróż po Islandii jest nieodłączną częścią naszego życia na wyspie. Czasami przybiera charakter weekendowego wypadu do domku letniskowego pośród kompletnej pustki. Innym razem to dłuższy wyjazd na Fiordy Zachodnie lub na wschód, gdzie spotkać można autentycznego ducha Islandii i lisy polarne. Bez względu na ilość czasu, staramy się nieustannie podróżować po wyspie, wierząc w ukutą dawno teorię, że nic tak nie wycisza jak wyjazd poza Reykjavik.
W związku z tym, że coraz więcej osób przylatuje na wyspę w poszukiwaniu własnej wersji Islandii, wpadliśmy na pomysł, aby stworzyć mapę miejsc wraz z ich opisami. Docelowo te lokalizacje mogłyby pomóc Wam w ułożeniu swojego planu podróży, albo zainspirować do obrania innego kierunku. Wiadomo, Islandię najlepiej odkrywa się na własnych zasadach, więc poniższą mapę traktujcie jako podpowiedź. Zdajemy sobie sprawę, że jej uzupełnienie zajmie miesiące (albo lata), ale dajemy sobie na to czas. Bez pośpiechu, po islandzku.
Najpopularniejszy region Islandii i obowiązkowy kierunek dla większości osób przylatujących na wyspę po raz pierwszy. To tam zobaczysz słynne wodospady, czarne plaże, aktywne wulkany, najpotężniejsze lodowce, klify, laguny lodowcowe, formacje skalne i przepiękne kaniony.
Zwiedzanie południowego wybrzeża Islandii nie stanowi najmniejszego problemu (pomijając wyjątkowe sytuacje, gdy zimą uderza sztorm albo warunki drogowe zmuszają służby do zamknięcia odcinka lub całej głównej trasy). Przez większość roku wystarczy ruszyć zwykłą osobówką, aby dotrzeć do wszystkich najpopularniejszych miejsc. Niemal wszystkie rozpoznawalne lokalizacje znajdują się nieopodal drogi numer jeden.
To jedna z najpiękniejszych części Islandii, gdzie przy każdej podróży odkrywa się coś nowego. Idealny kierunek jeżeli szukasz obłędnych krajobrazów, wyciszenia i atrakcji nieuwzględnionych w przewodnikach. Obowiązkowy punkt dla miłośników lisów polarnych i drewna dryftowego. Oraz nieoczywistych lokalizacji: odizolowanych miejsc, opuszczonych przetwórni będących znakiem minionych czasów i tego jak wyglądała stara Islandia, farm skrywających najciekawsze historie. I ludzi. To dzięki nim oraz specyficznemu klimatowi za każdym razem czujemy się tam jak we właściwym miejscu.
Dotarcie na Fiordy Zachodnie będzie od ciebie wymagało uwzględnienia dodatkowych dni na podróż po Islandii. Latem możesz pojechać wynajętym samochodem (polecamy 4×4 – szkoda, aby gorszej jakości szutrówka zablokowała możliwość dotarcia do fajnych miejscówek), zimą wygodną opcją jest samolot z Reykjaviku.
„Islandia w miniaturze”, jak często określa się ten półwysep, to region gdzie faktycznie znajduje się cały przekrój islandzkich atrakcji. Od czarnych plaż, przez lodowiec, pola lawowe, aż po kratery wulkanów, klify i formacje skalne. Do tego niewielkie wioski rybackie oraz ponoć najczęściej fotografowana góra na całej Islandii. Wyjątkowo malownicze miejsce, do którego łatwo się dostać.
Półwysep Snaefellsnes zwiedzisz w 1 dzień, zakładając poranny wyjazd z Reykjaviku. To też dobry przystanek dla osób wracających z Fiordów Zachodnich lub z północnej Islandii. Jeżeli planujesz nocleg na półwyspie, polecamy rezerwować z wyprzedzeniem. W wysokim sezonie to bardzo popularna destynacja. Zimą część miejsc noclegowych jest zamknięta.
Północna Islandia to przepiękny, bardzo zróżnicowany region, który pomimo swojej popularności nadal skrywa miejsca z dala od głównej trasy i tłumu turystów. Planując swoją podróż po Islandii, koniecznie zarezerwuj przynajmniej jeden lub dwa noclegi w tej części wyspy. Nie pożałujesz! Bez względu na to, czy jesteś fotografem, osobą szukającą wyciszenia, czy miłośnikiem wyrazistych krajobrazów, każdy znajdzie tam coś dla siebie.
Dotarcie z Reykjaviku do Akureyri zajmuje około 5 godzin (godzinę samolotem lecąc z krajowego lotniska w stolicy), chociaż warto nadłożyć drogi i zamiast jechać jedynką, wybrać trasę przez półwysep Trollaskagi. Jeżeli planujesz dłuższy pobyt, polecamy kompletnie pomijany półwysep Melrakkaslétta i Langanes (w obu przypadkach będziesz potrzebować samochodu 4×4). W 2020 dołączyły do naszych ulubionych miejsc wakacyjnych.
Zazwyczaj pomijana część Islandii, będąca jedynie odcinkiem trasy prowadzącej na półwysep Snaefellsnes, północ, czy Fiordy Zachodnie. Zupełnie niesłusznie. Z dala od głównej drogi znajdziesz rewelacyjne miejscówki bez tłumów, za to z niewyczerpanymi możliwościami fotograficznymi. Jeżeli masz czas wybierz drogę wokół Hvalfjordur, zamiast skrótu przez tunel. Skręć do wodospadu Glymur, zatrzymaj się przy bazie wojskowej, lub spędź noc w domku letniskowym z widokiem na fiord, wieczorem korzystając z jacuzzi.
Zachodnia Islandia to również lodowiec Langjokull z wydrążonym tunelem, zachwycający region Husafell, miejscowości o znaczeniu historycznym oraz atrakcje przyrodnicze, które potrafią zaskoczyć 🙂 Na potrzeby naszej mapy, do zachodniej Islandii włączyliśmy także słynny Złoty Krąg.
Stały element wycieczki objazdowej dookoła Islandii. Przepiękny, niezwykle klimatyczny region, w którym ciągle jest wiele do odkrycia. Jedyne miejsce na wyspie, gdzie żyją dzikie renifery. Znajdziesz tam pocztówkowe krajobrazy, ogromne kolonie maskonurów, wioski rybackie, rozległe fiordy, miejscowości niedostępne przez 9 miesięcy w roku. Do tego festiwale muzyczne i wydarzenia kulturalne, których nie powstydziłby się Reykjavik. Warto przyjechać samochodem 4×4 i mieć trochę czasu na jazdę szutrówkami, z dala od głównej trasy.
Aby dostać się na Fiordy Wschodnie, musisz przeznaczyć około 9 godzin nieustannej jazdy, albo przylecieć samolotem z Reykjaviku i na miejscu wypożyczyć samochód w Egilsstadir, największym mieście regionu. Ta część Islandii zasługuje na zdecydowanie większą uwagę, choć zdajemy sobie sprawę, że dla ogromnej części turystów to tylko odcinek drogi na północ lub południe wyspy.
Inny wymiar Islandii. Regiony niepodobne do żadnego innego. Hornstrandir to niezamieszkały rezerwat, bez dróg i stałej elektryczności, który latem zmienia się w raj. Dom lisów polarnych, w którym panuje klimat, jaki czuliśmy tylko na Grenlandii. Aby się tam dostać, musisz popłynąć łodzią lub nastawić się na kilkudniowy trekking. Wybierając pierwszą opcję, zarezerwuj swoje miejsce na łodzi z maksymalnym wyprzedzeniem. Pływają tylko przez kilka tygodni w roku i zazwyczaj mają komplet.
Do Strandir dojedziesz samochodem, korzystając z niezłej szutrówki. Nadal mieszka tam około 40 osób. Na miejscu ciągle są ślady dawnej Islandii, gdy rytm życia wyznaczały połowy. Poranki w Strandir to najlepsze, co można dla siebie zrobić. Jeżeli nie przyjedziesz samochodem 4×4, ominie cię połowa zabawy.
Z jednej strony najpopularniejsze miejsce na Islandii, bo to właśnie tam znajduje się międzynarodowe lotnisko w Keflaviku i słynna Błękitna Laguna. Z drugiej strony region często pomijany lub niedoceniany, który swoje pięć minut przeżywa w momencie, gdy dochodzi do erupcji wulkanu. Reykjanes kryje wiele świetnych miejscówek, na które warto zarezerwować kilka godzin.
Na półwyspie Reykjanes nie znajdziesz lodowców, wbijających w ziemię wodospadów, czy lagun wypełnionych górami lodowymi. W zamian otrzymasz najmłodszy skrawek ziemi na Islandii, rozległe pola lawowe, klimatyczne wioski rybackie, latarnie morskie, kolorowe obszary geotermalne, dymiące gorące źródła i wybrzeże, na którym po prostu dobrze być.
Bezludna, nieprzyjazna i surowa część Islandii, będąca jednocześnie niezwykła, fascynująca oraz zmuszająca do pokory. Latem wypełnia się kontrastującymi krajobrazami, możliwością wzięcia udziału w niezapomnianym trekkingu i stanowi raj dla miłośników samochodów 4×4. Czasami, aby dostać się do celu, musisz pokonać polodowcowe rzeki lub mierzyć się z pustynią. Bez względu na obrany kierunek, to miejsce nigdy nie wyjdzie ci z głowy.
Najłatwiej wybrać się jadąc jeepem z południowego wybrzeża, ale możesz również przejechać z południa na północ drogą Kjolur, lub wjechać w interior na północy, niedaleko jeziora Myvatn. To najczęściej wybierane trasy, zwłaszcza dla osób marzących o spróbowaniu jazdy terenowej (off-road jest zabroniony!).
Wynajmij samochód na Islandii jeżeli czujesz się pewnie za kółkiem, masz ochotę na pełną elastyczność, lub nie potrzebujesz wsparcia w planowaniu podróży. Samodzielne wycieczki objazdowe po Islandii to najpopularniejsza opcja wśród turystów, bywają również idealnym rozwiązaniem jeżeli zakładasz budżetowy wyjazd.
Wycieczki z przewodnikiem po Islandii to dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą się zajmować organizacją całego pobytu, liczą na dużą dawkę relaksu, nie chcą prowadzić samochodu lub nie posiadają prawa jazdy. Dodatkowo lokalny przewodnik to zawsze możliwość poznania kraju “od wewnątrz”, oraz wybrania się do miejsc, o których wiedzą tylko miejscowi.
Spontaniczny wyjazd na Islandię w przypadku, gdy planujemy spanie na kempingach nie powinien stanowić problemu. Oczywiście wcześniejsze rezerwowanie samochodu do wynajęcia zawsze jest dobrym rozwiązaniem – wraz ze zbliżającym się sezonem ceny szybują ostro w górę. Podobnie jest z noclegami – większość dobrych hoteli / pensjonatów w fajnym standardzie i cenie jest zarezerwowana na kilka miesięcy do przodu.
Jeżeli masz okazję wybrania się last minute na Islandię, warto spróbować! Samodzielna podróż będzie możliwa, jak najbardziej, a od Twojej elastyczności i oczekiwań będzie zależało to, jakie wrażenia z wyspy ze sobą przywieziesz.
Jedynym utrudnieniem, poza cenami w wysokim sezonie oraz dostępnością najlepszych noclegów i samochodów, jest fakt, że najpopularniejsze wycieczki zorganizowane nie będą miały wolnych miejsc. Mamy na myśli chociażby zjazd do wulkanu Thrihnukagigur, lub wejście do naturalnej jaskini lodowcowej nad wulkanem Katla. Podobnie może być z niektórymi aktywnościami na lodowcach, czy z wejściówkami do popularnych spa, jak chociażby Blue Lagoon lub Sky Lagoon.
Jeśli chcesz zobaczyć jak najwięcej, nie przeraża Cię codzienne pokonywanie sporych odległości, objedź wyspę dookoła (powinno zostać czasu na półwysep Snaefellsnes). To najlepsza opcja, aby zobaczyć wszystkie popularne atrakcje.
W przypadku, gdy cenisz sobie spokojniejsze tempo i chcesz zobaczyć różnorodność krajobrazów Islandii, dobrym pomysłem jest wyjazd na zachód (wraz z półwyspem Snaefellsnes), na półwysep Reykjanes oraz na południe Islandii. Będziesz mieć okazję dotarcia do wszystkich słynnych wodospadów, do lodowców, na czarne plaże oraz skorzystać z gorących źródeł.
Gdy bardziej od najczęściej odwiedzanego przez turystów południa, interesują Cię mniej popularne lokalizacje, polecamy wybranie się na Fiordy Zachodnie i do Strandir, lub na północ Islandii wraz z półwyspem Melrakkasletta oraz Langanes.
Tak. Islandia należy do czołówki najbezpieczniejszych miejsc nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. Bez względu na to, czy planujesz samodzielną podróż wynajętym samochodem, czy spontaniczne łapanie stopa, wyspa jest bezpiecznym miejscem.
Przede wszystkim zabierz ze sobą odpowiednie ubrania, porządne buty trekkingowe, okulary przeciwsłoneczne do podróżowania latem, krem z filtrem (tak, na Północy można się opalić:), strój kąpielowy, ręcznik szybkoschnący. Jeżeli planujesz standardową wycieczkę objazdową, tradycyjne mapy będą zbędne. GPS w telefonie + tablice informacyjne przy drodze wystarczą.
Zabierz swoje leki, bidon na wodę (na Islandii wodę pije się z kranu), ubezpieczenie podróżne. Nie zapomnij o karcie EKUZ oraz o powerbankach / kartach pamięci. Internet jest dostępny w wielu miejscach za darmo (informacje turystyczne, pensjonaty / hotele), ale jeżeli nie masz korzystnej umowy z polskim operatorem, polecamy kupić islandzką kartę sim (Nova, Siminn, Vodafone).
Na Islandii istnieją firmy, w których możesz wynająć sprzęt kempingowy (Outcamping, Rent a Tent). Jeżeli nie chcesz zabierać namiotu, karimaty, czy kuchenki ze sobą (naboje z gazem i tak musisz kupić na miejscu), to najwygodniejsza opcja. Kupowanie nowego sprzętu oraz ubrań na Islandii będzie droższe niż w Polsce, choć zdarzają się promocje w Sports Direct w Reykjaviku. Ceny na Islandii za większość produktów będą wyższe niż w Polsce, sprawdź strony kilku popularnych sklepów: Hagkaup, Bonus, Kronan, Netto. Alkohol można kupić w sieci sklepów państwowych, w określonych godzinach (Vinbudin), ale polecamy zrobić zakupy na lotnisku (na bezcłówce kraju z którego lecisz, lub po przylocie na Islandię) – ceny będą dużo niższe.
Jeżeli wolisz mieć gotówkę przy sobie, możesz wymienić złotówki na korony w Polsce. Pamiętaj jednak, że przy wynajęciu samochodu będziesz potrzebować karty (kredytowej, rzadziej debetowej), podobnie jak w momencie meldowania się w hotelach (nie wszystkich, to raczej domena sieci hoteli jak Icelandair, Kea czy Fosshotel). Poza tym na Islandii możesz używać kart niemal wszędzie, rzadko zdarza się, aby opcją płatności była jedynie gotówka.
W przypadku, gdy planujesz noclegi na kempingach, nie powinno być problemu ze znalezieniem miejsca z dnia na dzień. Wyjątkiem są dni, w których odbywa się lokalny festiwal lub jakieś inne wydarzenie, które przyciąga ludzi z całego kraju.
Jeżeli chodzi o dobre pensjonaty / hotele, polecamy rezerwować z maksymalnym wyprzedzeniem. Dostępność maleje wraz ze zbliżającym się sezonem, zwłaszcza poza większymi miastami. Może się zdarzyć, że trafisz na ostatnie miejsca noclegowe, które normalnie kosztuje 25% – 40% mniej, gdy rezerwujesz przed sezonem.
Polecamy nasz wpis, w którym znajdziesz podstawowe informacje o wynajmie samochodów na Islandii.
Niestety, nie mamy jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj zwiedzania Islandii preferujesz. Jeżeli interesuje cię cena prywatnej wycieczki na Islandię z polskim przewodnikiem, odezwij się do nas. Wyślij nam informację o datach przylotu / wylotu oraz daj znać ile osób planuje wybrać się w podróż i jaki rodzaj noclegów was interesuje. Wrócimy do ciebie z wyceną.
Tak! Możesz skorzystać z opcji dostania się na Islandię promem (informacje TUTAJ), z Danii przez Wyspy Owcze. Dopłyniesz do Seydisfjordur na wschodzie Islandii, skąd masz około 660 kilometrów do Reykjaviku.
To zależy czy przylatujesz zimą, czy latem, oraz ile godzin dziennie chcesz przeznaczyć na jazdę samochodem. Znamy przypadek, gdy grupa znajomych Islandczyków objechała całą wyspę w 3 dni (bez Snaefellsnesu), ale to czyste szaleństwo. Zakładając normalne tempo podróży oraz przylot latem, tydzień powinien być wystarczający, aby objechać Islandię obwodnicą i zahaczyć o półwysep Snaefellsnes. Jeżeli chcesz uwzględnić w podróży półwysep Trollaskagi i cały półwysep Snaefellsnes to dodalibyśmy dzień lub dwa. Chcąc objechać całą wyspę, wraz z Fiordami Zachodnimi, najlepiej jest przeznaczyć od 12 do 14 dni na podróż po Islandii.
Zimą wygodnie jest przyjąć, że będziesz potrzebować przynajmniej tygodnia na objazd wzdłuż obwodnicy (bez Snaefellsnesu). Pamiętaj, że drogi będą w różnym stanie, pogoda nie ułatwi przemieszczania się oraz nie zapominaj o krótkim dniu.
Oczywiście! Zawsze zatrzymujemy się w lokalnych restauracjach, gdzie poznasz najlepsze smaki kuchni islandzkiej. Jeżeli interesuje cię wycieczka kulinarna po wyspie daj nam znać, przygotujemy dla ciebie spersonalizowany plan oraz wycenę takiego wyjazdu.
Zabierz ze sobą kanister z paliwem jeżeli wybierasz się w interior. Stacji jest wystarczająco dużo dookoła Islandii, nie będzie problemu z regularnym tankowaniem. Listę dostępnych stacji znajdziesz tutaj: N1, Olis, Orkan, Atlansolia. W tym miejscu chcielibyśmy również odczarować mit jedzenia na stacji benzynowej – na Islandii nie ma się czego bać 🙂 Szybkie jedzenie na ciepło z Olisa czy N1 daje radę!
Jeśli wynajmujesz samochód z oficjalnej firmy, możesz liczyć na całodobową pomoc w przypadku, gdy coś złego dzieje się z samochodem, lub masz wypadek. W zależności od miejsca, w którym się znajdujesz oraz od umów jakie posiada Twoja wypożyczalnia, albo otrzymasz nowy samochód, albo zostaniesz skierowany do najbliższego mechanika. Ważne – zawsze sprawdzaj ubezpieczenia na czas wynajmu. Koszty napraw na Islandii są bardzo wysokie.
Zakładając, że będziesz podróżować jedynie po głównych drogach, GPS oraz znaki w zupełności wystarczą.
Aby wynająć samochód, większość wypożyczalni wymaga minimalnego wieku 18 lat (zazwyczaj jest to 20 lat dla zwykłych osobówek oraz 23 lata dla 4×4) oraz prawa jazdy posiadanego przynajmniej od 12 miesięcy. Jeżeli masz prawo jazdy poniżej 12 miesięcy, może być problem ze znalezieniem wypożyczalni, która udostępni Ci samochód. Polecamy skontaktować się bezpośrednio z wypożyczalnią.
Na Islandii wiele osób stosuje dietę wegetariańską / wegańską, stąd sklepy w większych miastach są dobrze zaopatrzone w tego typu produkty. Nie musisz ich zabierać z Polski. Jeżeli chcesz mieć pewność, że masz wystarczająco duży zapas, zrób zakupy po przylocie (Krónan w Njardviku, Bonus w Njardviku) lub w Reykjaviku (wszystkie sklepy mają opcje dla wegetarian / wegan).
Islandia ma tak wiele genialnych lokalizacji dla fotografów, że trudno odpowiedzieć na to pytanie. Jeżeli chcesz, abyśmy zorganizowali dla Ciebie tego typu podróż po Islandii, wyślij nam koncept swojego projektu, a my stworzymy najbardziej optymalny plan z najlepszymi miejscami.
Zdecydowanie! Nie mamy co do tego żadnych wątpliwości.
Laurent Fine dining,
107 Duncan Avenue, New York
914-309-7030,
Open: 09:00 am – 01:00 pm