PLAŻA DJUPALONSSANDUR

Najważniejsze informacje

Czarna kamienista plaża Djupalonssandur to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc na półwyspie Snaefellsnes, do którego niezwykle łatwo dojechać, bez względu na porę roku. Leży w otoczeniu pól lawy, z widokiem na lodowiec Snæfellsjokull, pośród potężnych skał. Od kilku lat na turystów czeka dobrze utrzymany parking wraz z toaletami oraz platforma widokowa, z której rozciąga się przyjemny widok na ocean i klify.

Djupalonssandur ma swoje miejsce w kulturze Islandii. Na miejscu znajdziesz słynne kamienie, które kiedyś służyły do tego, aby testować siłę marynarzy, zanim mogli zaciągnąć się na statek. Kamienie posiadają konkretne, bardzo sugestywne nazwy: Amlóði (bezużyteczny), Hálfdrættingur (słaby), Hálfsterkur (w połowie silny) i Fullsterkur (w pełni silny).

Na plaży Djupalonssandur miał miejsce również tragiczny wypadek. 13 marca 1948 roku przy brzegu rozbił się brytyjski trawler o nazwie Epine GY 7. Na miejscu zginęło czternastu marynarzy, pięciu udało się ocaleć z tej katastrofy. Do dzisiejszego dnia można na czarnych kamieniach zobaczyć pozostałości po tym trawlerze, które rdzewieją od lat. Niestety, zostało z niego już niewiele – raczej małe części, blacha, śluby i łączenia, które pomału znikają z powierzchni Djupalonssandur.

Obok plaży znajduje się również jezioro Svortulon, skały Songklettur nazywane również „kościołem elfów” i zatoka Dritvik, w której przez kilka wieków była największa stacja rybacka na Islandii.

CIEKAWOSTKA

… albo raczej ostrzeżenie. Fale na plaży Djupalonssandur są niebezpieczne. Kropka. Podobnie jak na plaży Reynisfjara na południu Islandii, mogą z łatwością wciągać pod wodę, a wydostać się spod nich jest niezwykle trudno. W poprzednich latach doszło do kilku wypadków, w tym śmiertelnych.

Jak dojechać?

Z Reykjaviku czeka Cię spokojna podróż zachodnim wybrzeżem, która potrwa około 2,5 godziny jadąc południem Snaefellsnesu, oraz nieco ponad 3 godziny, jeżeli wybierzesz północną część półwyspu. W pobliżu Djupalonssandur znajduje się Hellnar i Araparstapi, a także Hellissandur, w których wygodnie jest zorganizować sobie nocleg.

INNE MIEJSCA W TEJ CZĘŚCI ISLANDII​

NASZA MAPA ISLANDII​

Kliknij w wybraną lokalizację
t

Laurent Fine dining,
107 Duncan Avenue, New York
914-309-7030,
Open: 09:00 am – 01:00 pm