Park Narodowy Thingvellir

Najważniejsze informacje

Thingvellir — jeden z trzech parków narodowych na Islandii, położony około 50 kilometrów na północny wschód od centrum Reykjavíku. Miejsce to ma ogromne znaczenie w historii wyspy i jej mieszkańców, ponieważ to tu tak właściwie powstała Islandia. To tu, ponad tysiąc lat temu, kiedy epoka wikingów przeżywała swój rozkwit, w 930 roku powstał pierwszy parlament Islandii, Althing — najważniejsze miejsce w kraju. Zresztą sama nazwa oznacza właśnie „pola parlamentu”. Krótko mówiąc, to tu zaczęła się „nowoczesna” polityka:) Thingvellir jest wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zgromadzenia Althingu odbywały się w tym miejscu aż do 1798 roku. Oprócz waloru historycznego ogromnym atutem Thingvellir jest fakt, że to spotykają się płyty tektoniczne Ameryki Północnej i Eurazji, z każdym rokiem oddalając się od siebie. W rezultacie powstają niezwykłe formacje skalne, wąwozy o wysokich ścianach, w których leżą gigantyczne głazy. Niedaleko płatnego parkingu rozpoczyna się ścieżka, która poprowadzi nas wzdłuż wąwozu. Musimy uważać, ponieważ parkingu znajdują się tu aż w pięciu kilku miejscach i większość z nich jest płatna w serwisie Checkit.is. Do największych atrakcji tego miejsca, oprócz samej przyrody, należą m.in. wodospad Oxararfoss, Drekkingarhylur — dawne miejsce egzekucji, Logberg — skała praw, Þingvallakirkja — malowniczo położony kościół, obok którego znajduje się letnia siedziba premiera, przy której otoczony drzewami leży niewielki cmentarz. Widok na jezioro Thingvallavatn z góry jest zniewalający, a główną atrakcją z nim związaną jest szczelina Silfra, w której można uprawiać snorkelling i nurkowanie do siedemnastu metrów. Widoczność pod wodą pochodzącą z lodowca Langjokull dochodzi do ponad stu metrów!

Ciekawostka

Wąwóz Almannagjá w Thingvellir wykorzystano podczas kręcenia popularnego serialu HBO Gra o tron. Ścieżka, którą dziennie przemierza tysiące turystów, zagrała drogę do Orlego Gniazda, siedziby rodu Arrynów. Przemierzają ją Arya Stark oraz Ogar, czyli Sandor Clegane. Kręcono tu także sceny, w których dzicy podążają szlakiem na południe od Muru, a Thennowie spotykają Ygritte i Tormunda. To tu Styr, przywódca Thennów, piecze nad ogniem ludzkie ramię i zachęca rudego wojownika, by ten spróbował mięsa.

Jak dojechać

Do Thingvellir prowadzi bardzo dobra i łatwa droga numer 36. Można nią dojechać od zachodu, od strony Reykjaviku/Mosfellsbær oraz od południa, od strony Selfoss. Istnieje też możliwość zjechania z drogi numer jeden na drogę 431, która łagodnie przechodzi w 435. Stamtąd wjeżdżamy na drogę numer 360, która doprowadzi nas bez problemu do drogi numer 36. Wtedy, od zachodu lub od południa, dostaniemy się do Thingvellir. 

Inne miejsca w tej części Islandii

Nasza mapa Islandii

Kliknij w wybraną lokalizację
t

Laurent Fine dining,
107 Duncan Avenue, New York
914-309-7030,
Open: 09:00 am – 01:00 pm