Opuszczona osada Skálar na półwyspie Langanes w północnej Islandii to pięknie położone miejsce, w którym znaleźć możemy pozostałości po dawnej społeczności rybackiej. Dzięki korzystnemu umiejscowieniu oraz przedsiębiorczości mieszkańców na początku XX wieku osada Skálar stała się jednym z najważniejszych punktów handlowych we wschodniej Islandii. W wyniku licznych zdarzeń osadę opuszczono w latach pięćdziesiątych XX wieku. Większość domów postawiono przy brzegu oceanu, kilka znajduje się głębiej, bliżej góry. Niedawno zainstalowano tu niewielką toaletę z umywalką oraz tablice informacyjne dla turystów. Na wybrzeżu znajdziemy też ruiny portu – betonowy pomost, a w samej osadzie ruiny aż trzydziestu sześciu budynków. Bogate jest tu życie ptaków, które po odejściu ludzi wzięły cały teren we władanie. Na brzegu znaleźć można liczne śmieci, pozostałości po sieciach rybackich, kanistry i kory wyrzucone przez Morze Grenlandzkie.
CIEKAWOSTKA
Skálar uważana jest za nawiedzoną osadę, choć niektórzy mieszkańcy położonego niedaleko miasteczka Þórshöfn uważają, że to tylko wabik na turystów, który wymyśliło młode pokolenie. Zważając jednak na zapiski i dokumenty mówiące o Skálar, jest w tej opowieści sporo prawdy. W końcu do Skálar nigdy nie doprowadzono prądu. Nie zbudowano również kościoła ani nie sprowadzono księdza. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś o historii tego miejsca, a także o duchu nawiedzającym Skálar, więcej znajdziesz w naszej książce Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii.
Jak dojechać?
Aby dojechać do Skálar, jadąc od Egilsstadir, należy z trasy numer 1 skręcić w drogę numer 85. Latem, można sobie skrócić i uatrakcyjnić drogę, wjeżdżając na górską trasę 917 prowadzącą do Vopnafjörður. Jednak jest to trasa wymagająca skupienia, szutrowa, a przy gorszej pogodzie może być niebezpieczna. Jadąc od Akureyri również skręcamy na drogę nr 85 prowadzącą do Husaviku. Stamtąd przez Melrakkaslétta jedziemy w kierunku miejscowości Þórshöfn. Nieważne, od której strony tam dojedziemy, od tego momentu czeka nas szuter. Droga numer 869 ma pełno dziur i nierówności, nie jest jednak trudna. Osada znajduje się niecałe 45 kilometrów dalej.