Nocleg na Islandii — FAQ

W naszym przypadku nie ma reguły na podróżowanie po Islandii i związane z tym noclegi. Wypróbowaliśmy już chyba wszystko, chociaż po kilku latach pobytu na wyspie, coraz mocniej respektujemy charakter tutejszej pogody i staramy się mieć codziennie suche skarpety:) Może to kwestia wieku albo zwyczajna wygoda, ale coraz częściej szukamy miejsca z dachem, który pomieści nas od stóp do głów. Poniżej znajdziesz kilka odpowiedzi na pytania o nocleg na Islandii.

Najczęściej zadawane pytania

1. Gdzie znajdę najtańszy nocleg na Islandii bez konieczności rozkładania namiotu?

Najtańszą opcją będzie łóżko w pokoju wieloosobowym (mieszczą zazwyczaj od 4 do 12 osób), w hostelu. Organizacja Hostelling International oferuje nocleg w każdym regionie dookoła Islandii. Niektóre miejsca pozwalają zaoszczędzić, gdy masz swój śpiwór i nie wynajmujesz ręcznika, ale ze względów (jak zakładamy) sanitarnych coraz więcej miejsc odchodzi do tej praktyki.

W następnej kolejności będą pensjonaty oferujące zakwaterowanie w prywatnych pokojach ze wspólnymi łazienkami. W niektórych regionach na Islandii ciągle infrastruktura hotelowa jest niewystarczająca, więc czasami cena tych pokoi powala. Tam, gdzie panuje konkurencja na rynku taki nocleg na Islandii, jest dobrym, budżetowym rozwiązaniem. Polecamy rezerwować z maksymalnym wyprzedzeniem!

Jeżeli przylatujesz z grupą możliwe, że najtańszym, a przy tym naprawdę fajnym rozwiązaniem będzie wynajęcie domku letniskowego. Nie dość, że zachowacie pełną prywatność, będziecie mieć dostęp do własnej kuchni i kilku sypialni, to zazwyczaj takie obiekty posiadają również jacuzzi i zdecydowana większość leży w naprawdę pięknym otoczeniu. Polecamy bez względu na porę roku i ostrzegamy, że ciężko się z takich sumarhusów wybrać w drogę powrotną…

Hoteli szukajcie na Booking.comAirBnb lub bezpośrednio szukając hoteli/pensjonatów w Googlach, wpisując region Islandii (część z nich nie pojawia się na dużych portalach). Opcją jest również Couchsurfing, ale nie mamy w tej materii żadnych doświadczeń.

2. Czy kemping na Islandii jest dozwolony w każdym miejscu? Czy na Islandii mogę spać gdziekolwiek, nawet tuż przy drodze?

Zasady dotyczące kempingu na Islandii znajdziesz tutaj. Rozbijanie namiotu w centrum Reykjaviku i kąpiel w stawie Tjornin lub na stacji benzynowej również nie jest mile widziane.

3. Chcę wynająć domek letniskowy na Islandii. Gdzie znajdę najwięcej ofert?

Tutaj znajdziesz domki letniskowe na Islandii do wynajęcia. To chyba największy zbiór tego typu miejsc na wyspie, przy okazji całkiem wygodny. Chatki są wynajmowane przez Islandczyków, którzy poza sezonem z nich korzystają. Oferowane są w całym kraju. Mają dużo udogodnień! W razie pytań koniecznie skontaktuj się z obsługą klienta.

4. Czy standard hoteli na Islandii różni się od polskich standardów?

O ile hotele w Reykjaviku, zwłaszcza te nowe, mają standard mocno skandynawski, o tyle z hotelami na prowincji bywa różnie. Zdarza się, że są stare, z małymi pokojami, raczej oldschoolowymi łazienkami i śniadaniem, za które nie chcielibyście zapłacić kilkudziesięciu złotych (ale jest w cenie). Nie jest to jednak reguła, bo wszystko na Islandii się rozwija (mniej lub bardziej) i niektóre miejsca przeobraziły się w fantastyczne hotele, które zasługują na swoje 3* lub 4*. Porównując jednak ceny, udogodnienia czy chociażby wystrój mamy nieustające wrażenie, że Polska prowadzi w tym wyścigu.

5. Dlaczego ceny hoteli na Islandii są tak wysokie?

Mamy kilka teorii, żadnych nie jesteśmy pewni 🙂 Fakt, nocleg na Islandii bywa drogi, zwłaszcza latem i w gorącym czasie na przełomie grudnia / stycznia. O taki stan rzeczy należałoby zapytać osoby decyzyjne z wybranych hoteli.

6. Czy muszę zarezerwować nocleg na Islandii z rocznym wyprzedzeniem?

Niektóre lokalizacje są bardzo popularne, a przy okazji wraz ze zbliżającym się sezonem będzie ubywało pokoi w najlepszych cenach. My zazwyczaj planujemy cały następny rok wyjazdowy w grudniu, żeby mieć pewność, że wszystko uda nam się zrealizować. Zwłaszcza na Islandii, gdzie rezerwowanie z wyprzedzeniem pozwala zaoszczędzić. Jeżeli masz kupione bilety lotnicze, zaklepany urlop, korona islandzka stoi w porządku w stosunku do złotówki – rezerwuj, nie czekaj.

7. Czy wszystkie hotele na Islandii oferują pokoje z prywatnymi łazienkami?

Nie. Część hoteli zwłaszcza poza Reykjavikiem oferuje prywatne pokoje ze wspólnymi łazienkami. Ich cena na pewno będzie niższa od standardowych pokoi, nawet gdy dołożysz do tego śniadanie.

8. Czy hotele pozwalają na zrezygnowanie z pościeli i spanie we własnym śpiworze?

Nie spotkaliśmy się z taką opcjach w hotelach. Niektóre pensjonaty i hostele na to pozwalają – skontaktuj się z wybranym obiektem, aby mieć pewność.

9. Czy mogę spać w opuszczonych domach na Islandii?

Wyobrażamy sobie sytuację, że ktoś podróżuje „stopem” i jest załamanie pogody. Nieopodal stoi opuszczony dom, którego drzwi nie są zamknięte na klucz / kłódkę / zabite deskami. W takiej sytuacji nocleg pod dachem jest jak najbardziej zrozumiały i wręcz stanowi najrozsądniejsze wyjście.

Jeżeli jednak ktoś z góry planuje darmowy nocleg na Islandii właśnie w takich miejscach, naszym zdaniem nie ma na to przyzwolenia. Z niewiadomych przyczyn bardzo wiele osób podróżujących na Islandię myśli, że to kraj kompletnie inny niż wszystkie, w którym żyją ludzie zupełnie różni od nas samych. To nieprawda. A opuszczone domy czy całe farmy na Islandii to ciągle czyjaś własność. To miejsce należy do rodziny, ktoś tam się kiedyś wychowywał, możliwe, że umarł. Włamując się do takiego budynku, gdy nie ma podbramkowej sytuacji, wkracza się w czyjąś prywatność – z butami i z własnym ego. O ile robienie zdjęć opuszczonych budynków już nikogo nie dziwi, tak pozostawiona wewnątrz bielizna, środki czystości czy śmieci są przekroczeniem wszelkich granic.

Pomimo wielu incydentów z włamującymi się turystami, Islandczycy nadal bywają pomocni i otwarci. Zwłaszcza gdy się ich zapyta o pozwolenie albo przynajmniej będzie próbowało ustalić, czy wejście do danego domu jest w porządku. Pamiętajcie, że tutaj większość osób się zna i doskonale wiedzą do kogo należy ziemia.

10. Czy znacie patent na darmowy nocleg na Islandii?

Do głowy przychodzą nam:

– znajomi mieszkający na Islandii

– namiot + bezpłatne pole namiotowe

– samochód z funkcją spania

– couchsurfing.

11. Czy mogę spać w chatach ratunkowych na Islandii?

Tego typu „bacówki” rozmieszczone są w strategicznych miejscach na wyspie. Jeżeli znajdujesz się w jednym z nich i potrzebujesz noclegu – jasne. Nastaw się jednak, że nie wszystkie są utrzymywane w dobrej kondycji. Planując trekking po mniej uczęszczanych miejscach na wyspie, sprawdź nocleg na fi.is.

t

Laurent Fine dining,
107 Duncan Avenue, New York
914-309-7030,
Open: 09:00 am – 01:00 pm