LAKI/LAKAGIGAR

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Rejon wulkanu Laki i ciągu kraterów Lakagígar odwiedza się z dwóch powodów: dla posępnego pejzażu pooranych rozpadlinami wzgórz o palecie zredukowanej do zieleni i czerni, ale też z uwagi na dramatyczną historię, która spowija okolicę metafizycznym mrokiem. To tu pod koniec XVIII wieku rozpoczęła się tragedia, która naznaczyła Islandię na kolejne dekady. W zielonoświątkową niedzielę, w czerwcu 1783 roku, po wcześniejszej serii wstrząsów sejsmicznych, w osi wulkanu Laki, na długości 25 kilometrów otwiera się 130 kraterów szczelinowych, wyrzucając fontanny lawy; płomienie sięgają na ponad kilometr w górę. Magma, która wydobywa się na powierzchnię ziemi, zalewa wąwozy i doliny, a pył wulkaniczny i trujące gazy rozprzestrzeniają się na ogromnym obszarze. Erupcja trwa nieprzerwanie przez 8 miesięcy; przypłaca ją życiem blisko ¼ Islandczyków i prawie ¾ populacji zwierząt hodowlanych. Nastaje czas głodu i nędzy, a wyspa wydaje się umierać. Według badaczy, w wyniku pośrednich skutków erupcji Lakagígar w ciągu kolejnych lat umiera na całym świecie kilka milionów osób.

Dramat, który rozegrał się 240 lat temu, do dziś pozostawił widoczne ślady w krajobrazie. Jadąc drogą nr 1 na wschód, za Vík í Mýrdal obserwujemy stopniowe zmiany w otoczeniu: robi się płasko i ponuro, a od rozlewiska rzeki Kúðafljót pojawiają się bąblowate formy, które towarzyszą nam przez kolejne kilkanaście kilometrów. To skraj ogromnego pola zakrzepłej przed wiekami lawy, powleczonej warstwą porostów – obraz spustoszenia, dokonanego przez Lakagígar. 

Im bliżej wulkanu Laki, tym dziksza staje się sceneria. Ziemia jest tu poraniona tektonicznymi szramami, poprzecinana wąwozami i rozpadlinami. Laki i pozostałości kraterów szczelinowych tworzą długą linię „popękanych” wzgórz z nieprawdopodobną panoramą. Dobrze oznakowany szlak turystyczny (z tablicami informującymi o historii miejsca, a także o warunkach zachowania jego biotopu w nienaruszonym stanie) prowadzi pętlą u podnóża, a także przez środek jednego z większych kraterów. To 2-3-godzinna poruszająca wycieczka.    

CIEKAWOSTKA

W ocenie wielu historyków erupcja Lakagígar stała się katalizatorem zmian społecznych, które doprowadziły w 1789 r. do rewolucji francuskiej. Efekt wybuchu, katastrofa klimatyczna o gigantycznej skali zachwiała równowagą środowiska na lądzie, w wodzie i w powietrzu. Na półkuli północnej wieloletnia zapaść dotknęła rolnictwo, zastój odnotował handel – gęsta, nasycona trującymi gazami mgła zatrzymała statki w portach na wiele miesięcy. Globalna temperatura spadła o stopień, zatrute powietrze, nieurodzaj i zimno sprowadziły ogromną falę biedy i niezadowolenia, które znalazły ujście m.in. w obaleniu dynastii Burbonów. 

iStock.com/MartinM303

Jak dojechać

6 km na zachód od Kirkjubæjarklaustur zjeżdżamy z obwodnicy na drogę F206, otwartą zwykle od czerwca do września (w zależności od pogody), przeznaczoną tylko dla solidnych terenówek. Szczegóły na temat stanu drogi uzyskamy w centrum informacji turystycznej Skaftárstofa w Kirkjubæjarklaustur.

Kolejne 49 km na północ to wymagająca trasa z kilkoma brodami i dość stromymi podjazdami. Parking z toaletą znajduje się ok. 400 m na południe od krateru Laki. Latem w ciągu dnia rezyduje tam strażnik Parku Narodowego Vatnajökull (podobnie jak na wcześniejszym parkingu przy wypełnionym wodą, pięknym kraterze Tjarnargígur). 

Inne miejsca w tej części Islandii

NASZA MAPA ISLANDII​

Kliknij w wybraną lokalizację
t

Laurent Fine dining,
107 Duncan Avenue, New York
914-309-7030,
Open: 09:00 am – 01:00 pm