Do tej pory udało nam się wydać dwa reportaże dotyczące Islandii, które są efektem kilku lat mieszkania na wyspie oraz poznania ludzi z niezwykłymi historiami. Staraliśmy się przybliżyć czytelnikom część Islandii, która nas wciągnęła i w jakiś sposób ukształtowała. Od samego początku zakładaliśmy, że islandzkie opowieści najlepiej snują się, gdy są opowiadane przez ludzi stamtąd. Mamy nadzieję, że dla Ciebie, drogi Czytelniku, nasze książki będą podróżą po kraju, który pod warstwą wypracowanego, określonego wizerunku skrywa bliskie Ci oblicze.

Zostanie tylko wiatr

W 2018 roku spędzaliśmy niemal każdy weekend, jeżdżąc po Fiordach Zachodnich, szukając opowieści. Przekonaliśmy się po raz kolejny, że na Islandii wszystko się łączy. Nie wiedzieć kiedy nasz  projekt rozrósł się do niespodziewanych rozmiarów – na początku listopada padł kilometr numer szesnaście tysięcy, który pokonaliśmy w helikopterze, lecąc nad Kangertittivaq, najdłuższym fiordem świata. Zostanie tylko wiatr. Fiordy zachodniej Islandii to opowieści z północno-zachodniego wycinka wyspy. Historie o izolacji, niesprawiedliwości dziejowej, opuszczeniu, ale i o nadziei, że są ludzie, którzy poprawiają to, co zepsuli inni.

 

Sprawdź również na:

Opis wydawcy

W 1952 roku ostatni islandzcy osadnicy odpłynęli z Hornstrandir. Ślady ich życia powoli zaczęły znikać, a półwyspem znów zawładnęła natura. Mieszkańcy przeprowadzili się w przyjaźniejsze rejony, zostawiając za sobą ponadtysiącletnią historię ujarzmiania ziemi, będącej dziś jednym z najpiękniejszych rezerwatów przyrody na świecie. Wielu współczesnych Islandczyków twierdzi, że Hornstrandir opustoszał, ponieważ był jednym z najtrudniejszych do życia zakątków kraju. Sądzono, że jego mieszkańcy pochodzili z innego świata.

Berenika Lenard i Piotr Mikołajczak, autorzy bestsellerowego reportażu “Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii”, zabierają nas w podróż po półwyspie: do dawnej norweskiej stacji wielorybniczej, amerykańskiej bazy wojskowej na szczycie góry, w rejs statkiem po fiordach. Odwiedzają także dolinę, w której mieszkał najsłynniejszy islandzki pustelnik, zaglądają do domu najbardziej radykalnego komunisty w historii kraju i rozmawiają z prezydentem Islandii. Poznają historie kapitanów, myśliwych, hodowców owiec, artystów i dziennikarzy oraz ludzi, których życie naznaczyły wielkie tragedie. Zostanie tylko wiatr to zbiór opowieści z pozornie znanej, lecz odległej wyspy – ze świata, który warto ocalić.

Szepty Kamieni

Do czasu wydania Szeptów Kamieni, nie było w Polsce tego typu książki o Islandii. Opisującej zarówno podróż po kraju, jak i wiele jego aspektów. Znajdziecie tutaj opowieści, w których główną rolę grają: historia Islandii, opuszczone miejsca, wpływ turystyki na zwykłe życie Islandczyków, polscy emigranci, archipelag Vestmannaeyjar, elfy – ukryci ludzie, zanieczyszczenie wyspy przez huty aluminium, historię o zniszczonej dziś, a kiedyś jednej z największych na świecie  przetwórni śledzi w Djúpavíku, a także mnóstwo innych opowieści z całego kraju.

 

Sprawdź również na:

Opis wydawcy

Islandia – wyspa aktywnych wulkanów i olbrzymich lodowców, gorących źródeł i tysięcy wodospadów. Miejsce, o którym marzy wielu turystów. Obszar równy jednej trzeciej powierzchni Polski zamieszkany przez niespełna czterysta tysięcy osób. Berenika i Piotr, autorzy strony IceStory, osiedlili się na Islandii, aby poznać prawdziwe życie w kraju, który kusi i zachwyca surowym pięknem, ale też wiele wymaga od swoich mieszkańców. Poznają historię i skutki kryzysu finansowego – w 2008 roku dotknął on nie tylko Islandczyków. Penetrują wyspę w poszukiwaniu opuszczonych miejsc.

Odwiedzają odizolowany Djúpavík. Kiedyś była to jedna z największych na świecie przetwórni rybnych zatrudniająca setki pracowników, dziś mieszka tam garstka ludzi. Udają się na archipelag Vestmannaeyjar. W 1973 roku wybuch wulkanu Eldfell niemal rozpołowił jedną z jego wysp i zmusił mieszkańców do ewakuacji.

„Szepty kamieni” ukazują nieznane, nieopisywane w przewodnikach oblicze Islandii. Niczego nie ujmując jej urokowi, dopowiadają niedopowiedziane.

Kilka recenzji

Sprawdź co napisali inni
Piotr Mitzner (przewodniczący jury Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki)

…duże wrażenie zrobiła na mnie książka Bereniki Lenard i Piotra Mikołajczaka „Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii”. Cudne opowieści, nic się nie dzieje, a jak wciąga!

Piotr Mitzner (przewodniczący jury Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki)

Jarosław Czechowicz (krytycznymokiem.blogspot.com)

“…polscy autorzy z dalekiej Północy udowodnili, że najpierw wyspę trzeba poznać naprawdę od środka i z szacunkiem oraz czułością, by napisać o niej bardzo dobrą książkę. A takie są właśnie „Szepty kamieni” […]”.

Jarosław Czechowicz (krytycznymokiem.blogspot.com)

Marcin Kozicki (Stacjaislandia.pl)

…to genialna literatura faktu. To jedna z najważniejszych i najlepiej napisanych książek o Islandii, jakie do tej pory ukazały się na polskim rynku. Jednocześnie jest to również książka najbliższa prawdzie, temu jak faktycznie wygląda Islandia.

Marcin Kozicki (Stacjaislandia.pl)

przymuzyceoksiazkach.com.pl

Od razu wyczuć można, że książka nie powstała pod publiczkę, w wyniku rosnącego zainteresowania świata Islandią. Czuć z niej natomiast prawdziwy zachwyt nad krajem, szczery szacunek i respekt. Tego powinniśmy się od nich nauczyć i tego powinniśmy wymagać od innych książek podróżniczych. (“Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii.”)

przymuzyceoksiazkach.com.pl

Diana Chmiel (Bardziejlubieksiazki.pl)

To próba poznania Islandii, zrozumienia, dogrzebania się do jej istoty. Próba pokazania jej prawdziwego oblicza, tego, którego nie zobaczymy w folderach turystycznych. Dlatego myślę, że to nie jest opowieść dla wszystkich, choć powinna być (…). Kocham tę książkę (…)

Diana Chmiel (Bardziejlubieksiazki.pl)

Takeyourtrip.pl

Jeśli (…) szukacie opowieści lekkiej, łatwej i przyjemnej, to Szepty kamieni nie są dla was. Jeśli jednak macie odwagę zmierzyć się z pięknymi historiami w niezwykłej oprawie, to polecam. (…) Przede mną leży książka, która porusza.

Takeyourtrip.pl

Kontakt

Napisz do nas korzystając z formularza obok, zadzwoń lub skontaktuj się przez FB / Instagram.

E-mail

kontakt@icestory.pl

Telefon

+48 578 646 416

WYŚLJ DO NAS WIADOMOŚĆ