kSIĄŻKI O iSLANDII

Do tej pory udało nam się wydać dwie książki o Islandii, które są efektem kilku lat mieszkania na wyspie oraz poznania ludzi z niezwykłymi historiami. Staraliśmy się przybliżyć czytelnikom część Islandii, która najbardziej nas wciągnęła i w jakiś szczególny sposób ukształtowała. Od samego początku zakładaliśmy, że islandzkie opowieści najlepiej snują się, gdy są opowiadane przez ludzi stamtąd. Mamy nadzieję, że dla ciebie, drogi Czytelniku, nasze książki o Islandii będą nie tylko piękną podróżą po tym kraju, ale też historiami o wyspie, która pod warstwą wypracowanego, określonego wizerunku skrywa bliskie ci oblicze.

sZEPTY kAMIENI

Wydanie drugie w 2021

Opuszczona przetwórnia śledzi w Djupaviku, archipelag Vestmannaejar, Wschód i Północ Islandii, cudowne Fiordy Zachodnie i mnóstwo ciekawych historii opowiedzianych przez samych Islandczyków. To wszystko znajdziesz w najnowszym, drugim wydaniu Szeptów kamieni (2022).

Decydując się na nową edycję książki, mieliśmy na uwadze dwie rzeczy: dopowiedzenie historii, jakich nie udało nam się zmieścić w pierwszym wydaniu oraz powód stricte prozaiczny – wyprzedano cały nakład książki z 2017 roku (dziękujemy!). W nowych, wzbogaconych „Szeptach”, przeczytacie aktualne informacje na temat odwiedzonych przez nas miejsc, zwrócimy uwagę na to, co zmieniło się przez ostatnie lata, ale przede wszystkim oddajemy w wasze ręce pięć zupełnie nowych rozdziałów, nowe zdjęcia, mapę naszej podróży oraz kod QR do specjalnej mapy i playlisty, przygotowane przez Aleksandrę Kaczkowską, prowadzącą kultową audycję Ciemna Strona Mocy.

ZOSTANIE TYLKO WIATR

Premiera w 2019

W 2018 roku spędzaliśmy niemal każdy weekend jeżdżąc po Fiordach Zachodnich i szukając opowieści. Przekonaliśmy się po raz kolejny, że na Islandii wszystko się łączy. Nie wiedzieć kiedy nasz projekt rozrósł się do niespodziewanych rozmiarów – na początku listopada padł kilometr numer szesnaście tysięcy, który pokonaliśmy w helikopterze, lecąc nad grenlandzkim Kangertittivaq, najdłuższym fiordem świata. „Zostanie tylko wiatr. Fiordy zachodniej Islandii” to opowieści z północno-zachodniego wycinka wyspy. Historie o izolacji, niesprawiedliwości dziejowej, opuszczeniu, ale i o nadziei, że są ludzie, którzy naprawiają to, co zepsuli inni.

Nakład wyczerpany

SZEPTY KAMIENI

Wydanie pierwsze w 2017

Do czasu wydania „Szeptów Kamieni”, nie było w Polsce tego typu książki o Islandii. Opisującej zarówno podróż po kraju, jak i wiele jego aspektów. Znajdziecie tutaj opowieści, w których główną rolę grają: historia Islandii, opuszczone miejsca, wpływ turystyki na zwykłe życie Islandczyków, polscy emigranci, archipelag Vestmannaeyjar, elfy – ukryci ludzie, zanieczyszczenie wyspy przez huty aluminium, historię o zniszczonej dziś, a kiedyś jednej z największych na świecie przetwórni śledzi w Djúpavíku, a także mnóstwo innych historii z całego kraju.

t

Laurent Fine dining,
107 Duncan Avenue, New York
914-309-7030,
Open: 09:00 am – 01:00 pm