Nasze książki

Od lat kolekcjonujemy historie z północy, które opisaliśmy do tej pory w trzech reportażach. Ostatnio wplatamy je w tworzenie wiarygodnej fikcji, osadzonej w islandzkich realiach. Tworzenie we dwójkę okazało się sporym wyzwaniem, ale też świetnym spoiwem związku. Od momentu pierwszego spotkania połączyło nas tworzenie opowieści na papierze, choć nigdy nie przypuszczaliśmy, że będziemy to robić wspólnie. 

Baldur.Wyspy białego słońca. Tom 1

PREMIERA W 2024

Baldur Ingvar Pétursson, 34-letni dziennikarz mieszkający w Reykjavíku jest świadkiem potwornej zbrodni, którą nagrywa telefonem. W chwili, gdy umieszcza nagranie w sieci, jego życie się sypie, ale też stawia pytania, na które odpowiedzi ukryte są w końcówce lat ‘90 w Polsce. Czy historia sprzed dwudziestu lat z niewielkiej wsi Strugi w Beskidzie Niskim, leżącej pod słowacką granicą może mieć wpływ na to, co dzieje się obecnie w Islandii?

Morderstwo dziecka i zaginięcie przyjaciela na Grenlandii, trudne relacje w związku i tragiczna historia rodziny Grabskich, łączą się w pewnym momencie w mroczną, pełną niepokoju opowieść o zbrodni i karze oraz poszukiwaniu własnej tożsamości. 

Pierwszy tom rozgrywa się na „wyspie białego słońca” oraz przy polsko-słowackiej granicy. Rok 1998 i 2019 stapiają się w mroczną, brutalną historię o wyzwoleniu, która długo nie da o sobie zapomnieć.

PÓŁDZIENNIKI Z EMIGRACJI W NORWEGII

PREMIERA w 2021

Emigracja na północ Europy ma różne twarze. W NOrWAY pojawiają się krótkie jak kartki z kalendarza opowieści o rodakach, emigrantach znad Wisły, których życie w Norwegii przytłoczyło.  Półdzienniki, to opis wewnętrznej podróży człowieka w skrajnej życiowej sytuacji. Opowiedziana bez lukru historia o depresji, wyobrażonym raju i osobistej prawdzie.

REPORTAŻE Z ISLANDII

PREMIERY W 2017, 2019, 2022

Od 2017 roku na rynku ukazały się nasze dwa reportaże o Islandii: Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii (wyd. Otwarte, 2017) oraz Zostanie tylko wiatr. Fiordy Zachodniej Islandii (wyd. Czarne, 2019). 

t

Laurent Fine dining,
107 Duncan Avenue, New York
914-309-7030,
Open: 09:00 am – 01:00 pm