[vc_row][vc_column][/vc_column][/vc_row]

KSIĄŻKA O NORWEGII PT. „NORWAY. PÓŁDZIENNIKI Z EMIGRACJI”

KRÓTKA HISTORIA

Zacząłem pisać „NOrWAY. Półdzienniki z emigracji” we wrześniu 2012. Opuszczałem Polskę z nadzieją, że w Skandynawii naprawię wszystkie problemy. Wraz z Adamem Gustem, fotografem i przyjacielem, postanowiliśmy prowadzić zapis naszej podróży i stanu naszych głów zarówno w słowach, jak i obrazach. Na początku robiliśmy to jedynie dla bliskich, ale po jakimś czasie historie zaczęły krążyć w sieci i żyć własnym życiem. Przez przypadek kilka opowieści przeczytał Łukasz Orbitowski i zasugerował, że powinna z tego powstać książka o emigracji w Norwegii. Nazwałem ją półdziennikiem, bo nie jest to reportaż ani regularny pamiętnik lub pisane codziennie przemyślenia. To pełen uczuć zarys czasu, w którym patrzyłem na siebie i świat dużo inaczej niż dziś. Wspomnienia połamanego człowieka, który zaczął się składać na nowo dopiero na Północy. 

O CZYM JEST NORWAY?

Nie jest to właściwie książka o Norwegii. Nie próbuje ująć w ramy skomplikowanego obrazu polskiego emigranta. „NOrWAY” to subiektywne spojrzenie na emigrację zarobkową kogoś, kto musiał zweryfikować dotychczasowe pojmowanie świata. Potężny dług, samotność, a w końcu depresja, która jak dodatkowy pasażer udała się ze mną w podróż do krainy fiordów. Walka z chorobą potęgowała tylko patrzenie na obcy kraj przez ciemny filtr, który jednak pozwalał dostrzegać rzeczy inaczej. Jak na znalezionej w piwnicy starej fotografii. I choć bywało źle, ratował mnie humor, książki, historie, ale przede wszystkim inni ludzie. Często tacy, którzy nie pochodzili z mojego świata. Byli wspaniali na swój sposób i nauczyli mnie doceniać drobne rzeczy, pozornie nic nieznaczące. 

Tamtych uczuć nie da się zapomnieć i choć zamieszkałem w Polsce ponownie na kilkanaście miesięcy, mentalnie nigdy już nie wróciłem do kraju. Norwegia, a później Islandia stały się dla mnie nie drugim, ani pierwszym domem. Stały się domem właściwym i kompatybilnym. A dlaczego tak się stało? By poznać odpowiedź, warto sięgnąć po „NOrWAY”.

t

Laurent Fine dining,
107 Duncan Avenue, New York
914-309-7030,
Open: 09:00 am – 01:00 pm