ISLANDZKI INTERIOR

Na tej stronie znajdują się ostatnie wpisy dodane do naszej mapy Islandii, które są bezpośrednio związane z islandzkim interiorem. Ponieważ ta część wyspy jest dostępna przede wszystkim od czerwca do września, regularność nowych postów może być różna. Nie będziemy ukrywać, to nie nasz faworyt w zestawieniu ukochanych regionów Islandii. Przyczyn jest wiele, głównie zbyt krótkie lato, którego dni wolne spędzamy przede wszystkim na Fiordach Zachodnich, Fiordach Wschodnich albo w innym północnym kraju.

Na dole strony znajdują się najczęściej zadawane pytania dotyczące islandzkiego interioru. Jeżeli czujesz, że brakuje jakichś informacji, daj nam znać. Chętnie zaktualizujemy tę sekcję, dzięki czemu czyjeś planowanie podróży po Islandii będzie łatwiejsze.

Najczęściej zadawane pytania

1. Jakie są najsłynniejsze miejsca na islandzkich wyżynach?

Islandzki interior to ogromny obszar, do którego dostęp ma każdy dobry kierowca posiadający samochód z napędem 4×4. Wśród najpopularniejszych miejsc jest nawiedzona droga Kjolur, a na niej młode pasmo wulkaniczne Kerlingarfjoll, kolorowe góry Landmannalaugar, Thorsmork — las Thora, kaldera wulkanu Askja, jezioro Oskjuvatn oraz ciepły akwen Viti, wypełniony mleczną wodą, w której możesz się kąpać (pamiętaj jednak, że w niektórych miejscach jeziora woda może być zbyt gorąca). Ponadto nieaktywny wulkan Herdubreid oraz piaszczysta pustynia, na której trenowali astronauci przed lotem na księżyc. Najważniejsze to zapamiętać, że w interiorze są drogi górskie i szutrowe oraz kilka rzek do przekroczenia, które będą wymagały większej czujności, doświadczenia oraz ostrożnego poruszania się. 

2. Jaki samochód jest niezbędny do poruszania się po islandzkim interiorze?

Obowiązkowo jeep z napędem 4×4 lub specjalnie zmodyfikowany super jeep 4×4. Nigdy nie próbuj wjeżdżać w interior osobówką. Pamiętaj również, że część tras wymaga przekraczania polodowcowych rzek. Jeżeli nie masz doświadczenia w takiej jeździe, wybierz się na wycieczkę z przewodnikiem.

3. Jak przygotować się do wjazdu na islandzkie wyżyny?

Niezastąpionym źródłem informacji na temat warunków w interiorze oraz wskazówką co ze sobą zabrać w podróż po tej niezamieszkałej części Islandii jest strona SafeTravel.is. Koniecznie sprawdź ten poradnik oraz tę listę. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania związane z podróżowaniem po interiorze, szukasz szczegółowych informacji lub wahasz się podczas tworzenia planu podróży, skontaktuj się z bezpośrednio z nimi. Zespół Safe Travel ma najświeższe informacje i współpracuje z ratownikami oraz ma ogromne doświadczenie w bezpiecznym pokonywaniu interioru.

4. Czy islandzki interior jest dostępny zimą?

Praktycznie wszystkie drogi prowadzące w interior są otwarte od połowy czerwca / początku lipca, w zależności od zalegającego śniegu lub podwyższonego stanu rzek. Tutaj znajdziesz informacje o najpopularniejszych trasach. Kilka firm organizuje wycieczki z przewodnikiem po interiorze zimą, ale należą one do wyjątków. Zazwyczaj są one realizowane super jeepami, skuterami śnieżnymi lub helikopterami. Większość z nich to wycieczki prywatne.

5. Czy mogę samodzielnie wybrać się na islandzkie wyżyny wynajętym samochodem, jeżeli nie potrafię przekraczać rzek?

Tak, o ile wybierzesz trasę, która nie wymaga pokonywania rzek, lub rzeka jest łatwa do przejechania.

6. Czy podróżowanie po islandzkim interiorze jest bezpieczne?

Tak, przy zachowaniu zdrowego rozsądku i dobrym przygotowaniu. Wyprawa po interiorze bez wcześniejszego rozeznania terenu, bez dobrego wyposażenia czy przecenienie własnych sił (bez względu na to czy mowa o prowadzeniu samochodu, czy o kondycji) może skończyć się wezwaniem służb ratunkowych. 

7. Ile dni przeznaczyć na zwiedzanie islandzkich wyżyn?

Nie mamy idealnej odpowiedzi 🙂 Wszystko zależy od tego, gdzie się wybierasz i czego oczekujesz od pobytu w tym miejscu. Możesz zobaczyć Thorsmork lub Landmannalaugar w jeden dzień, albo spędzić pięć dni pokonując szlak Laugavegur. 

8. Czy mogę zarezerwować nocleg w islandzkim interiorze?

Tak. Chatki znajdziesz tutaj. Koniecznie zapoznaj się z zasadami panującymi w chatkach. Każda z nich ma ograniczoną liczbę łóżek / miejsc dla gości.

9. Czy mogę zwiedzać islandzkie wyżyny z przewodnikiem, który zadba o transport mojego bagażu?

Oczywiście. Wiele islandzkich firm oferuje takie wycieczki. Jeżeli chcesz wybrać się z polskim przewodnikiem, skontaktuj się z nami.

10. Czy mogę wybrać się w islandzki interior na wycieczkę jednodniową, a następnie wrócić do Reykjaviku?

Najpopularniejsze wycieczki do Thorsmork czy Landmannalaugar są dostępne z Reykjaviku i zajmują cały dzień. Opcją jest również wyjazd z Hella / Hvolsvollur, a następnie powrót w to samo miejsce.

11. Jak dostać się na islandzkie wyżyny bez wynajętego samochodu, gdy nie chcę dołączyć do wycieczki zorganizowanej?

Możesz dojechać do kilku miejsc, korzystając z opcji biletu autokarowego. W innym wypadku pozostaje autostop lub trekking.

12. Czy islandzkie wyżyny są dostępne dla turystów podróżujących jedynie na południowym wybrzeżu?

Nie. Możesz wybrać się w interior z kilku miejsc leżących na północy, wschodzie, południu i zachodzie. Najpopularniejszymi punktami startowymi jest Hella/Hvolsvollur na południu, Breiddalsvik na wschodzie, Myvatn na północy i Husafell na zachodzie.

t

Laurent Fine dining,
107 Duncan Avenue, New York
914-309-7030,
Open: 09:00 am – 01:00 pm