Isafjordur

Najważniejsze informacje

Isafjordur to nieformalna stolica Fiordów Zachodnich, największe miasto w tej części świata, oraz jedno z najlepszych miejsc dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć, czym jest stara islandzka dusza. Chociaż leży niemal 6 godzin jazdy od stolicy, zdecydowanie warto przeznaczyć dwa dni na to, aby się tam wybrać. Zwłaszcza przy okazji zwiedzania północnej Islandii lub półwyspu Snaefellsnes.

Miasto liczy około 3 tysięcy mieszkańców i znajdziesz tam wszystko, czego potrzeba do życia. No, może poza klubami nocnymi, co dla niektórych może wydawać się paradoksem, bo Isafjordur wśród mieszkańców bywa nazywane „Ibizafjordur”. Jeżeli jednak przyjeżdżasz turystycznie, bez problemu zarezerwujesz nocleg w jednym z hoteli, hosteli, pensjonatów czy prywatnych mieszkań. Możesz również wynająć samochód, zjeść w Húsið lub Tjöruhúsið, popływać w miejskim basenie. Dodatkowo to jedno z niewielu miejsc, z którego wybierzesz się na Hornstrandir. 

W Isafjordur znajdziesz Muzeum Dziedzictwa Fiordów Zachodnich, Muzeum Dnia Codziennego, Muzeum Nonsensu, a także Dom Kultury / Stary Szpital, Islandzkie Archiwum i uniwersytet. W mieście organizowane są dwa festiwale: Aldrei fór ég suður oraz Við Djúpið, a także organizowano zawody w piłce błotnej. W październiku 2017 roku w Isafjordur został otwarty rodzinny browar Dokkan, z którego pierwsze piwo pojawiło się na rynku latem 2018 roku.

CIEKAWOSTKA

W Isafjordur urodził się były prezydent Islandii Ólafur Ragnar Grímsson, z którym rozmawialiśmy przy okazji pisania książki „Zostanie tylko wiatr. Fiordy Zachodniej Islandii”. 

Jak dojechać

Isafjordur leży niecałe 500 kilometrów od Reykjaviku, można do niego dojechać na dwa sposoby – drogą 61 przez Holmavik, lub w Stykkisholmur wsiąść na prom Baldur, który dobija do Brjanslaekur, a następnie kierować się na północ jedyną dostępną drogą. Z portu na Fiordach Zachodnich jest zaledwie około 100 kilometrów. Nie jesteśmy w stanie powiedzieć, która trasa jest lepsza, wszystko zależy od tego, ile masz czasu oraz czy planujesz zwiedzanie miejsc po drodze. 

Inną opcją dostania się do Isafjordur jest bezpośredni lot samolotem z Reykjaviku, który trwa około godziny, i jest obsługiwany przez Icelandair. Loty krajowe są realizowane z lotniska w Reykjaviku (nie mylić z międzynarodowym lotniskiem w Keflaviku). 

INNE MIEJSCA W TEJ CZĘŚCI ISLANDII​

NASZA MAPA ISLANDII​

Kliknij w wybraną lokalizację
t

Laurent Fine dining,
107 Duncan Avenue, New York
914-309-7030,
Open: 09:00 am – 01:00 pm