Hvannagil

Najważniejsze informacje

Kanion Hvannagil to jedna z ukrytych pereł wschodniej Islandii – miejsce na uboczu, przytulone do wschodniej flanki lodowca Vatna, wymagające trochę więcej wysiłku i motywacji, niż położone tuż przy parkingach wodospady. Jednak w zasięgu nietrudnej technicznie, kilkugodzinnej wycieczki mamy tu krajobrazy jak z innej planety. Wokół wąwozu wznoszą się całkiem wysokie góry Stafafellsfjöll, którym majestatu dodaje bliskość oceanu, a dodatkowym bonusem jest mała liczba turystów. Bywa to też problemem: szlak (w formie pętli do kanionu i z powrotem) w początkowej fazie dobrze oznakowany, na dalszym etapie wymaga sporo uważności, a najlepiej – dobrej mapy satelitarnej (np. allTrails). Jeśli się zgubimy, 15-kilometrowa trasa ze stosunkowo niedużym przewyższeniem i łagodnymi podejściami może zmienić się w ryzykowną tułaczkę.

Turystyczna nazwa wąwozu Hvannagil: The Golden Valley (złota dolina) mówi wszystko. Jeśli dopisze nam słońce, nie będziemy z tym przydomkiem dyskutować. Kanion zawdzięcza unikalną urodę ryolitowi – powstającej z magmy skale wylewnej, która mieni się odcieniami od szarości i piaskowego beżu, przez oranż do brązu. Z kolei w pochmurny mglisty dzień pejzaż staje się magiczny i pełen nostalgii; z takimi widokami Islandia kojarzy się chyba najczęściej. W dodatku smakujemy to widowisko w zupełnej ciszy – rzeka płynąca dnem wąwozu nie robi wiele szumu. W trakcie wędrówki trzeba ją kilkukrotnie przekroczyć, suchym latem przeskakując po kamieniach. W okresie deszczowym najlepiej użyć dobrze trzymających stopę piankowych sandałów. 

Cała pętla wymaga 4-5 godzin marszu. Początkowo na szlaku przeważa szarość i niska zieleń, która znajduje „złocistą” kulminację na dalszym, górskim etapie. Wraca się wzdłuż wspaniałego rozlewiska Jökulsá í Lóni (osiągającego tu 1,5 km szerokości) – rzeki, której źródła wypływają spod Vatnajökull, z rezerwatu Lónsöræfi. W tym miejscu pojawia się trochę niespodziewanie kolonia domków letniskowych, które towarzyszą nam niemal do samej obwodnicy. Zamykające pętlę ostatnie półtora kilometra przechodzimy już poboczem szosy nr 1; na szczęście ruch w tym miejscu jest zwykle umiarkowany. 

CIEKAWOSTKA

Do niedawna każdy, kto dojeżdżał tu od zachodu, mógł przeżyć chwilę surrealistycznego zaskoczenia: kilka kilometrów przed kanionem Hvannagil — w odludnym miejscu, ale tuż przy obwodnicy — ktoś zamontował na kostropatym polu nadbrzeżnego bazaltu wielkie drewniane krzesło, polakierowane na czerwono. Widok z wysokiego siedziska na ocean i iglice masywu Vesturhorn ze słynną „Górą Batmana” był spektakularny. Jedni twierdzili, że to instalacja artystyczna, inni – że reklama znanej marki meblowej. Podobno postawił je lokalny farmer, by uprzyjemnić postój zatrzymującym się tu bez przerwy turystom. Tak czy owak, krzesło zniknęło tak samo tajemniczo, jak się pojawiło. Ci, którzy zdążyli zrobić sobie na nim zdjęcie, mogą uważać się za szczęściarzy.

iStock.com/Gestur Gislason

Jak dojechać

Z Reykjaviku drogą nr 1 – 480 km na wschód, do kempingu Stafafell Nature Park, gdzie można przenocować (w okolicy znajdziemy też kilka kwater i hostel). Dobrą bazą będzie także Höfn, położone ok. 30 km na południowy zachód.

Inne miejsca w tej części Islandii

NASZA MAPA ISLANDII​

Kliknij w wybraną lokalizację
t

Laurent Fine dining,
107 Duncan Avenue, New York
914-309-7030,
Open: 09:00 am – 01:00 pm