Husavik

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE​

Niewielki Húsavík to rybackie miasteczko położone w północnej Islandii. Od niedawna jest prawdziwą turystyczną mekką dla tysięcy turystów zza oceanu, ale nie zawdzięcza tego niemal stuprocentowej skuteczności wycieczek oferujących obserwację wielorybów, a… Netflixowi [więcej przeczytasz poniżej]. Na stałe mieszka tu niecałe 2500 osób, ale latem Húsavík wypełniony jest po brzegi tysiącami turystów. Przyjeżdżają tu odpocząć w malowniczej scenerii, ale przede wszystkim, by wypłynąć statkiem na zatokę Skjálfandi, nad którą położone jest miasteczko. 

Húsavík jest świetnie przygotowany na przyjęcie turystów, choć w sezonie zdarzają się spore problemy ze znalezieniem noclegu i warto zarezerwować go nawet kilka miesięcy wcześniej. Baza noclegowa obejmuje pensjonaty i hotele o różnym standardzie, ale także domki letniskowe, Airbnb oraz najtańszą opcję — pole namiotowe. Znajdziesz tu kilka restauracji i kawiarni, a także parę ciekawych obiektów do zwiedzania. Przez Húsavík przebiega droga nr 85, prowadząca do islandzkiej jedynki i dalej na zachód do Akureyri, oddalonego o około 55 km. Ponadto kilkanaście kilometrów na południe od miasta znajduje się małe lotnisko Húsavíkurflugvöllur, obsługujące loty do Reykjaviku. W mieście są miejsca, gdzie można się zrelaksować oraz poznać historię i tradycje regionu, a w okolicy Húsavíku znajdziesz kilka przyrodniczych atrakcji. 

Przez cały rok Húsavík jest idealnym miejscem do obserwowania wielorybów, morświnów, orek i delfinów. Wszystkie te stworzenia często pływają w zatoce Skjálfandi. Dzieje się tak dlatego, że kilka uchodzących do zatoki rzek stwarza warunki do wzrostu planktonu, a w konsekwencji zapewnia ssakom morskim ogromną ilość pożywienia. W porcie znajdziesz kilka firm, oferujących turystom wycieczki statkiem w celu obserwacji tych pięknych i inteligentnych stworzeń. Podczas rejsu, jesli jeszcze nie widzieliście wcześniej wielorybów, możecie być zdumieni tym, że wieloryby… śpiewają. A właściwie wydają z siebie w trakcie nurkowania dźwięki, które układają się w melodię. 

Planujesz odwiedzić Húsavík? Poniżej znajdziesz kilka propozycji, które mogą Cię zainteresować:

– zorganizowane wycieczki statkiem w miejsca, gdzie najłatwiej zobaczyć płetwale błękitne, morświny, delfiny i inne ssaki morskie, a także kolonie maskonurów

– spacer po mieście — najciekawsze miejsca to wybrzeże portowe oraz alejki parku miejskiego

– trasy spacerowe i trekkingowe, np.: szlak na taras widokowy umieszczony na szczycie góry Húsavíkurfjall, szlak wokół jezior Botnasvatn czy Kaldbakstjarnir

– wycieczka kajakiem po zatoce Skjálfandi

– muzeum Wielorybów (Húsavík Whale Museum) z ekspozycjami poświęconymi żyjącym w zatoce i Oceanie Arktycznym morskim stworzeniom. Jest tu m.in. szkielet płetwala błękitnego, wyrzucony przez fale na brzeg wyspy.

– muzeum przyrodnicze Safnahúsið á Húsavík z wystawą poświęconą islandzkiej przyrodzie oraz eksponatami zwierząt żyjących wokół koła podbiegunowego. 

– luksusowe baseny termalne Spa Geosea, położone w północnej części miasta, tuż nad brzegiem zatoki.

– drugi miejski kompleks basenów mieści się w centrum przy boisku sportowym.

– drewniany kościół z początku XX wieku.

The Húsavík Eurovision Exhibition — muzeum poświęcone historii udziału islandzkich artystów w międzynarodowym konkursie muzycznym Eurowizja.

CIEKAWOSTKA

Islandczycy uwielbiają oglądać konkurs Eurowizji, a wybór zespołu lub wykonawcy, który będzie reprezentował wyspę, budzi zawsze ogromne emocje. Islandczycy zasiadają tłumnie przed telewizorami zarówno w trakcie eliminacji, jak i podczas samego konkursu. Niestety, islandzcy artyści nigdy nie osiągnęli spektakularnych sukcesów w tym konkursie. Nakręcono zatem film „The Story of Fire Saga”, będący grubo ciosanym pastiszem Eurowizji i wydawanych przez jury werdyktów. Niektóre sceny do filmu kręcono właśnie w Húsavík, co było dla miasteczka niesamowitą reklamą, która ściągnęła do wioski tysiące nowych osób. Film możecie zobaczyć TUTAJ

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Husaviku, koniecznie odwiedź stronę https://www.visithusavik.com/

Jak dojechać

Do Husaviku, niezależnie od tego, czy jedziesz od strony Akureyri, czy Asbyrgi, prowadzi asfaltowa droga numer 85, po której z łatwością dotrzesz do miasteczka. Jednak warto pamiętać o malowniczej i dostępnej jedynie latem trasie prowadzącej przez obszar geotermalny Þeistareykir. Będąc w Husaviku obok poczty, należy skręcić w ulicę Þverholt, a następnie drogą Reykjaheiði przejechać przez górzysty obszar między Reykjahverfi, a Kelduhverfi. Najwyższy punkt trasy ma około 350 metrów. Na miejscu dość łatwo się zgubić, więc upewnijmy się, że mamy mapę offline, wzmacniacz sygnału do internetu lub papierową wersję mapy.

Inne miejsca w tej części Islandii

nASZA MAPA iSLANDII

Kliknij w wybraną lokalizację
t

Laurent Fine dining,
107 Duncan Avenue, New York
914-309-7030,
Open: 09:00 am – 01:00 pm