HORNSTRANDIR I STRANDIR

Poniżej znajdziesz ostatnie wpisy, które dodaliśmy do naszej mapy Islandii, związane z rezerwatem Hornstrandir i regionem Strandir. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tej części wyspy, sprawdź nasze reportaże z Islandii. W przypadku, gdy chcesz wybrać się do Hornstrandir lub Strandir, sprawdź opcje wycieczki po Islandii z polskim przewodnikiem. Na dole strony umieściliśmy kilka najczęściej pojawiających się pytań w związku z podróżowaniem po Hornstrandir i Strandir. Jeżeli uważasz, że któryś temat pominęliśmy, lub szukasz odpowiedzi na konkretne pytanie nieuwzględnione w tej sekcji, skontaktuj się z nami. Dzięki temu będziemy w stanie uzupełnić brakujące informacje i tym samym pomóc innym podróżnikom w ich planowaniu wakacji na Islandii.

Najczęściej zadawane pytania

1. JAK DOSTAĆ SIĘ DO REZERWATU HORNSTRANDIR?

Najłatwiejszą opcją dostania się do rezerwatu Hornstrandir jest rejs łodzią z Isafjordur lub Bolungarviku. Przynajmniej trzy firmy oferują regularne rejsy do najpopularniejszych miejsc takich jak Hesteyri, Adalvik, Hornvik czy Kviar. Sprawdź Borea Adventures, West Tours i Hornstrandir Tours

2. KIEDY MOGĘ WYBRAĆ SIĘ DO REZERWATU HORNSTRANDIR?

Jeżeli chcesz wziąć udział w kilkudniowej wyprawie, sprawdź stronę firmy Aurora Arktika, prowadzoną przez niesamowitych ludzi, posiadających pasję, której starczyłoby na kilku lokalnych przewodników. Doskonale znają teren, specjalizują się w rejonach arktycznych. Wyprawy organizowane są przez cały rok.

Osoby, które po prostu chcą wybrać się do Hornstrandir, aby wyciszyć głowę, ruszyć w kilkudniowy trekking, bądź zwyczajnie spędzić czas pośrodku niczego powinny nastawiać się na wycieczkę latem.

3. JAK ZAPLANOWAĆ PODRÓŻ PO REZERWACIE HORNSTRANDIR?

Przede wszystkim sprawdź opcję dotarcia na miejsce, czyli rozkład rejsów łodzi. Jeżeli planujesz wypłynięcie z Isafjordur lub Bolungarviku musisz wynająć samochód i dotrzeć na Fiordy Zachodnie, lub dolecieć tam samolotem z krajowego lotniska w Reykjaviku. Jeśli zakłasz trekking ze Strandir, musisz dotrzeć samochodem do Nordurfjordur i stamtąd rozpocząć marsz lub wypłynąć łodzią. Łodzie polecamy rezerwować z maksymalnym wyprzedzeniem, mają ograniczoną pojemność i często zdarza się, że brakuje wolnych miejsc.

Zaopatrz się w standardową mapę Hornstrandir (do kupienia w Reykjaviku, ostatnio była w sklepie Eymundsson) i / lub w aplikację z mapą, która działa offline. Monitoruj prognozy pogody i koniecznie umów się na rejs powrotny, jeżeli taki planujesz. Jeżeli zakładasz dotarcie do miejsca, skąd nic nie pływa, umów się z kapitanem lub firmą, do której należy łódź, aby nie zapomnieli Cię odebrać 🙂

Polecamy również poinformować Safe Travel o planowanej podróży, zwłaszcza jeżeli ruszasz w kilkudniowy trekking. Na Hornstrandir nie ma sklepów, linii energetycznych i dróg. Są za to lisy polarne, najpiękniejsze klify na Islandii i zieleń, która latem dosłownie pochłania. Zabierz ze sobą sprzęt do spania pod namiotem (jeżeli nie zatrzymujesz się w Hesteyri, Kviar lub Hornbjargsviti), jedzenie i niezbędne rzeczy typu leki. Przydadzą się również okulary przeciwsłoneczne, spray na muszki, krem z filtrem.

4. GDZIE SPAĆ PODCZAS PODRÓŻY PO REZERWACIE HORNSTRANDIR?

Pod namiotem w wyznaczonych do tego miejscach lub w Hesteyri (słynny Dom Lekarza, w którym jest niewielki hostel oferujący także wyżywienie), w Kviar (budynek należy do Borea Adventures, skontaktuj się z nimi jeżeli chcesz się tam zatrzymać), w Hornbjargsviti (latarnia morska z przybudówką, w której wydzielono miejsca do spania w pokojach wieloosobowych).

W trakcie pobytu zobaczysz kilka domków umiejscowionych zazwyczaj blisko wybrzeża – te budynki mają właścicieli i są własnością prywatną. Tak jak na całym świecie, nie można sobie do nich poprostu wejść i przenocować.

5. CZY DO REZERWATU HORNSTRANDIR MOGĘ DOSTAĆ SIĘ BEZPOŚREDNIO Z REYKJAVIKU?

Nie, musisz dotrzeć na Fiordy Zachodnie samochodem lub samolotem, skąd wypłyniesz łodzią. Nie ma bezpośrednich połączeń z Reykjaviku.

6. CZY JEDNODNIOWA WYCIECZKA DO REZERWATU HORNSTRANDIR JEST MOŻLIWA?

Tak, firmy turystyczne z Isafjordur organizują jednodniowe wycieczki do Hesteyri, więcej informacji znajdziesz tutaj. Inne lokalizacje w rezerwacie będą wymagały minimum dwóch, trzech dni.

7. CZY PODRÓŻOWANIE PO REZERWACIE HORNSTRANDIR JEST BEZPIECZNE?

Tak, o ile zachowujesz zdrowy rozsądek. To jedno z najrzadziej odwiedzanych miejsc nie tylko przez tutystów, ale i Islandczyków ze względu na odległość od stolicy i wymagającą logistykę. Na miejscu spotkasz kilka osób, ale nie będzie się to równało z żadną atrakcją dostępną w innych miejscach Islandii.

Lisy polarne, które tam żyją, nie boją się ludzi i zdarza się, że podchodzą na wyciągnięcie ręki. Oczywiście, to ciągle dzikie zwierzęta, więc należy o tym pamiętać zwłaszcza gdy osobnik ewidentnie planuje się z nami zaprzyjaźnić 🙂

To, co może być niebezpieczne na Hornstrandir to zmienna pogoda, która z pełną gwałtownością może uderzyć, również latem. Brak odpowiedniego przygotowania doprowadził w przeszłości do kilku tragicznych wypadków, w których turyści wzywali ratowników, będąc na skraju hipotermii. Okazało się, że nie wzięli ze sobą odpowiednich kurtek, nie mówiąc o butach czy całej reszcie. Kilka osób zgubiło także drogę we mgle, która godzinami może się przelewać pomiędzy dolinami.

8. CZY ORGANIZUJECIE WYCIECZKI DO REZERWATU HORNSTRANDIR?

Bardzo rzadko, ale jeżeli przylatujesz na dłużej, jesteśmy w stanie pokazać Ci to niezwykłe miejsce.

9. CZY JEST JAKIŚ PROM, KTÓRY REGULARNIE PŁYWA NA HORNSTRANDIR?

Sprawdź linki wrzucone powyżej, które przeniosą cię na stronę firm posiadających niewielkie łodzie, którymi regularnie pływają na Hornstrandir w sezonie letnim.

t

Laurent Fine dining,
107 Duncan Avenue, New York
914-309-7030,
Open: 09:00 am – 01:00 pm