Hesteyri

Najważniejsze informacje

Jeżeli mielibyśmy spróbować określić, jakie jest najpopularniejsze miejsce w odosobnionym rezerwacie Hornstrandir, to zdecydowanie będzie nim Hesteyri. Podobnie jak reszta tej części Islandii, wieś została opuszczona w latach pięćdziesiątych XX wieku, i do dzisiejszego dnia nikt nie mieszka tam na stałe. Jedynie latem pojawiają się Islandczycy, którzy posiadają tam domki letniskowe. Wśród nich jest Hrólfur Vagnsson, którego matka kupiła słynny Dom Lekarza w 1994 roku. Od tego czasu cała rodzina stara się utrzymać nieruchomość w jak najlepszej kondycji. To jedyne tego miejsce w całym rezerwacie. Na miejscu znajdziesz nie tylko opcję noclegu pod dachem, ale także niewielką kawiarenkę, w której naleśniki smakują jak nigdzie indziej na świecie.

Obok Domu Lekarza znajdują się również inne domy, będące pozostałością po mieszkańcach Hesteyri. Dodatkowo możesz wybrać się na krótki spacer do starej norweskiej stacji wielorybniczej, z której obecnie zostało niewiele: stare metalowe kotły, pokruszone cegły oraz komin górujący nad wybrzeżem. W ruinach często mieszkają lisy polarne, choć naszym zdaniem łatwiej je dostrzec w Hornviku / przy Hornbjargsviti.

CIEKAWOSTKA

Dom Lekarza w Hesteyri był inspiracją dla Yrsy Sigurðardóttir, która umieściła tam fabułę książki „Pamiętam Cię”. Finałowa scena filmu o tym samym tytule, na podstawie książki, rozgrywa się właśnie w stacji wielorybniczej, choć w filmie główna fabuła została nakręcona w innym budynku niż Dom Lekarza. 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Hesteyri, koniecznie przeczytaj naszą książkę „Zostanie tylko wiatr. Fiordy zachodniej Islandii”, jest tam spory rozdział pełen historii z tego miejsca.

Jak dojechać?

Do Hesteyri i Domu Lekarza z łatwością dopłyniesz z Isafjordur lub Bolungarviku. Opcją jest nawet jednodniowa wycieczka zorganizowana, oferowana przez lokalne biura turystyczne. Rejsy do Hesteyri są organizowane regularne, zgodnie z harmonogramem. Co ciekawe, w trakcie jednego z naszych pobytów w tym miejscu, byliśmy świadkiem podpłynięcia wycieczkowca, z którego wysypał się tłum turystów, na których w Domu Lekarza czekał poczęstunek. Z tego, co się orientujemy, istnieją sztywne reguły dotyczące podpływania wycieczkowców do Hornstrandir (zwłaszcza gdy znajdują się tam miejsca lęgowe ptaków) oraz organizowania wycieczek grupowych (limity osób, wymagane pozwolenia od Islandzkiej Agencji Środowiska). Dzięki temu tamtejsza przyroda ma szansę pozostać nienaruszona.

INNE MIEJSCA W TEJ CZĘŚCI ISLANDII​

NASZA MAPA ISLANDII​

Kliknij w wybraną lokalizację
t

Laurent Fine dining,
107 Duncan Avenue, New York
914-309-7030,
Open: 09:00 am – 01:00 pm