GORĄCY WODOSPAD LAUGARVELLIR

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Owszem, istnieje! Do niedawna cieszył się statusem ukrytego klejnotu, o którym wiedzieli jedynie miejscowi, ale marketing szeptany przyniósł mu pewną popularność. Jeszcze kilka lat temu, jadąc do Laugarvellir nawet w środku lata, miało się gwarancję samotności. Dziś to już nieaktualne, lecz z uwagi na odległość od cywilizacji, nadal można liczyć na wolne miejsca „pod prysznicem”. Bo Laugarvellir, nazywane też Laugavallalaug, położone w dorzeczu Jökulsá á Dal, w samym sercu wschodniego regionu Austurland, to gorące źródła z bonusem. Nie przypominają żadnego innego islandzkiego kąpieliska, choć nie są jedynym położonym na absolutnym odludziu. O ich wyjątkowości przesądza spływająca ze skalnego nawisu kilkumetrowa kaskada – cudowna deszczownica w rozmiarze XXL. Woda ma ok. 40°C, ale instalacji geotermalnej nikt nie nadzoruje, więc przed wzięciem natrysku warto sprawdzić temperaturę. Wodospadzik ląduje w naturalnym zagłębieniu, ograniczonym kamiennym murkiem; to basen na kilkanaście osób z wodą sięgającą do ud – świetne miejsce do relaksu na siedząco. Możemy tu w naturalnych warunkach zafundować sobie pełen seans SPA: z basenu woda trafia „przelewem” do dwóch mniejszych, położonych niżej. Dostępne zabiegi to: masaż karku i ramion pod gorącą kaskadą, relaksujące zanurzenie w bardzo ciepłej toni głównego zbiornika, a na koniec – orzeźwienie w stylu fińskim w niższych zbiornikach, w których woda jest już odpowiednio chłodniejsza.

Za kąpieliskiem strumień rozlewa się w dolinie, ożywiając jej dno soczystą zielenią, ale teren wokół jest jałowy i ponury. Urok Laugarvellir polega właśnie na kontraście: im podlejsza pogoda, tym rozkoszniej upływa czas pod parującą kaskadą. Poczucie nierzeczywistego błogostanu potęguje fakt, że najbliższa zamieszkana chata stoi prawie 25 km od nas. Co nie przeszkadza spotkaniu pasących się w pobliżu strumienia owiec.   

Ciekawostka 

Gmina Múlaþing, na której terenie leży Laugarvellir, powstała z połączenia czterech mniejszych w 2019 roku, i jest obecnie największą terytorialnie gminą Islandii – zajmuje ok. 10% powierzchni wyspy. Zamieszkuje ją tylko 5000 osób (dane z 2021 r.), co stanowi niespełna 1,4 procent populacji kraju.

Jak dojechać

Najłatwiej z Egilsstaðir, największego miasta regionu (ok. 1,40 h). Stąd niecałe 100 km na południowy zachód kolejno drogą 95 i 931, wzdłuż jeziora Lagarfljót, a następnie drogą 910 do parkingu tuż za tamą Kárahnjúkar. Tu kończy się asfalt, a do Laugarvellir pozostaje 8 km. Dalsza droga polecana jest samochodom z uczciwym 4×4. Jedziemy ok. 1,5 km na zachód, a na rozjeździe skręcamy w prawo (na północ). Po kolejnych 5 km, na skrzyżowaniu (bez obaw, to tylko krzyżówka dwóch śladów w kompletnym pustkowiu) skręcamy w lewo i zjeżdżamy dość stromym, bardzo kamienistym zjazdem na dno doliny. Samochód zostawiamy na parkingu przed strumieniem, który przekraczamy po niedawno zbudowanej drewnianej kładce. Stąd kilka minut spacerem wzdłuż strumienia (na wschód) dzieli nas od wodospadu (200 m przed nim — toaleta).

Inne miejsca w tej części Islandii

Nasza mapa Islandii

Kliknij w wybraną lokalizację
t

Laurent Fine dining,
107 Duncan Avenue, New York
914-309-7030,
Open: 09:00 am – 01:00 pm