Góra Kirkjufell

Najważniejsze informacje

Kirkjufell jest ponoć najczęściej fotografowaną górą na Islandii. Znajdziesz ją na półwyspie Snaefellsnes, w niewielkiej miejscowości rybackiej Grundarfjordur. Góra mierzy 463 metry wysokości i stanowi charakterystyczny punkt całego regionu. Możesz obejść Kirkjufell dookoła, spacerując u podnóża góry, choć zajmie Ci to przynajmniej 3 godziny. 

Istnieje opcja wspięcia się na szczyt, ale jest to możliwe tylko wtedy, gdy masz doświadczenie. Z opowieści wiemy, że dotarcie na samą górę zajmuje około 1,5 – 2,5 godziny i absolutnie nie powinno się próbować wchodzić na szczyt, kiedy jest mokro. W ostatnich 4 latach doszło tam do dwóch wypadków, podczas których wspinacze stracili przyczepność i spadli, ponosząc śmierć na miejscu.

Obok góry Kirkjufell znajduje się równie często fotografowany wodospad Kirkjufellsfoss. Przez ostatnich kilka lat infrastruktura dla turystów mocno się rozwinęła. Został wytyczony duży parking i pojawiły się bezpieczne ścieżki z poręczami na szczyt wodospadu. Gdy jest przypływ, Kirkjufell idealnie odbija się w wodzie, co wykorzystują fotografowie przyjeżdżający latem w trakcie białych nocy oraz zimą, gdy nad szczytem tańczy zorza polarna.

Ze względu na trudności w dostaniu się na szczyt, nie ma zbyt wielu opcji wycieczek, które pozwoliłyby Ci spędzić więcej czasu przy Kirkjufell. Opcją na pewno są kajaki, które wykorzystują spokojną wodę przy wybrzeżu oraz rejsy na wieloryby. W końcu Snaefellsnes to jedno z najlepszych miejsc w kraju, by je zobaczyć.

CIEKAWOSTKA

Kirkjufell to „Góra w kształcie grotu strzały” z Gry o Tron, produkcji HBO. Ponoć na szczycie Kirkjufell można znaleźć muszelki pochodzące z czasów, gdy góra znajdowała się pod wodą. Obok góry Kirkjufell znajduje się słynne więzienie otwarte Kvíabryggja, w którym m.in. skazani po kryzysie z 2008 roku bankierzy odbywają swoją karę.

Jak dojechać?

Z Reykjaviku do Grundafjordur jest 180 kilometrów, więc podróż zajmie Ci około 2,5 godziny. Kirkjufell leży zaraz za miastem, jadąc w stronę Olafsviku lub Hellissandur. Nie ma opcji, że uda Ci się ominąć to miejsce podczas podróży dookoła półwyspu.

INNE MIEJSCA W TEJ CZĘŚCI ISLANDII​

NASZA MAPA ISLANDII​

Kliknij w wybraną lokalizację
t

Laurent Fine dining,
107 Duncan Avenue, New York
914-309-7030,
Open: 09:00 am – 01:00 pm