Gejzer Geysir

Najważniejsze informacje

Islandzki Geysir to obok wodospadu Gullfoss i Parku Narodowego Thingvellir, jedna z trzech atrakcji turystycznych na trasie Złotego Kręgu. Znajduje się w dolinie geotermalnej Haukadalur w środkowo-zachodniej Islandii. Od 2005 roku Gejzer nie jest tak aktywny, jak jeszcze w poprzednim wieku i obecnie turyści skupiają się w większości koło Strokkura, mniejszego, ale równie pięknego gejzera leżącego nieopodal.  Gejzery i ich aktywność, związane są z hydrologicznymi oraz termicznymi właściwościami pary wodnej i samej wody. Erupcja spowodowany jest uwolnieniem nagromadzonego ciśnienia (warto pamiętać, że wraz z ciśnieniem, rośnie temperatura wrzenia i trzydzieści metrów pod ziemią wynosi około 140°C!). Doprowadzona niemal do wrzenia woda, zatrzymywana jest wąskich kanałach, ukrytych głęboko pod gejzerem. Kiedy powstaje tam para wodna, wrząca woda znajduje ujście poprzez krater gejzeru. Tym samym spada ciśnienie wody pod gejzerem. I znów zaczyna się cykl, w którym woda wrze, zmieniając się w parę, która wyrzuca wodę w górę, obniżając ciśnienie. Ma to miejsce do czasu, w którym gejzerowi… nie skończy się woda 🙂 W czasach swojej świetności Geysir wyrzucał gorące strumienie na wysokość około siedemdziesięciu, osiemdziesięciu metrów. Z łatwością można znaleźć w internecie wideo ukazujące potęgę Geysira jak to z lat pięćdziesiątych:

Tylko gejzer w Parku Yellowstone w Ameryce Północnej jest potężniejszy i wyrzuca z siebie gorące słupy wody na wysokość około stu dwudziestu metrów.

CIEKAWOSTKA 

Gejzer powstał w XIII wieku i został uznany za pierwszą atrakcję turystyczną w Islandii. Geysir według jednych oznacza „gorące tryskające źródło” według innych „samoczynny wytrysk wody”. Nie ulega jednak wątpliwości, że nazwa pochodzi od słowa geysa/gjose (wybuchać, tryskać). Co ciekawe, od tego islandzkiego słowa powstała ogólna nazwa dla tego fenomenu.  

Jak dojechać?

Droga do gejzera jest dość prosta i dobrze oznaczona. Jadąc „jedynką” od południa, należy skręcić przed miejscowością Selfoss w drogę numer 35. Jadąc od strony Thingvellir, trasa wydaje się bardziej skomplikowana, ale dzięki znakom damy sobie świetnie radę. Z drogi numer 36, zjeżdżamy na drogę 365, dojeżdżamy do drogi numer 37 i skręcamy w lewo, przejeżdżając przez miejscowość Laugarvatn (polecamy basen Laugarvatn Fontana). Jadąc cały czas prosto, trafimy w końcu na drogę numer 35, która zaprowadzi nas wprost do Gejzera. Dziesięć minut drogi od słynnej atrakcji, znajduje się kolejna z atrakcji Złotego Kręgu — wodospad Gullfoss. Jeśli nie masz samochodu, z łatwością znajdziesz niejedną, kilkugodzinną wycieczkę grupową, w trakcie której zobaczysz w ciągu jednego dnia cały Złoty Krąg.

INNE MIEJSCA W TEJ CZĘŚCI ISLANDII​

NASZA MAPA ISLANDII​

Kliknij w wybraną lokalizację
t

Laurent Fine dining,
107 Duncan Avenue, New York
914-309-7030,
Open: 09:00 am – 01:00 pm