Fiordy Zachodnie na Islandii

Poniżej znajdziesz wpisy dotyczące Fiordów Zachodnich, które dodaliśmy do naszej mapy Islandii. Jeżeli chcesz zobaczyć wszystkie lokalizacje, sprawdź naszą stronę dotyczącą podróży po Islandii. To na niej umieściliśmy wszystkie regiony i, w zależności od ilości czasu, będziemy ją uzupełniać o nowe lokalizacje.

Pod postami znajduje się sekcja najczęściej zadawanych pytań o Fiordy Zachodnie. Oczywiście, to tylko wycinek informacji na temat tego przepięknego regionu. Jeżeli szukasz odpowiedzi na konkretne pytanie lub nie możesz znaleźć informacji na konkretny temat, skontaktuj się z nami. Chętnie uzupełnimy sekcję FAQ o nowe treści, dzięki czemu inne osoby planujące wakacje na Islandii będą mogły skorzystać z naszych podpowiedzi.

Jeżeli interesują cię Fiordy Zachodnie, polecamy nasze reportaże o Islandii. Książka „Zostanie tylko wiatr” jest w pełni poświęcona temu regionowi. Wszystkie osoby szukające wycieczki po Islandii z polskim przewodnikiem odsyłamy do zakładki o wycieczkach, lub bezpośrednio do kontaktu.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

1. Jak dojechać na Fiordy Zachodnie?

Odległość z Reykjaviku do Isafjordur, które jest największym miastem na Fiordach Zachodnich, wynosi około 500 kilometrów w jedną stronę. Podróż zajmie ci około 6 godzin. Opcją jest również przejazd z Reykjaviku do Stykkisholmur na półwyspie Snaefellsnes (170 kilometrów w jedną stronę), gdzie wsiądziesz na prom Baldur płynący na południe Fiordów Zachodnich. Z portu, do którego dopływa prom, jest jedynie około 100 kilometrów do Isafjordur. Najszybszym sposobem dostania się na Fiordy Zachodnie jest lot z Reykjaviku do Isafjordur trwający około godziny, który startuje z krajowego lotniska w centrum stolicy.

2. W jakich miesiącach najlepiej zwiedzać Fiordy Zachodnie?

Wszystko zależy od tego, gdzie chcesz się wybrać. Miejsca takie jak Latrabjarg, Hornstrandir czy Strandir będą dostępne tylko latem. Jeżeli chcesz dotrzeć do Isafjordur lub do innych miejscowości w tym regionie, teoretycznie możesz próbować o każdej porze roku. Przygotuj się jednak na ekstremalne warunki pogodowe, nieprzejezdne drogi oraz możliwość utknięcia zimą ze względu na śnieżyce. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest podróżowanie pomiędzy kwietniem a październikiem, oczywiście wszystko jest uzależnione od panujących warunków. Najlepszym czasem na zwiedzanie Fiordów Zachodnich będzie lato, od czerwca do września. 

3. Jakie są największe atrakcje do zobaczenia podczas podróży na Fiordy Zachodnie na Islandii?

Do najpopularniejszych atrakcji należą wodospad Dynjandi, plaża Raudisandur, klify Latrabjarg. Do tego dochodzą miejscowości Holmavik, Isafjordur, Sudavik, Flateyri, Thingeyri, Talknafjordur, Bildudalur, Patreksfjordur. Będąc na Fiordach Zachodnich warto wybrać się do Bolungarviku, na szczyt góry Bolafjall gdzie umieszczono radar. Pobyt w tej części Islandii to okazja wyciszenia pośród surowej natury i wybrania się do kilku ciekawych muzeów, jak na przykład Muzeum Nonsensu, Muzeum Dnia Codziennego, Musem Historii i Dziedzictwa Fiordów Zachodnich, Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Morskiego, czy do najstarszej księgarni na Islandii. Na Fiordach Zachodnich są organizowane również festiwale muzyczne, zawody sportowe oraz różnego rodzaju imprezy, do których warto dołączyć gdy będziesz w okolicy. To również najlepsze miejsce w kraju, aby dowiedzieć się więcej na temat magii, która od wieków panowała na Fiordach Zachodnich, pomagając lub niszcząc ludzkie życie. 

4. Czy mogę wybrać się na Fiordy Zachodnie bezpośrednio z Reykjaviku?

Oczywiście!

5. Czy potrzebuję samochodu 4×4, aby dojechać na Fiordy Zachodnie?

Latem, aby objechać Fiordy Zachodnie dookoła, wystarczy osobówka. Zimą zdecydowanie będziesz potrzebować samochodu 4×4. Aby dotrzeć do miejsc, które wymagają poruszania się drogach górskich, lub do świetnych lokalizacji oddalonych od głównej trasy (jak na przykład do Selardalur czy Raudisandur) będziesz potrzebować jeepa z napędem na cztery koła bez względu na porę roku. Jeżeli nie ogranicza cię budżet, zawsze polecamy wynajęcie 4×4, który pozwala na niemal nieograniczone możliwości zwiedzania. Dodając do tego sporo wolnego czasu, dociera się do miejsc, które zmieniają człowieka na zawsze 🙂

6. Ile dni przeznaczyć na zwiedzanie Fiordów Zachodnich?

Minimum trzy jeżeli chcesz objechać Fiordy Zachodnie bez wjeżdżania do Strandir. Dodając do tego Strandir, zakładalibyśmy minimum cztery dni. Oczywiście możesz dojechać jedynie do Isafjordur i z powrotem. W takim wypadku rozsądnie jest zarezerwować nocleg w stolicy Fiordów Zachodnich i taka trasa zajmie ci dwa dni.

7. Gdzie spać podczas wycieczki na islandzkie Fiordy Zachodnie?

We wszystkich miejscowościach na Fiordach Zachodnich istnieje jakaś opcja noclegu. Nie zawsze jest to hotel, ale na pewno uda ci się zarezerwować pensjonat, hostel lub skorzystać z pola namiotowego. Jeżeli planujesz wyjazd latem ze spaniem pod dachem, koniecznie zarezerwuj nocleg z maksymalnym wyprzedzeniem. Baza noclegowa co prawda istnieje, ale jest dość ograniczona.

8. Czy warto wybrać się na Fiordy Zachodnie i czy ta podróż będzie bezpieczna?

Fiordy Zachodnie na Islandii to jeden z najpiękniejszych i najbardziej magicznych regionów na wyspie. Jeżeli masz czas, zdecydowanie dodaj go do swojego planu podróży. Podróżowanie po Islandii jest bezpieczne, oczywiście zawsze należy pamiętać o zmiennych warunkach pogodowych i drogowych, ale przy zachowaniu rozsądku zwiedzanie wyspy powinno być wyjątkowo przyjemnym przeżyciem.

9. Czy mogę wybrać się na Fiordy Zachodnie w trakcie zimy?

Tak, największe miejscowości Fiordów Zachodnich są dostępne w trakcie zimy. Możesz polecieć samolotem z krajowego lotniska z Reykjaviku lub wybrać się samochodem. Pamiętaj jednak, że drogi bywają zamknięte i śnieg może utrzymywać się przez kilka dni, utrudniając przejazd. Dzieje się tak zwłaszcza w Strandir. Drogi górskie nie oferują serwisu zimowego i są nieprzejezdne aż do późnej wiosny / lata. Hornstrandir bywa dostępny podczas rejsów łodziami, gdy organizowane są wypady narciarskie – regularne rejsy dostępne dla wszystkich startują dopiero latem.

10. Gdzie zobaczyć lisy polarne podczas wycieczki na Fiordy Zachodnie?

Lisy polarne zamieszkują całe Fiordy Zachodnie i można je zobaczyć w każdej ich części. Nam najczęściej pojawiały się na szczycie góry Bolafjall, w Hornstrandir (w Hornbjargsviti są wyjątkowo przyjacielskie i nie boją się ludzi), w Strandir (niedaleko Nordurfjordur), blisko Holmaviku, a także… przy wyjeździe z Isafjordur, gdy szukały pożywienia tuż przy brzegu. 

t

Laurent Fine dining,
107 Duncan Avenue, New York
914-309-7030,
Open: 09:00 am – 01:00 pm