FIORDY WSCHODNIE NA ISLANDII

Wybierasz się na Fiordy Wschodnie? Idealnie! Na tej stronie znajdziesz ostatnie wpisy dotyczące tego regionu, które dodaliśmy do naszej mapy Islandii. Pod postami znajduje się również sekcja najczęściej zadawanych pytań z odpowiedziami, które (miejmy nadzieję) przydadzą ci się w trakcie planowania wakacji na Islandii. Uważasz, że brakuje jakiegoś pytania? Koniecznie daj nam znać!

O Fiordach Wschodnich pisaliśmy w naszym reportażu. Jeżeli szukasz więcej informacji o tej części wyspy, zapraszamy do przeczytania „Szeptów kamieni”. To, naszym zdaniem region, którego nie powinno się pomijać.

Wszystkie nasze wycieczki dookoła Islandii zatrzymują się na Fiordach Wschodnich. Zapraszamy do kontaktu, jeśli szukasz polskiego przewodnika dla ciebie lub twojej grupy. 

Aby zaczerpnąć nieco inspiracji o miejscach graniczących z Fiordami Wschodnimi, polecamy naszą mapę zawierającą wszystkie regiony. Mamy nadzieję, że pomoże ci w planowaniu własnej podróży po Islandii.

Najczęściej zadawane pytania

1. Które miejsca na Fiordach Wschodnich warto zobaczyć?

Już trasa wiodąca przez Fiordy Wschodnie, najmniej zaludniony region Islandii, gdzie możemy spotkać renifery, jest niebywałą atrakcją dla wielbicieli majestatycznej, islandzkiej przyrody. Miejscem, w którym często będziesz wyjmować aparat i robić przystanki, by podziwiać naturę wyspy. Po drodze zobaczysz malownicze wioski, z których wyróżnia się Djupivogur (uwzględnione na liście Cittaslow — miast celebrujących powolne i spokojne życie), Stöðvarfjörður, gdzie pewna kobieta gromadziła przez całe życie niezwykłą kolekcję kamieni czy Fáskrúðsfjörður — islandzko-francuskie miasteczko o niezwykłej historii. Wśród wielu atrakcji znajdują się także port w przepięknym Seydisfjordur, jezioro Lagarfjljót przy Egilsstadir czy maskonury w Borgarfjordur eystri. Region ten posiada również wiele wodospadów, klifów i wąwozów. Dodatkowo znajdziesz tam jeden z najpiękniejszych islandzkich fiordów — Mjóifjordur. 

2. Czy dotrę na Fiordy Wschodnie w jeden dzień, jadąc z Reykjaviku?

Pomiędzy Reykjavikiem a Egilsstadir, jadąc północną Islandią, jest 635 km. Oczywiście, jesteś w stanie pokonać taką trasę w 1 dzień. Pamiętaj jednak, że wszystko zależy od pory roku i panujących warunków. Oczywiście, nie będzie również czasu na zwiedzanie po drodze. 

Jeżeli chcesz szybko dotrzeć na Fiordy Wschodnie, polecamy lot do Egilsstadir z krajowego lotniska w Reykjaviku. Podróż zajmie ci jedynie godzinę.

3. Gdzie na Fiordach Wschodnich zobaczę maskonury?

Jednym z najpewniejszych miejsc do podziwiania maskonurów na Fiordach Wschodnich jest niewielka miejscowość Borgarfjordur eystri. Znajduje się około 70 kilometrów od Egilsstadir. Jeżeli masz czas, polecamy spędzić tam noc. Zwłaszcza w pensjonacie na wybrzeżu. Maskonury żyją na skałach przy malutkim porcie. Na miejscu jest bezpieczna ścieżka oraz osłonięta chatka do oglądania tych ptaków.

4. Gdzie na Fiordach Wschodnich zobaczę renifery?

Fiordy Wschodnie to jedyne miejsce na Islandii, gdzie żyją te zwierzęta. Trudno jednoznacznie określić, gdzie pojawią się podczas twojej wycieczki, ale my celowalibyśmy w 4 odcinki:

– okolice Hofn

– trasa pomiędzy Hofn a Djupivogur

– wybrzeże za hutą aluminium w Reydarfjordur

– trasa prowadząca z Mjoifjordur do Dalatangi

Jeżeli planujesz wyjazd na północny wschód, wypatruj ich również w okolicy Vopnafjordur.

5. Czy Fiordy Wschodnie są dostępne zimą?

Tak, są dostępne przez cały rok. Zimą warunki drogowe mogą być wymagające, w porównaniu do popularnych części Islandii (Złotego Kręgu, półwyspu Snaefellsnes, południowego wybrzeża).

6. Ile czasu przeznaczyć na zwiedzanie Fiordów Wschodnich?

Nie ma idealnej odpowiedzi 🙂 W ostatnich latach spędzaliśmy tam od 3 do 10 dni, przede wszystkim dlatego, że sporo ciekawych miejsc leży z dala od głównej drogi. To często pomijany region, przystanek pomiędzy północą a południem. Naszym zdaniem warto udać się tam w niespieszną, kilkudniową podróż. Zwłaszcza jeżeli to nie jest twój pierwszy pobyt na Islandii.

7. Gdzie zarezerwować nocleg na Fiordach Wschodnich?

Największym miastem jest Egilsstadir i tam znajduje się najwięcej miejsc noclegowych. Polecamy także Seydisfjordur i mniejsze hotele w okolicy lasu Hallormsstaður. Wspomniana miejscowość Borgarfjordur eystri, czy Mjoifjordur to idealne opcje dla osób, które mają więcej dni na zwiedzanie. Nocleg jest także możliwy w Faskrudsfjordur (znajduje się tam hotel stworzony w przeniesionym budynku, który kiedyś był szpitalem), Eskifjordur (opcja spania na wybrzeżu) czy Neskaupstadur (bardzo malowniczy koniec świata).

8. Jaki samochód wynająć na zwiedzanie Fiordów Wschodnich?

Jeżeli planujesz poruszanie się jedynie drogą asfaltową, wzdłuż „jedynki” lub dróg głównych, wystarczy zwykła osobówka (latem). Zimą, polecamy samochód 4×4, bo warunki mogą być wymagające (oblodzenie, bardzo silny wiatr, zamiecie śnieżne, sztorm, …). Aby dotrzeć do miejsc z dala od głównej trasy i na drogach górskich niezbędny jest samochód 4×4. 

9. Czy warto odwiedzić Fiordy Wschodnie w trakcie wycieczki po Islandii?

Oczywiście! To nieodłączny element wycieczki objazdowej po Islandii. Większość wyjazdów na południe kończy się na lagunie lodowcowej Jokulsarlon, lub w miejscowości Hofn. Jeżeli jednak masz więcej czasu, zdecydowanie polecamy dzień lub dwa na Fiordach Wschodnich.

10. Czy Fiordy Wschodnie to dobre miejsce do oglądania zorzy polarnej na Islandii?

Tak. Znajdziesz tam ogromną ilość miejsc z dala od zanieczyszczenia światłem, gdzie przy sprzyjających warunkach pogodowych zobaczysz zorzę polarną.

11. Czy na Fiordach Wschodnich nie będę mieć problemów z tankowaniem samochodu?

Nie. W każdej miejscowości po drodze znajduje się stacja benzynowa lub dystrybutory samoobsługowe.

12. Czy na Fiordach Wschodnich znajdują się gorące źródła, w których mogę się kąpać?

Jasne! Opcją jest na przykład Vok Baths, pięknie położone baseny, znajdujące się niedaleko Egilsstadir. Jest to o tyle wyjątkowe miejsce, że z gorącej wody, możesz wejść wprost do zimnego jeziora i po chwili wrócić, by znów się ogrzać. To świetny sposób na hartowanie i odpoczynek po długim dniu zwiedzania. Oprócz tego w wielu miejscowościach znajdziesz baseny miejskie z kąpieliskami na świeżym powietrzu. Jest też sporo miejsc z zakwaterowaniem, które oferują prywatne hot tuby. Między innymi pod tym kątem Fiordy Wschodnie różnią się od Fiordów Zachodnich — nie ma tu zbyt wielu dzikich miejsc, w których można się kąpać.

t

Laurent Fine dining,
107 Duncan Avenue, New York
914-309-7030,
Open: 09:00 am – 01:00 pm