fbpx

Wycieczki po Islandii – FAQ

Poniżej znajdziesz najczęściej zadawane pytania dotyczące wycieczki po Islandii – tej do jaskini lodowej, samodzielnej lub z przewodnikiem. Temat jest niezwykle szeroki więc jeżeli chcesz o coś zapytać, skontaktuj się z nami poprzez tę stronę.

1. Gdzie zarezerwuje jednodniowe wycieczki po Islandii?

Wszystko zależy od tego o jakiej aktywności mówimy. Część z nich jest limitowana, a co za tym idzie dobrze zrobić rezerwację z maksymalnym wyprzedzeniem. Zwłaszcza jeżeli przylatujecie większą grupą. O ile jedno czy dwa miejsca nie powinny stanowić problemu, tak na niektórych trasach znalezienie wolnego siedzenia dla trzech lub więcej podróżników graniczy z cudem. Dla własnego komfortu polecamy zarezerwowanie przed przylotem.

Możesz znaleźć wycieczki na stronach przewoźników, którzy je oferują lub skorzystać z tej strony – to największa platforma turystyczna w kraju, współpracuje z setkami islandzkich operatorów, gwarantuje najniższe ceny i wygodne opcje odwołania rezerwacji oraz zwrotu pieniędzy. Wystarczy wybrać datę, godzinę, miejsce z którego operator ma Cię odebrać i zarezerwować płacąc kartą płatniczą. Następnie otrzymuje się voucher, który jest potwierdzeniem.

Jedna uwaga dotycząca miejsca odbioru na wycieczki – większość firm oferuje taką opcję jedynie gdy zatrzymujesz się w centrum miasta, w najbardziej znanych hotelach. Od jakiegoś czasu miasto Reykjavik wprowadziło również obostrzenie dla przewoźników i obecnie podróżni nie mogą być odbierani spod wszystkich hoteli z centrum, a z wyznaczonych, specjalnie do tego dostosowanych przystanków autobusowych (są rozmieszczone z zachowaniem rozsądku, czeka Ci kilkuminutowy spacer). Tutaj sprawdzisz ich lokalizacje. Jeżeli zatrzymujesz się w Airbnb lub innym miejscu, którego nie ma liście wybierz jako miejsce odbioru najbliższy przystanek lub znajdujący się w pobliżu hotel. Dodatkowo jeżeli zatrzymujesz się poza Reykjavikiem, w dodatku poza trasą wycieczki, istnieją nikłe szanse na to, że operator po Ciebie przyjedzie.

2. Czy oferowane są samodzielne wycieczki objazdowe po Islandii wynajętym samochodem?

Tak, sprawdź tę stronę dotyczącą tego typu wycieczek.

3. Czy mogę spędzić wczasy na Islandii w towarzystwie lokalnego przewodnika mówiącego po polsku?

Jasne! Sprawdź naszą stronę, na której piszemy o możliwości wycieczek po Islandii z polskim przewodnikiem.

4. Czy wycieczki po Islandii organizowane są jedynie autokarami?

Nie, możesz zwiedzać Islandię na wiele sposobów. Autokary to tylko jeden z nich. Do tego dochodzą minibusy (zazwyczaj mieszczące 17-19 osób), specjalnie zmodyfikowane samochody dostosowane do warunków panujących w najbardziej odizolowanych częściach wyspy, tzw. super jeepy, łodzie (te oferujące regularne rejsy na wieloryby oraz te, którymi dotrzesz między innymi na Hornstrandir), promy (na Vestmannaeyjar, Fiordy Zachodnie czy Grimsey). Oferowane są także wycieczki skuterami śnieżnymi, psim zaprzęgiem, helikopterem, paralotnią, samolotem,…

5. Planuję niezapomniane wakacje na Islandii. Czy mogę samodzielnie wybrać się na lodowiec?

Możesz dotrzeć do lodowca samodzielnie (jak chociażby do Solheimajokull czy Svinafellsjokull), natomiast samodzielne wejście na lodowiec jest zabronione. Po pierwsze musisz mieć odpowiedni sprzęt taki jak raki, kask, czekan i liny, a ponad wszystko potrzebujesz doświadczenia. Przewodnicy doskonale wiedzą jak się poruszać po takich miejscach, na co uważać, gdzie znajdują się pęknięcia, szczeliny oraz co sprawia, że wycieczka staje się niebezpieczna.

6. Chcę zobaczyć jaskinie lodowe na Islandii. Gdzie je znajdę i czy mogę wybrać się do nich bez przewodnika?

Naturalnie utworzone jaskinie lodowe w lodowcach formują się co roku i w większości są dostępne jedynie od listopada do marca. Wyjątek stanowi jaskinia lodowa nad aktywnym wulkanem Katla w lodowcu Myrdalsjokull, do której wejść można przez cały rok.

Ponieważ to twory naturalne nigdy nie wiadomo gdzie się ostatecznie pojawią – co roku przewodnicy, zanim rozpocznie się sezon, szukają takich miejsc, które nie tylko będą piękne, ale również bezpieczne. Stąd ciężko przewidzieć, do której jaskini lodowej będą zabierani turyści w przyszłym roku. Dodatkowo firmy stają się chronić swoje znaleziska 🙂

Wybranie się do jaskini lodowej, zwłaszcza poza sezonem, bez przewodnika jest oznaką głupoty. Po pierwsze, aby dostać się do jaskini musisz wjechać do głąb interioru, bo wymaga nie tylko odpowiedniego samochodu ale i umiejętności (droga bywa naprawdę wymagająca). Następnie musisz wiedzieć gdzie jaskinia się znajduje. Po trzecie nie masz żadnej pewności, że miejsce do którego udało Ci się dostać jest bezpieczne. Jaskinie lodowe się zapadają, wypełniają wodą, bez odpowiedniego monitorowania są zwyczajnie nieprzewidywalne. To nie jest sztucznie zbudowany twór, którego środowisko da się kontrolować. W takich wypadkach nie warto ryzykować swojego życia. Nie zapominaj również o ratownikach.

7. Czy mogę samodzielnie zwiedzać jaskinie na Islandii?

Łatwe jaskinie, w dodatku opisane jako te, do których możesz swobodnie i samodzielnie wchodzić – jak najbardziej. Do tych, które mają w jakiś sposób zamknięte wejście – zdecydowanie nie. Nie ma również opcji samodzielnego wejścia do wulkanu Thrihnukagigur – aby się dostać do kaldery musisz zjechać w głąb specjalnie zbudowaną windą. Pamiętaj także, że czasami kłódka nie oznacza jedynie odgórnej zasady ustalonej przez firmy wycieczkowe, a jest tam z większego powodu. Na przykład jaskinia Lofthellir to miejsce o delikatnym środowisku wewnątrz (unikalnym na skalę światową), które stanowi również obiekt badań i obserwacji. Zniszczenie delikatnych lodowych formacji wewnątrz jest niedopuszczalne!

8. Czy ktoś gwarantuje, że podczas wycieczki po Islandii zobaczę zorzę polarną?

Nie da się tego zagwarantować, to naturalne zjawisko, kompletnie nieprzewidywalne. Istnieją jednak specjalne prognozy dla zorzy (kliknij tutaj), które ułatwiają przygotowanie się na ewentualny wyjazd. Jeżeli planujesz wycieczkę zorganizowaną z przewodnikiem, to firma będzie odpowiedzialna za monitorowanie i podejmowanie decyzji o wyjeździe. Odwołanie może nastąpić tego samego dnia, nawet na kilka godzin przed planowanym startem wycieczki.

9. Czy jak wybiorę się w rejs podziwiania wielorybów na Islandii, to na pewno zobaczę te majestatyczne zwierzęta?

W tej kwestii również nikt nie może zagwarantować powodzenia, chociaż nie ma co ukrywać – północna Islandia jest bardzo dobrym miejscem, aby spróbować szczęścia podczas rejsu. Większość firm w przypadku niepowodzenia oferuje voucher na kolejny, darmowy rejs. Bywa, że jest on ważny przez cały najbliższy rok.

11. Czy na wycieczki zorganizowane na przykład po lodowcu lub do wnętrza wulkanu muszę zabrać swoje raki i kask?

Nie. Przewodnik dostarczy cały niezbędny sprzęt.

12. Czy jaskinie lodowe na Islandii są bezpieczne?

Te wybrane przez przewodników, do których zabierani są turyści – jak najbardziej. Ponieważ zmieniają się regularnie pod wpływem temperatury, opadów czy spływającej wody, ich stan oraz bezpieczeństwo są monitorowane na bieżąco. Jeżeli są jakiekolwiek przesłanki, że pogoda na lodowcu może się załamać, bądź że wyjazd do jaskini nie jest do końca bezpieczny, taka wycieczka jest od razu odwoływana.

13. Czy wczasy na Islandii są dostosowane również dla małych dzieci?

Tak. Oczywiście część wycieczek jak te po lodowcu, do jaskiń czy wymagające specjalnych umiejętności (skutery śnieżne) posiadają ustawiony limit wiekowy, ale albo jest on odpowiedni dla starszych dzieci, albo możesz bez problemu znaleźć alternatywę jeśli przylatujesz z mniejszym dzieckiem. W opisie wycieczki powinna znaleźć się informacja na temat limitu wiekowego przewidywanego w trakcie danej aktywności.

14. Czy woda w Blue Lagoon jest czysta? Czy warto wybrać się do tego spa? Czy będąc w ciąży mogę wybrać się do Błękitnej Laguny?

Najlepiej będzie sprawdzić stronę Blue Lagoon 🙂