O nas

Berenika Lenard

Współzałożycielka strony Icestory.pl oraz współautorka dwóch reportaży o Islandii i thrillogii nordyckiej „Wyspy Białego Słońca”. Pochodzi z Beskidu Niskiego. W 2015 roku nominowana do nagrody głównej na Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania, jej tekst został opublikowany w antologii „Obiecaj”. W 2017 roku stworzyła polską wersję językową strony dla Guide to Iceland i przez kilka lat była managerem polskiego rynku. Pracowała również jako Head of Localization dla islandzkiej firmy technologicznej Travelshift (Guide to Iceland, Bungalo, Guide to Europe). Na początku 2022 roku postanowiła „rzucić korpo i zobaczyć co będzie”.

pIOTR mIKOŁAJCZAK

Współzałożyciel strony Icestory.pl oraz współautor dwóch reportaży o Islandii i thrillogi nordyckiej „Wyspy Białego Słońca”. Pochodzi z Wielkopolski.  Ukończył Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Kaliszu na kierunku Filologia Polska. W 2021 roku wydał swoją autorską książkę o Norwegii, „NOrWAY. Półdzienniki z emigracji” (wyd. Otwarte). Publikował w polskiej prasie m.in. w Angorze i Kontynentach oraz na polskich i islandzkich portalach internetowych. Jest licencjonowanym pilotem wycieczek i przewodnikiem po Islandii. Obecnie zajmuje się realizacją własnych projektów w studio nagrań, współpracuje z kilkoma wydawnictwami. 

Początki

W listopadzie 2015 roku, siedząc w nieumeblowanej kuchni mieszkania w Grundarfjordur na półwyspie Snaefellsnes, wpadliśmy na pomysł stworzenia strony o Islandii. Powstało IceStory, choć wówczas nie mieliśmy jeszcze pojęcia, czym w ostateczności stanie się dla nas ta nazwa. Pierwsza idea szybko została porzucona. Odkryliśmy, że żadni z nas blogerzy i nie do końca dobrze czujemy się w tej materii. A potem stało się coś, nad czym trudno było zapanować. Pokochaliśmy wspólną podróż po Islandii. Udaliśmy się w pierwszą, drugą, dziesiątą, aż w końcu przestaliśmy liczyć. Z początku kierowała nami zwykła ciekawość. Niedługo potem zaczęliśmy szukać historii, które pozornie nikogo nie interesują. Ludzi, którzy je nam opowiedzą. I opuszczonych domów. One były z nami od samego początku. Pisząc te słowa, mamy wrażenie, że podróż po Islandii, choć od 2015 przechodziliśmy różne stadia emigranckich kryzysów, trwa w najlepsze. I że już dawno straciliśmy jakiekolwiek panowanie nad tym, kiedy i czy w ogóle się skończy.

Choć przez lata funkcjonowaliśmy jako blog, IceStory tak naprawdę nigdy nie miało nim być. Odkąd pamiętamy, każde z nas, jeszcze zanim się poznaliśmy, chciało po prostu pisać książki. Kiedy przyszedł mail z wydawnictwa Otwarte, w którym zapytano nas o możliwość stworzenia reportażu z Islandii, nie zastanawialiśmy się długo. Mieliśmy za sobą pierwszą, bardzo stresującą podróż do odizolowanego Djupaviku i od tamtej chwili wiedzieliśmy, że to miejsce zasługuje na własną okładkę. W 2017 roku na rynku pojawiły się „Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii” (wyd. Otwarte, 2017). Wtedy ani my, ani wydawnictwo nie przypuszczaliśmy, że przez wyczerpany nakład „Szepty…” zostaną wydane ponownie pięć lat później, a po siedmiu latach doczekają się słuchowiska.

W 2019 roku, po szalonych miesiącach cotygodniowego jeżdżenia z Reykjaviku na Fiordy Zachodnie, przy pełnoetatowych pracach i kilku pobytach na Grenlandii, napisaliśmy drugi reportaż: „Zostanie tylko wiatr. Fiordy zachodniej Islandii” (wyd. Czarne). Zjechaliśmy wtedy ponad 16.000 kilometrów, a podczas pisania przeżywaliśmy różne stadia, od euforycznych po katastroficzne. I od tego czasu wiemy, że najbardziej romantyczne w pisaniu o Islandii jest poszukiwanie materiałów 😉  

t

Laurent Fine dining,
107 Duncan Avenue, New York
914-309-7030,
Open: 09:00 am – 01:00 pm