O nas

W listopadzie 2015 roku, siedząc w nieumeblowanej kuchni mieszkania w Grundarfjordur na półwyspie Snaefellsnes, wpadliśmy na pomysł stworzenia strony o Islandii. To wtedy powstało IceStory, choć wówczas nie mieliśmy jeszcze pojęcia, czym w ostateczności stanie się dla nas ta nazwa. Idea bloga szybko została porzucona. Odkryliśmy, że żadni z nas blogerzy i nie do końca dobrze czujemy się w tej materii. Poza tym stało się coś, nad czym trudno było zapanować. Pokochaliśmy wspólną podróż po Islandii. Udaliśmy się w pierwszą, drugą, dziesiątą, aż w końcu przestaliśmy je liczyć. Z początku kierowała nami zwykła emigrancka ciekawość. Niedługo potem zaczęliśmy szukać historii, które pozornie nikogo nie interesują. I opuszczonych domów. One były z nami od samego początku. Pisząc te słowa, mamy wrażenie, że podróż po Islandii, choć od 2015 przechodziliśmy różne stadia imigranckich kryzysów, trwa w najlepsze. I że już dawno straciliśmy jakiekolwiek panowanie nad tym, kiedy i czy w ogóle się skończy.

Książki

Choć przez lata funkcjonowaliśmy jako blog, IceStory tak naprawdę nigdy nie miało nim być. Bo odkąd pamiętamy, każde z nas, jeszcze zanim się poznaliśmy, chciało po prostu pisać książki. Kiedy przyszedł mail z wydawnictwa Otwarte, w którym Karolina Kaim zapytała o możliwość stworzenia reportażu z Islandii, nie zastanawialiśmy się zbyt długo. Mieliśmy za sobą pierwszą, bardzo stresującą podróż do Djupaviku i od tamtego czasu wiedzieliśmy, że historia tego miejsca zasługuje na własną okładkę. W 2017 roku na rynku pojawiły się „Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii” (wyd. Otwarte, 2017). Wtedy ani my, ani wydawnictwo nie przypuszczaliśmy, że przez wyczerpany nakład „Szepty Kamieni” zostaną wydane ponownie pięć lat później.

W 2019 roku, po szaleńczych miesiącach cotygodniowego jeżdżenia z Reykjaviku na Fiordy Zachodnie, przy pełnoetatowych pracach i dwóch pobytach na Grenlandii, napisaliśmy drugi reportaż: „Zostanie tylko wiatr. Fiordy zachodniej Islandii” (wyd. Czarne). Zjechaliśmy wtedy ponad 16.000 kilometrów, a podczas pisania przeżywaliśmy różne stadia, od euforycznych po katastroficzne. I od tego czasu wiemy już, że najbardziej romantyczne w pisaniu o Islandii jest poszukiwanie materiałów 😉 

Firma

Na początku 2019 roku postanowiliśmy zrobić krok dalej. Zrodził się pomysł, by nasze doświadczenie i wiedzę przekazać wam w jeszcze inny, bardziej konkretny sposób. Wiedzę zdobytą dzięki dziesiątkom tysięcy przejechanych na Islandii kilometrów, tysiącom zachwytów nad przyrodą, setkom poznanych ludzi, grupie islandzkich przyjaciół i jednemu kamieniowi, który zniszczył nam przednią szybę 🙂  Firma IceStory ehf powstała z miłości do wyspy oraz islandzkich historii ukrytych wśród porośniętych mchem pól lawy, aktywnych wulkanów, bazaltowych skał i setek opuszczonych budynków. Koniecznie odezwij się do nas, jeżeli szukasz prywatnej wycieczki na Islandię z polskim przewodnikiem, chcesz, żebyśmy napisali dla ciebie artykuł o Islandii lub cokolwiek nagrali.

Studio nagrań

W 2021 roku spełniliśmy kolejne marzenie. Własne miejsce na Islandii, a w nim studio nagrań. Od tamtej pory zrealizowaliśmy kilka audiobooków, nagrań dla prywatnych klientów oraz spotów. Staramy się ciągle rozwijać w tej materii, dlatego cieszymy się na kolejne czekające na nas wyzwania. 

Plany

W tym momencie skupiamy się przede wszystkim na pisaniu, nagrywaniu audiobooków oraz organizacji wycieczek. Od 2022 roku jesteśmy mocno związani z Empikiem i Virtualo, którzy dostrzegli potencjał w islandzkich opowieściach. Dzięki wspólnemu zaufaniu i ogromnemu wsparciu z ich strony będziemy zajęci przynajmniej do 2025, a w studio trwa właśnie produkcja dwóch słuchowisk na podstawie naszych książek 🙂 

p.s. Zimowe zdjęcie ze strony głównej zostało zrobione na Grenlandii, w Ittoqqortoormiit, gdy po kilku dniach sztormu przyleciał po nas helikopter. Wrzucamy, bo to jedna z tych ważnych, niemal granicznych chwil w życiu, gdy na nowo zatęskniliśmy za podróżowaniem po Islandii.

Berenika Lenard

Współzałożycielka strony Icestory.pl oraz współautorka dwóch reportaży o Islandii. Pochodzi z Beskidu Niskiego. W 2015 roku nominowana do nagrody głównej na Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania, jej tekst został opublikowany w antologii „Obiecaj”. W 2017 roku stworzyła polską wersję językową strony dla Guide to Iceland i przez kilka lat była managerem polskiego rynku. Pracowała również jako Head of Localization dla islandzkiej firmy technologicznej Travelshift (Guide to Iceland, Bungalo, Guide to Europe). Na początku 2022 roku postanowiła „rzucić korpo i zobaczyć co będzie”.

pIOTR mIKOŁAJCZAK

Współzałożyciel strony Icestory.pl oraz współautor dwóch reportaży o Islandii. W 2021 roku wydał swoją autorską książkę o Norwegii, „NOrWAY. Półdzienniki z emigracji” (wyd. Otwarte). Publikował w polskiej prasie m.in. w Angorze i Kontynentach oraz na polskich i islandzkich portalach internetowych. Od lipca 2019 roku jest licencjonowanym pilotem wycieczek oraz właścicielem firmy IceStory ehf oferującej nieszablonowe wyjazdy na północ Europy, oraz realizację ciekawych projektów w studio nagrań. Razem z Bereniką mieszka w Keflaviku.

t

Laurent Fine dining,
107 Duncan Avenue, New York
914-309-7030,
Open: 09:00 am – 01:00 pm