BASEN SELJAVALLALAUG

Najważniejsze informacje

Seljavallalaug jest najstarszym basenem na Islandii, który powstał w 1923 roku, aby ludzie z okolicy (Seljavellir) mieli możliwość nauki pływania. Nie jest jednak najdłuższym czy największym basenem na wyspie – mierzy jedynie 25 metrów długości i 10 metrów szerokości. Wejście do Seljavallalaug jest darmowe, a sam basen leży pośród niesamowitego krajobrazu. Otaczające go wzniesienia oraz rzeka przepływająca w pobliżu tworzą naprawdę przyjemną kombinację.

Woda w Seljavallalaug jest ciepła, w zależności od tego, w której części basenu się znajdujesz, może mieć od 20 do 35 stopni. Oczywiście, woda jest podgrzewana geotermalnie i filtrowana na bieżąco. Przy basenie znajduje się przebierania. Choć może to za dużo powiedziane. Jest to prosty, niewielki budynek podzielony na mniejsze pomieszczenia, bez pryszniców czy szafek. Tylko beton i… niestety, stosy ubrań, śmieci, wyposażenia (o dziwo zawsze znajdowaliśmy tam sporo statywów do aparatu) pozostawionych przez innych turystów. Cóż, wejście do Seljavallalaug jest darmowe. Na miejscu nie ma ratownika, obsługi i nikogo kto mógłby w jakikolwiek sposób przypilnować, aby głodni kąpieli ludzie zostawiali po sobie porządek.

Basen bardzo często jest oblegany, rzadko zdarza się, że nie ma w nim nikogo. Polecamy bardzo wczesne godziny poranne lub białe noce. Może Wam się uda! Woda w basenie miewa różne odcienie, zazwyczaj gromadzi się w niej sporo glonów, które jednak nie zagrażają człowiekowi w żaden sposób. Z tego, co wiemy, basen jest czyszczony raz lub dwa razy w roku przez wolontariuszy. 

CIEKAWOSTKA

W trakcie erupcji słynnego wulkanu Eyjafjallajokull cały basen Seljavallalaug był wypełniony popiołem i pyłem wulkanicznym. Po erupcji wolontariusze przywrócili to miejsce do użyteczności przy pomocy koparek i ładowarek. Więcej o Seljavallalaug przeczytasz w naszej książce „Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii”.

Jak dojechać?

Basen Seljavallalaug znajduje się na południowym wybrzeżu Islandii, niedaleko wodospadu Skogafoss. Podróż z Reykjaviku zajmie Ci około 2 godzin. Zjazd na drogę prowadzącą do parkingu – najbliższego miejsca od basenu, jest oznaczony jako droga numer 242 (możesz się kierować również na Hotel Lambafell). Gdy dojedziesz do końca drogi i zaparkujesz samochód, czeka Cię około 15 – 20-minutowy spacer w jedną stronę. Nie da się tam zgubić!

INNE MIEJSCA W TEJ CZĘŚCI ISLANDII

NASZA MAPA ISLANDII​

Kliknij w wybraną lokalizację
t

Laurent Fine dining,
107 Duncan Avenue, New York
914-309-7030,
Open: 09:00 am – 01:00 pm