Basen Krossneslaug

Najważniejsze informacje

Basen Krossneslaug na Fiordach Zachodnich to jedno z tych miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc w regionie Strandir w gminie Árneshreppur. Geotermalne kąpielisko może pomieścić sporą grupę osób. Obiekt wyposażony jest w łazienki, prysznice oraz dwie przebieralnie dla mężczyzn i kobiet. Na miejscu powinna znajdować się osoba, która opiekuje się basenem i dbać o czystość w obiekcie, sprzedaje też bilety. Oprócz sporego basenu na miejscu znajdziemy również hot tub na pięć, może sześć osób. Z basenu rozciąga się przepiękny widok na górę Reykjaneshyrna i na pusty horyzont. Nad basenem wznosi się góra Krossnesfjall, której wysokość to około 625 m n.p.m. Jadąc na basen Krossneslaug mijamy po drodze Norðurfjörður, gdzie można zrobić zakupy spożywcze, zjeść coś w restauracji, zatankować paliwo, a także spędzić noc. Do dyspozycji są zarówno guesthousy, jak i pole campingowe oraz niewielki hotelik z kuchnią, w której możemy przygotować własny posiłek. Korzystający z pola campingowego mają tę samą kuchnię do dyspozycji.

Ciekawostka

Jeszcze w 2015 roku opłata za wejście na basen Krossnes była nieobowiązkowa, ale od 2016 roku właściciel borykający się z kosztami renowacji postanowił pobierać opłatę 500 ISK za wejście. Z roku na rok ceny szły w górę i obecnie kosztuje niespełna 1000 ISK (ok. 25 zł). Kąpielisko jest ogrodzone, by każdy chętny na kąpiel najpierw zakupił bilet, a później skorzystał z prysznica przed wejściem do basenu. Basen Krossneslaug wspomniano w książce Szepty Kamieni. Historie z opuszczonej Islandii.

Jak dojechać

Na basen Krossneslaug można dojechać jedynie drogą numer 643 o nazwie Fellsvegur. Istnieje też połączenie drogą morską, ponieważ w leżącej niedaleko osadzie, Norðurfjörður, znajduje się port. Norðurfjörður oddalone jest od basenu o około trzy kilometry, czyli pół godziny spaceru. Parking leży powyżej akwenu i trzeba z niego zejść w dół drogi, by dotrzeć na basen Krossneslaug.

Inne MIEJSCA W TEJ CZĘŚCI ISLANDII

NASZA MAPA ISLANDII​

Kliknij w wybraną lokalizację
t

Laurent Fine dining,
107 Duncan Avenue, New York
914-309-7030,
Open: 09:00 am – 01:00 pm