Piotr, polonista i bibliotekarz, udaje się w podróż do Norwegii, by pracując na budowach uporać się z długami i kiełkującą od lat depresją. Słuchowisko NOrWAY. Półdzienniki z emigracji to jednak coś więcej niż tylko historia z trzyletniego pobytu zarobkowego w Norwegii (2012-2015).
Prowadzone przez całą emigrację zapiski z obserwacji nowego dla bohatera miejsca wprowadzają słuchacza w brudny świat emigracji, w którym wulgarność, alkohol i walka o byt stanowią szarą rzeczywistość. Poszukiwanie pracy, umęczona codzienność, specyficzny humor, ale i ciekawość autora do tego, co go otacza — wszystko to sprawia, że mieszanka, jaką otrzymujemy w NOrWAY jest nieoczywista, choć tak dobrze znana każdemu, kto choć raz znalazł się w emigranckim środowisku.
Krótkie opowieści, które pozornie wyglądają jak kartki wyrwane z kalendarza, często przeradzają się w dłuższą, słodko gorzką mantrę dnia codziennego, ukazaną z pomocą muzyki i nagranych w Oslo dźwięków. Całość opowiedziana jest poetycko-brutalnym, lecz autentycznym językiem.
Nagrania atmosfer i dźwięków dokonano we wrześniu 2022 roku w Oslo.
Lektor: Piotr Mikołajczak
Realizacja: IceStory Studio i Dominik Lehmann
Stare legendy o bazyliszku już od dawna nikogo nie straszą i wydają się w XXI wieku zapomniane nawet w Krakowie. A jednak…
Graham Masterton powraca w nowym horrorze i mierzy się z opowieścią o jednym z najbardziej przerażających potworów Średniowiecza.
Poznajcie kryptozoologa, Nathana Underhilla, któremu udaje się wyhodować pierwsze od setek lat mityczne stworzenie — Gryfa. Coś jednak poszło nie tak i stwór umiera tuż po wykluciu się z jaja. Nathan jest załamany, gdyż badania nad komórkami macierzystymi miały pomóc w leczeniu chorób, wobec których medycyna była dotychczas bezradna. Kiedy projekt badawczy okazuje się porażką, wstrzymane zostaje również jego finansowanie, a Underhill okrywa się niesławą. Nawet jego syn, Denver, zaczyna go nienawidzić.
Żona Underhilla, Grace, pracuje jako lekarz w jednym z domów spokojnej starości. Wkrótce z mężem dokonują tam niezwykłego odkrycia. Komuś udało się ożywić jedną z pradawnych istot – bazyliszka. Tajemniczy doktor Zauber do osiągnięcia celów wykorzystuje alchemię i czarną magię i wkrótce znika bez śladu, a Grace zapada w śpiączkę.
Nathan Underhill wraz z młodą dziennikarką i synem ruszają do Krakowa, gdzie najpewniej ukrywa się szalony doktor. Czy spotkają tam bazyliszka — bestię zdolną zabijać samym spojrzeniem?
Jak mówi sam Graham Masterton, „Potomek” różni się od innych powieści o wampirach. Nie sposób się z nim nie zgodzić, ponieważ wampiry z książki, choć mocno wpisane w kanon, bardzo różnią się od tego, co oferuje nam popkultura.
Kapitana Jamesa Falcona pracującego dla kontrwywiadu armii USA poznajemy podczas II wojny światowej w Belgii. Wykorzystuje tam swoje zdolności do zwalczania wampirów, wspieranych przez nazistowskie Niemcy. Antwerpia jawi się tam jako miejsce mroczne, poranione i pełne śmierci. Niemniej Falcon odnosi sukces, ale jego historia dopiero się zaczyna.
Falcon żyje spokojnie z rodziną w USA, ale trzynaście lat po II Wojnie Światowej odwiedzają go oficerowie proszący o pomoc w ujęciu najpotężniejszego wampira, z jakim świat miał do czynienia. Gdy Falcon dociera do Londynu, okazuje się, że z Rumunem Dorinem Ducą, ma do załatwienia prywatne porachunki.
Zagadki przeszłości, mroczny Lodyn lat 60-tych, dziesiątki ofiar szalejących po mieście wampirów. Do tego miłość, tajemnica i melancholijne rozwiązanie powieści sprawiają, że to jedna z lepszych książek mistrza horroru.
Ostatnia odsłona sagi o detektywie Erlendurze.
Dziesiątki lat temu młoda kobieta imieniem Matthildur wyszła z domu w góry, by udać się do rodziny. Nigdy nie wróciła. W tym samym dniu ginie wielu brytyjskich żołnierzy, którzy wyszli na spacer po zimowych Fiordach Wschodnich. Zaskakuje ich śnieżyca, przeżywa tylko kilkoro z nich. Czy spotkali się po drodze z kobietą, którą wkrótce uznano za zaginioną?
Wiele lat później, do miasteczka przyjeżdża detektyw Erlendur. Policjant wiedziony ciekawością postanawia przyjrzeć się sprawie zaginionej Matthildur. Powoli, kawałek po kawałku odkrywa dawne kłamstwa, dementuje plotki, dowiaduje się o zdradzie i zemście. Razem z poszukiwaniami śladów kobiety detektyw podświadomie myśli o dawno zaginionym bracie, który zniknął w czasie burzy śnieżnej, kiedy byli dziećmi. To wydarzenie odcisnęło piętno na całym jego życiu. Czy odnajdzie Matthildur i brata? A może tylko jedno z nich?
W jednym z zabytkowych domów w starej dzielnicy, robotnicy dokonują przerażającego odkrycia – natrafiają na dziesiątki szkieletów. Policja nie ma pojęcia, jakie może być rozwiązanie zagadki, a sprawa stoi w miejscu. A mroczna tajemnica jest dużo starsza od samego miasta.
Młody chłopak, John, którego marzeniem jest zostanie gwiazdą hard rocka, po kolejnym odrzuceniu materiału przez wytwórnię, zaczyna pracę w agencji nieruchomości w Streatham. Właściciel, pan Vane, to skrywający się za niebezpiecznym sekretem ekscentryk. Pewnego dnia John odkrywa, że pan Vane posiada listę nieruchomości, których nikt poza nim nie może sprzedawać. Gdy wychodzi na jaw, że chętni, odwiedzający domy ze specjalnej listy zaczynają znikać w tajemniczych okolicznościach, John z grupą przyjaciół dochodzi do wniosku, że prawda jest o wiele bardziej przerażająca, niż na początku się wydawało. Potężna moc, gnieżdżąca się w ścianach domostw ma zaskakujące i mrożące krew w żyłach wyjaśnienie. Zaczyna się koszmar, z którego nie wszyscy bohaterowie się obudzą. Graham Masterton w formie!
Ilona Wiśniewska napisała kolejną mądrą i piękną książkę o Północy, a my mieliśmy przyjemność nagrać audiobooka dla Wydawnictwa Agora. To pierwsza produkcja, która wyszła ze studia IceStory.
Daniel ma 12 lat i przylatuje do cioci na Spitsbergen. Dalej dzieje się samo dobro. I zło. I złe dobro, ale też odwrotnie. Choć to książka dla młodzieży, z powodzeniem możecie ją czytać młodszym dzieciom, ale też sobie. Znajdziecie w niej nie tylko przygodę, ale też piękno, wrażliwość, wiedzę i wzruszenie. Ta opowieść ma też filmowy potencjał i jest opowiedziana w przystępny, a jednocześnie nieprosty sposób. Gdyby takie książki ktoś podsuwał nam 25 lat temu, pewnie znikalibyśmy na długie dni z radaru rodziców, marząc o tym, by pojechać tam, gdzie latem kilka stopni na plusie oznacza dobrą pogodę.
Dla tych, którzy znają reportaż Ilony pt. „Białe. Zimna wyspa Spitsbergen”, będzie sporo niespodzianek. Uwierzcie nam, że warto wrócić tam w ten słowno-dźwiękowy sposób. A jeśli jeszcze tam nie byliście, zachęcamy do podróży 🙂
Laurent Fine dining,
107 Duncan Avenue, New York
914-309-7030,
Open: 09:00 am – 01:00 pm