Wodospad Aldeyjarfoss

Najważniejsze informacje

Ani wysoki, ani potężny – a jednak Aldeyjarfoss to dla niektórych jeden z najpiękniejszych islandzkich wodospadów. Z pewnością należy do miejsc szczególnie instagrammable, dlatego z roku na rok jego sława będzie rosła. Ale na razie łączy w sobie sprzeczności: odludne położenie, dzikość i… dostępność. 

Oddalony o 41 km od północnej nitki asfaltowej obwodnicy Islandii (drogi nr 1), nie wymaga od nas zacięcia trekkingowego – 350-metrowy spacer z parkingu (toaleta) zajmuje 2-3 minuty, nieco trudniejsze zejście po skałach z górnego punktu widokowego nad samą wodę – kolejne trzy. Mimo to możemy podziwiać go w towarzystwie zaledwie kilku osób, a przy odrobinie szczęścia – w całkowitej samotności. Powód, dla którego Aldeyjarfoss nie trafia do wielu wycieczkowych agend, jest prosty: nie wszyscy o nim słyszeli, a prowadząca do niego trasa to „droga donikąd”. Tu ma swój początek owiana złą sławą Sprengisandur (F26), przecinająca z północy na południe najdziksze pustkowia interioru. Ostatnią samotną farmę mijamy 4 km wcześniej, a na miejscu nie napijemy się kawy i nie kupimy pocztówki. Możemy za to stworzyć własną. Kaskada wysokości ok. 20 m spada do niemal idealnie okrągłej laguny. Otacza ją półkolisty amfiteatr bazaltowych filarów, jakie spotkamy także przy wodospadach Svartifoss czy Litlanesfoss. Tu jednak natura wyrzeźbiła unikat, wieńcząc klawiaturę skalnych żeber niezwykłą płaskorzeźbą. W kotlinie, do której spływa Aldeyjarfoss, woda pieni się jak biały budyń, a w słoneczny dzień nabiera przepięknej turkusowej barwy. Całe widowisko otacza martwa pustka doliny Bárðardalur, ukształtowanej ok. 9000 lat temu. 

CIEKAWOSTKA

Ostatnią farmą, jaką mijamy, jadąc z północy w stronę wodospadu, jest samotna Mýri (3 km przed nim), oddalona od innych zabudowań o 8 km. Za nią nie ma już nic – przez kolejne 150 km droga przecina bezludne jałowe pustkowia. To właśnie tu nakręcono wiele scen filmu „Barany. Islandzka opowieść” Grímura Hákonarsona (2015). Mýri zagrała rodzinne gospodarstwo głównych bohaterów, skłóconych braci Gummiego i Kiddiego, zapewniając historii niezwykłą scenerię.

iStock.com/Aleksei Kondratev

Jak dojechać

Najprostsza i najłatwiejsza droga prowadzi od słynnego wodospadu Goðafoss, położonego przy obwodnicy (drodze nr 1), 35 km na wschód od Akureyri, „stolicy” północnej Islandii. Tu skręcamy na południe, w drogę nr 842 lub 844 – obie są przyzwoicie utwardzone, łatwe i monotonne. Biegną wzdłuż rzeki Skjálfandafljót, płynącej dnem doliny Bárðardalur, i łączą się po ok. 23 km od asfaltu, za mostem, którym przejeżdżamy na zachodni brzeg. Kolejne 12 km jedziemy drogą 842. Sześć km przed wodospadem status traktu się zmienia: zaczyna się droga F26, kamienista i dzika. Nawet latem wjazd zwykłym samochodem łączy się tu z pewnym ryzykiem (często też z utratą ochrony ubezpieczeniowej). Dla terenówki trasa nie jest wyzwaniem, a po odwiedzeniu Aldeyjarfossa warto wypuścić się drogą F26 dalsze 3 km na południe, by obejrzeć położony 100 m na wschód od niej kolejny, piękny i odludny wodospad Hrafnabjargafoss, przypominający miniaturę Goðafossa.

Inne miejsca w tej części Islandii

Nasza mapa Islandii

KLIKNIJ W WYBRANĄ LOKALIZACJĘ​​
t

Laurent Fine dining,
107 Duncan Avenue, New York
914-309-7030,
Open: 09:00 am – 01:00 pm