Według ostatnich doniesień wygląda na to, że Islandia po raz kolejny ma najdroższy wynajem samochodów w całej Europie. I nawet rozbijanie płatności na kilka osób mocno nie poprawia tej sytuacji. Choć samochodów na wyspie jest mnóstwo, to znalezienie czegokolwiek, za co Islandczyk nie skasowałby jak za zboże, a w dodatku by było sprawne, ładne i wygodne, dostosowane do naszych wymagań i pozwalające na coś więcej, niż trzymanie walizki na kolanach, może graniczyć z cudem. Podobnie jak mieszkania. Już nie tylko w Reykjaviku, chociaż to temat na osobny wpis.

 

Horrendalnie droga wypożyczalnia samochodów na Islandii, Airbnb pod domami właścicieli, namioty rozbijane w centrum miasta, turyści zabijający owce żeby ją później upiec na grillu (to się zdarzyło naprawdę), fekalia na uczęszczanych szlakach turystycznych, parkometry przy najpopularniejszych atrakcjach, które powstały po raz pierwszy w historii kraju i stanowią atrakcję samą w sobie… To tylko wstęp do tego, co dzieje się obecnie na wyspie. Nadal masz ochotę tutaj przylecieć? To dobrze:) Bo pomimo turystycznego “syfu”, który nadciąga ze swoimi dobrymi i złymi stronami (chociaż te drugie, rzecz jasna, są bardziej jaskrawe i stanowią w ostatnim czasie rozgorzałą dyskusję nawet wśród tych, którzy nigdy na Islandii nie byli), wyspa ciągle jest bastionem pięknych widoków, surowej przyrody i miejsc, gdzie nie znajdziesz nikogo. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać.

 

Powracając do tematu głównego, którym jest wypożyczalnia samochodów na Islandii, i tego co się z nią wiąże, ze swojego doświadczenia możemy zwrócić Twoją uwagę na kilka szczegółów:

 

 • Porównaj ceny z kilku miejsc, bo może się okazać, że zamiast starego samochodu sprzed dekady, w tej samej cenie dostaniesz coś z bieżącego lub zeszłego roku.
 • Wynajmowanie od osób prywatnych jest Twoją osobistą kwestią, która równa się pełnej odpowiedzialności – jeżeli robisz to bez jakiejkolwiek umowy i bez świadomości co w rzeczywistości stanie się w przypadku stłuczki (bądź innej formy zniszczenia samochodu), możesz mieć pretensje tylko do siebie.
 • Ubezpieczenie GP, czyli chroniące Cię na drodze szutrowej. W sytuacji kiedy zamierzasz zjechać z asfaltu, to ubezpieczenie nie jest tylko marketingową gadką, a tarczą. Właśnie ona może uchronić Cię przed poniesieniem dużych kosztów. Kamienie odpryskujące od innego samochodu faktycznie rozbijają szyby i rysują lakier.
 • Zawsze pytaj o depozyt, który jest “zamrożony” na Twojej karcie kredytowej w momencie odbierania samochodu z wypożyczalni. Czasami wynoszą one po 12 tysięcy złotych. Dobrą wiadomością jest, że niektóre wypożyczalnie nie mają depozytu.
 • Prawie każda wypożyczalnia samochodów na Islandii posiada prawne regulacje dotyczące wieku kierowcy, który może wynająć auto. Zazwyczaj jest to 21 lat dla samochodów z napędem na dwa koła (zwykłych osobówek) i 23 lata dla osób, które marzą o 4×4. Czasami firmy robią wyjątki, ale są one ściśle uzależnione od tego, jak długo masz prawo jazdy.
 • Sprawdź czy camper to faktyczny camper, czy tylko osobówka lub dostawczak przerobione na “campera”.
 • Chociaż zdarza się to niezwykle rzadko, zobacz czy samochód, który ma w opisie “luxury” bądź “4×4” ma możliwości zjazdu na drogi górskie. Czasami wypożyczalnie zabraniają konkretnych zachowań, między innymi przejazdu przez rzeki. I czy w rzeczywistości “trąci blichtrem” 🙂
 • Sprawdź ile walizek zmieści się do wynajmowanego samochodu oraz czy jest możliwość wynajęcia skrzyni na dach, która równie dobrze może być już w pakiecie.
 • Foteliki dla dzieci są na Islandii obowiązkowe!
 • Wypożyczalnia nie odpuści Ci mandatu ani niezapłaconego tunelu 🙂 Pamiętaj, żeby zapłacić 1000 koron na bramce w tunelu (rozpoznasz, który to tunel, zaręczamy)
 • Czasami zdarza się, że “odbiór na lotnisku” oznacza, że pracownik będzie na Ciebie czekał w hali przylotów z tabliczką z Twoim imieniem. Następnie zabierze Ciebie/Was do biura oddalonego o 5 minut drogi od międzynarodowego lotniska w Keflaviku, z którego zabierzecie samochód. Taka sama procedura jest w przypadku oddawania samochodu – do biura, z którego będziecie zawiezieni do hali odlotów.
 • Możesz odebrać lub odstawić samochód przed swoim hotelem – w większości wypożyczalni.
 • Jeżeli przyjeżdżasz latem i planujesz objechać wyspę dookoła (“jedynką”) wystarczy Ci mały samochód.
 • Jeżeli przyjeżdżasz latem i planujesz wjechac w interior albo na drogi górskie, wynajmij 4×4.
 • Jeżeli przylatujesz zimą i planujesz objechać wyspę dookoła (“jedynką”) to polecamy 4×4 ze względów wygody i bezpieczeństwa, chociaż zwykłym samochodem również powinno się udać. Wszystko zależy od warunków pogodowych, których (jak wiadomo) przewidzieć się nie da.
 • Jeżeli przyjeżdżasz zimą i planujesz wjechac w interior albo na drogi górskie – zapomnij. Drogi tego typu będą zamknięte, a dojazd np. na Fiordy Zachodnie lub Wschodnie mocno utrudniony lub niemożliwy.

 

Nie pracujemy w wypożyczalni samochodu, ale mamy w tym względzie spore doświadczenie. Ze swojej strony polecamy porównywarkę cen na Guide to Iceland, gdzie sprawdzisz która wypożyczalnia samochodów na Islandii ma najbardziej atrakcyjną ofertę. Jak masz jakieś pytania dotyczące wynajmu samochodu na wyspie – pisz na icestoryblog@gmail.com🙂    

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *