Udało się! Tanie loty na Islandię znowu dały radę. I tym razem to Tobie udało się kupić bilety w tak niskiej cenie, że te tysiące kilometrów kosztuje tyle, co półtora obiadu w portowej restauracji w Reykjaviku 🙂 Teraz czeka Cię czas przygotowań, planowania, zakupów i pakowania najważniejszych rzeczy, które przydadzą się na wyspie. Ponieważ coraz częściej pytacie nas o czym warto pamiętać, mając za sobą etap rezerwacji biletów, postanowiliśmy umieścić poniżej kilka pomysłów, wartych wdrożenia w życie. Rzecz jasna myślimy tutaj o przylocie pod sztandarem “wycieczki po Islandii”, a nie do pracy. Praca na Islandii to zupełnie inny wątek, w który nie będziemy się zagłębiać.

 

 • Rozpocznij od wypożyczalni samochodów na Islandii – nawet jak planujesz noclegi pod namiotem, bez samochodu się nie obejdzie. Chyba, że przylatujesz samotnie, latem i zamierzasz łapać “stopa”. Łapanie stopa rzecz jasna nic nie kosztuje, ale coraz częściej Islandczycy machają ręką, metaforycznie wysyłając nas “na drzewo” (zwłaszcza jeśli łapiemy stopa w grupie). Dzieje się tak między innymi tego, że “stopowicz”, który poza podwiezieniem, noclegiem i praniem domaga się także obiadu i kolacji. No dobra, wszystko okej, ale gdyby chociaż “kliknęło” między Wami. “Stop”, to nie małżeństwo z rozsądku. Dalsze konsekwencje powiedzenia “tak” nie są wpisane w pakiet 🙂 Wiemy o czym piszemy, bo i nam zdarzyło się kilku stopowiczów – roszczeniowców.
 • Jeżeli nie planujesz spania pod namiotem, ani w samochodzie (które lada moment będzie nielegalne i spać będzie można jedynie w wyznaczonych do tego miejscach. Teoretycznie przepis ten funkcjonuje od jakiegoś czasu) zabierz się za szukanie odpowiadających Ci noclegów na Islandii. W Reykjaviku nie powinno być z nimi problemów pod warunkiem, że masz ze sobą tłustą kartę kredytową, gotową znieść ceny islandzkich wynajmów. Problem zaczyna się jednak kiedy chcesz coś mniej wymagającego. Niektóre hotele są rezerwowane z rocznym wyprzedzeniem i to nie jest żart. Sami wybierając się w przyszłym roku na festiwal na Fiordy Wschodnie dokładnie rok wcześniej zarezerwowaliśmy pokoje. Zresztą infrastruktura poza Reykjavikiem nadal bywa niewystarczająca i zwyczajnie brakuje miejsc noclegowych innych niż prowizoryczny kemping.
 • Jeżeli nie masz czasu na organizowanie wycieczki po Islandii, nie masz pomysłu na plan wyprawy – zleć przygotowanie wszystkiego (łącznie z rezerwacjami) specjalistom. Wbrew pozorom największe firmy są w stanie otrzymać to, co na głównych stronach widnieje pod hasłem “fully booked”.
 • Jeżeli masz wypożyczony samochód z napędem na dwa koła, możesz objechać Islandię w lecie, korzystając z drogi numer jeden. Dotrzesz również do najpopularniejszych atrakcji, do których w większości prowadzą asfaltowe drogi.
 • Jeżeli masz wypożyczony samochód 4×4, możesz wjechać w interior. Zanim jednak to zrobisz, odpowiedz sobie na ważne pytanie: czy mam doświadczenie w jeździe off road i w przekraczaniu rzek? Jeżeli nie – rozsądnym wyjściem jest odpuszczenie samotnej wyprawy w głąb wyspy lub udanie się do najbardziej niedostępnych miejsc korzystając z oferty operatorów turystycznych. Mają na swoim wyposażeniu nie tylko potrzebny sprzęt, ale również zawiozą Cię na miejsce Super Jeepem, specjalnie dostosowanym do panujących warunków. Nie zapominajmy również o doświadczeniu, które w interiorze bywa nieocenione.
 • Do wielu miejsc dojedziesz samemu i naprawdę nie potrzebujesz niczego więcej poza GPS (zawsze możesz zapytac kogoś o drodzę na przykład na stacji benzynowej). Są jednak takie punkty na Islandii, do których może Cię zabrać jedynie przewodnik. Mamy na myśli między innymi jaskinie lodowe (tworzące się naturalnie co roku), zjazd do wulkanu Thrihnukagigur, wjazd na Eyjafjallajökull czy inny lodowiec (zresztą w kwestii lodowców obecność przewodnika jest chyba naturalna), nurkowanie w Silfra, jazda na islandzkich koniach. Tak, to wycieczki, które rzadko się przewijają w podróżniczych historiach, głównie ze względu na ich cenę, ale uwierzcie – warto. Po nich wszelkie opisane w przewodnikach “najpiękniejsze miejsca na Islandii” staną się pastelowym wspomnieniem:)
 • Jeżeli planujesz przylot na Islandię i poszukujesz polskiego przewodnika to wiedz, że na wyspie znajduje się kilku naprawdę dobrych, którzy zrobią z Twojej wycieczki wakacje marzeń:) Napisz na icestoryblog@gmail.com w razie pytań o polskiego przewodnika na Islandii.
 • Sprawdź ważne miejsca w sieci: prognozę pogody, prognozę pogody dla zorzy (jeżeli przylatujesz latem), stan dróg, info o bezpiecznej jeździe po Islandii.
 • Jeżeli przylatujesz pod namiot lub chcesz wynająć kampera, dzięki któremu zaoszczędzisz na tradycyjnych noclegach i będziesz mieć łatwość gotowania, koniecznie sprawdź dostępne kempingi, na przykład TUTAJ.
 • Masz ochotę zobaczyć Wyspy Owcze albo Grenlandię? Z Islandii są bezpośrednie połączenia, a samo dostanie się do tych destynacji nie zabiera połowy życia. Przemyśl połączenie wycieczki po Islandii ze spędzeniem kilku dni w Nuuk lub Torshavn, skoro i tak jesteś na podobnej szerokości geograficznej, w naprawdę bliskim sąsiedztwie:)

 

Jeżeli masz pytania dotyczące podróżowania lub wycieczki po Islandii – napisz. Postaramy się pomóc, rzecz jasna w miarę własnych możliwości:)

 

1 Comment

 1. KajaReplyCzerwiec 3, 2018 at 3:56 pm 

  Świetny blog! Z pewnościa skorzystam z wielu cennych rad przed moim wylotem na Islandię. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *