&

„Stolica” północnej Islandii – Akureyri

Choć nazywanie drugiej największej aglomeracji miejskiej na Islandii “miejscowością” lub “miasteczkiem” mogłoby zostać źle odebrane, to nie sposób nie zgodzić się z tą nomenklaturą. Akureyri określana jest jako islandzka stolica Północy. Położona nad fiordem Eyjafjörður, miejscowość, ma niespełna dwadzieścia tysięcy mieszkańców i średniej wielkości port, do którego zawijają ogromne wycieczkowce z całego świata. Ruszają stąd także wyjazdy na wieloryby łodziami tradycyjnymi lub super szybkimi motorówkami. Akureyri pełne jest kolorowych domków, które w pierwszym momencie przypomniały nam bardziej norweskie Bergen niż Islandię. Cała aglomeracja otoczona jest przez granitowe góry, których wysokość dochodzi czasami do półtora kilometra. Obszar ten ma relatywnie łagodny klimat ze względu na czynniki geograficzne, dlatego zapewne wieki temu wybrano to miejsce na budowę osady.

Fiord, nad którym leży Akureyri, nosi nazwę Eyjafjörður, co można przetłumaczyć jako “wyspowy fiord” lub „fiord z wyspą”. Jest to najdłuższy fiord w tej części kraju. Na Eyjafjörður znajduje się niewielka wyspa (Hrísey), od której fiord wziął swoją nazwę.

Akureyri jest ważnym portem w Islandii, z którego wiele łodzi wyrusza na połowy. Już w IX wieku została założona w tym miejscu pierwsza osada, ale dopiero pod koniec XVIII stulecia zdobyła prawa miejskie. Największym wzrostem miasteczko zaczęło się cieszyć tuż po II Wojnie Światowej, gdy w całym kraju zanotowano sporą migrację ludzi z wiosek i samotnych farm do większych aglomeracji.  Z Akureyri ruszają także wycieczki na najdalej wysuniętą na Północ islandzką wyspę Grimsey, którą przecina północne koło podbiegunowe (jednak nie dzieje się to tam, gdzie według “legendy” biskup miał swoje łóżko). Możesz się stąd także udać do jeziora Mývatn, nad największy w Europie wodospad Dettifoss – położony w niezwykłym parku narodowym Jökulsárgljúfur.

W mieście znajduje się bardzo dużo atrakcji w postaci licznych muzeów (m.in. przyrodniczego, folkloru czy sztuki), kawiarni, pięknie położonego kościoła czy ogrodu botanicznego. Miłą niespodzianką a zarazem ciekawostką dla kierowców przejeżdżających przez Akureyri, będą światła na skrzyżowaniach, które wyświetlają się w postaci czerwonego serca.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *