Za każdym razem jak docieram do nowego miejsca wyobrażam sobie, że ten opuszczony budynek stojący w niesamowitych, islandzkich okolicznościach przyrody przez lata był świadkiem niewyobrażalnych historii, z których można by było stworzyć fabułę do przyzwoitego bestsellera. A potem wchodzę do środka, spoglądam przez wyrwaną framugę okna i myślę „cholerni Islandczycy”.

Podobno te wszystkie opuszczone farmy na Islandii są liczone w setkach. Podobno znaczna część z nich jest nawiedzona, a o kolejnej usłyszysz od miejscowych i gwarantuję, że uwierzysz w każde słowo. Podobno kilka z nich znajduje się w całkiem przeciętnym miejscu, choć trudno jest mi to sobie wyobrazić. Zwłaszcza po widokach przy Bakkasel w dolinie Öxnadalur czy chociażby przy farmie Dagverðará na półwyspie Snæfellsnes.  Powiem krótko – jeżeli któraś z opuszczonych, islandzkich farm Was zauroczy od pierwszego wejrzenia i postanowicie spędzić pół dnia na poszukiwaniach chociaż jednej oferty sprzedaży to może się okazać, że kosmicznie wysoka cena nie będzie jedynym kubłem lodowatej wody. Ostatecznie można próbować swojego szczęścia w kumulacjach Lotto, ale to jednak nie załatwi problemu ze znalezieniem obecnego właściciela lub właścicieli, a tym bardziej nie przekona ich, żeby pozbywać się czegoś co należało do rodziny od pokoleń.

Z tymi farmami jest jak ze stosami kamieni przy drodze (nie mówię tu o tworach stworzonych przez turystów), słupami wysokiego napięcia i islandzkim rodzajem samotności mierzonym dziesiątkami kilometrów pomiędzy najbliższymi zabudowaniami – choć nie są tak spektakularne jak lodowce, wulkany czy pola lawy i łatwo jest je pominąć mając na Islandii tyle innych opcji do wyboru, to jednak tworzą specyficzny klimat, który (przynajmniej mnie) za każdym razem wprawia w dobry nastrój i prowokuje myśl, że o wiele łatwiej jest być szczęśliwym mając takie widoki za oknem.

I dlatego pojawią się na blogu:)

3 Comments

 1. FotokomórkaReplyGrudzień 9, 2015 at 7:29 am 

  Czekam zatem z niecierpliwością na opuszczone miejsca z Islandii! 🙂

  Pozdrawiam
  http://fotokomorka.com

  • IceStoryReplyGrudzień 12, 2015 at 7:49 pm 

   Jak tylko nasze samochodowe truchło na nowo odzyska choć odrobinę życia, to wreszcie pouzupełniamy zdjęcia i ruszymy na dobre:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *