Wynajem krótkoterminowy, zwany też w skrócie Airbnb, na Islandii rozwinął się w potwornie szybkim tempie. Wpływ masowej turystyki, o którym pisaliśmy ostatnio TU, sprawił że wiele miast i miasteczek przekształcono w ogromne hotelarnie, często o wątpliwym standardzie. Za połowę polskiej średniej krajowej możesz spędzić dwie noce z Aspergillus niger (kropidlak czarny). Jest też w gratisie kurz i tłuszcz, zalegający na meblach z IKEA, które wyglądają jakby ktoś znalazł je dzień wcześniej na wystawce.

Co za tym idzie, szukanie miejsca do życia na Islandii, to nie lada problem. Airbnb zabija bowiem rynek wynajmu długoterminowego, dzięki czemu niedawno w Vik na południu kraju oraz kilku innych miejscowościach takich jak Kirkjubæjarklaustur czy Djupivogur ograniczono lub całkowicie zakazano wynajmu krótkoterminowego. Można upatrywać w tym teorii spiskowej, która mówi, że właściciele hoteli wpłynęli na władze poszczególnych miejscowości, jednak podchodząc do sprawy zdroworozsądkowo, sytuacja naprawdę wymknęła się spod kontroli. Szary człowiek, który przyjechał na Islandię do pracy, nie ma szans na wynajęcie czegokolwiek. Nie mówiąc już o wyludniających się poza sezonem miastach, wyglądających jak stare osady rybackie z przełomu wieków.

Podczas ostatniego projektu szukaliśmy noclegów, a jeszcze wcześniej planowaliśmy kupić dom, więc spędziliśmy na poszukiwaniach długie godziny. To, co Islandczycy częstokroć wyprawiają na stronach internetowych dotyczących wynajmu lub sprzedaży mieszkań, woła o pomstę do Valhalli. Choć odnosi się wrażenie, że w niektórych przypadkach nie pomogłaby nawet interwencja Odyna. Niby sprzedają, ale tak jakby im nie zależało. A przecież uchodzą za mistrzów marketingu. Potrafią upchać w puszki zdrowe islandzkie powietrze, handlować kawałkami lawy albo sprzedawać wodę z kranu za 250 ISK. Niektórzy jednak potrafią wrzucić zdjęcie łazienki, przypominające na pierwszy rzut oka Krainę Grzybów, odrapane kuchnie, zagracone pokoje, creepy lalki, skarpety porozrzucane po domu, tynk lecący ze ścian, różowe jednorożce, małe kotki czy fotki robione z  ręki w pędzącym aucie. To wszystko ma zachęcić Was do zostawienia właścicielowi minimum stu euro za noc. Są też inne atrakcje, np. kradzione zdjęcia z Google, ukazujące zupełnie inną część Islandii, niż ta, w której znajduje się Wasz guesthouse. Zdarzają się też przypadki, że na promocyjnych fotografiach oglądacie wyremontowane, świeże budynki, a po dokonaniu rezerwacji i przyjeździe na miejsce, kierowani jesteście do obskurnych domków. Ale nie martwcie się, bo budynek, w którym mieliście spać, jest tuż obok, więc prawie Wam się udało.

Ci, którzy myślą, że to czepialstwo, niech mają na uwadze jeden fakt. Częstokroć Islandczycy, którzy chcą sprzedać kawałek ziemi z budynkiem, zawyżają cenę o kilkadziesiąt milionów (!). Przypadek z rozpadającej się farmy pomiędzy Olafsvik i Grundarfjordur, wartej siedem milionów koron (225 tysięcy złotych), mówi sam za siebie. 87 – letni właściciel zażądał za 3,5 hektara, ruinę szopy, nieszczelny dach i zrujnowane wnętrza, astronomicznej kwoty – 120 mln islandzkich koron (3,85 miliona złotych). Niewielka różnica, ponad 3,5 miliona złotych, wynika zapewne z faktu, że sprzedający posiada sentyment do miejsca, dziurę w budżecie i potworną historię kredytową. I nie jest to odosobniony przypadek, a częsta praktyka. Zwłaszcza w stolicy kraju – przykładowa wartość pierwszej znalezionej oferty to 21 milionów. Oferta sprzedaży – 59 milionów ISK.

W obecnej sytuacji rosnącej liczby turystów i emigrantów na Islandii, tworzy się zamknięte koło, w którym ktoś kupuje koszmarnie drogi dom, robi w nim koszmarnie drogie Airbnb, żeby spłacić koszmarnie drogi kredyt. Turyści płacą potwornie wielkie pieniądze, a szary obywatel musi wynająć mieszkanie od kogoś, kto nie dostał pozwolenia na wynajem krótkoterminowy, więc musi sobie to odbić, zawyżając czynsz. Tworzy tym samym kolejny koszmar, w którym każdą decyzją rządzi pieniądz.

Więcej powiedzą Wam obrazy niż słowa, dlatego poniżej znajdziecie zdjęcia z islandzkich witryn, na których znajdują się oferty krótko i długoterminowego wynajmu oraz sprzedaży mieszkań. Oryginalne zdjęcia, wrzucone przez właścicieli domów/posesji/pokojów do wynajęcia lub sprzedaży, pochodzą z serwisów mbl.is, booking.com, airbnb.is

p.s. oglądając zdjęcia pamiętajcie, że większość z tych miejsc kosztuje minimum 100 euro za noc, a nieruchomości powyżej 20 mln koron (640 tys zł). Rekordziści wystawili na sprzedaż farmę za 120 i 220 mln koron (3,85 mln oraz 7 mln złotych). Sprowadza się to do tego, że islandzkich realiach, często wysoka cena nieruchomości lub krótkoterminowego wynajmu, nie jest absolutnie adekwatna do zaprezentowanego budynku/miejsca noclegowego. Nie chodzi tu o marzenia, a o zwykłe, porządne zdjęcia, będące wizytówką tego, co możecie nabyć. Na szczęście, to tylko wycinek z całości. Duży wycinek.

Niezwykła oferta wynajmu krótkoterminowego:

airbnb islandia (1)

airbnb islandia (2)

airbnb islandia (4) airbnb islandia (5) airbnb islandia (6) airbnb islandia (7) airbnb islandia (8) airbnb islandia (9) airbnb islandia (12) airbnb islandia (13) airbnb islandia (14) airbnb islandia (15) airbnb islandia (16) airbnb islandia (18) islandia rbnb (1) islandia rbnb (2) islandia rbnb (3) islandia rbnb (4) islandia rbnb (5) islandia rbnb (6) islandia rbnb (7) islandia rbnb (8) islandia rbnb (9) islandia rbnb (10) islandia rbnb (11) islandia rbnb (12) islandia rbnb (13) islandia rbnb (14) islandia rbnb (15) islandia rbnb (16) islandia rbnb (18) islandia rbnb (20) islandia rbnb (21) islandia rbnb (22)

Tak. Wszystko jest do kupienia:

mieszkania na islandii (47) mieszkania na islandii (48) mieszkania na islandii (49) mieszkania na islandii (50) mieszkania na islandii (51) mieszkania na islandii (52) mieszkania na islandii (53) mieszkania na islandii (54) mieszkania na islandii (55) mieszkania na islandii (56) mieszkania na islandii (57) mieszkania na islandii (58) mieszkania na islandii (59) mieszkania na islandii (60) mieszkania na islandii (61) mieszkania na islandii (62) mieszkania na islandii (63) mieszkania na islandii (65) mieszkania na islandii (66) mieszkania na islandii (67) mieszkania na islandii (1) mieszkania na islandii (2) mieszkania na islandii (3) mieszkania na islandii (4) mieszkania na islandii (5) mieszkania na islandii (6) mieszkania na islandii (7) mieszkania na islandii (8) mieszkania na islandii (9) mieszkania na islandii (10) mieszkania na islandii (11) mieszkania na islandii (12) mieszkania na islandii (13) mieszkania na islandii (14) mieszkania na islandii (15) mieszkania na islandii (16) mieszkania na islandii (17) mieszkania na islandii (18) mieszkania na islandii (19) mieszkania na islandii (20) mieszkania na islandii (21) mieszkania na islandii (22) mieszkania na islandii (23) mieszkania na islandii (24) mieszkania na islandii (25) mieszkania na islandii (26) mieszkania na islandii (27) mieszkania na islandii (28) mieszkania na islandii (29) mieszkania na islandii (30) mieszkania na islandii (31) mieszkania na islandii (32) mieszkania na islandii (33) mieszkania na islandii (34) mieszkania na islandii (35) mieszkania na islandii (36) mieszkania na islandii (37) mieszkania na islandii (38) mieszkania na islandii (39) mieszkania na islandii (40) mieszkania na islandii (41) mieszkania na islandii (42) mieszkania na islandii (43) mieszkania na islandii (44) mieszkania na islandii (45) mieszkania na islandii (46)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *